środa, sierpień 17, 2022
Witamy w pawiookie.pl!

Woda

Preparaty akwarystyczne

Spis treści:

Tajemnice i zagadki filtracji biologicznej

Artykuł umieszczony na pawiookie.pl za zgodą autora (Łukasz Kaczmarek)
Powstał na podstawie prelekcji wygłoszonej podczas III Forum Klubu Malawi

Filtracja biologiczna to jedno z częściej używanych pojęć związanych z akwarystyką. Właściwie każdy akwarysta wie, że sprawnie działająca to podstawa funkcjonowania zbiornika. Wydaje mi się jednak, że wiele osób fałszywie utożsamia to pojęcie z tzw. cyklem azotowym, czyli biochemicznymi przemianami związków azotu w akwarium (nitryfikacja i denitryfikacja). Tym czasem jest to ogromne uproszczenie i zafałszowanie. Nitryfikacja i ewentualnie denitryfikacja to ledwie jeden z etapów (procesów) składających się na filtrację biologiczną. I to wcale nie etap najważniejszy. Czym zatem jest rzeczywiście filtracja biologiczna?
Dlaczego woda w akwarium przestaje być czysta?

Czytaj więcej...

Odwrócona osmoza

Artykuł umieszczony na pawiookie.pl dzięki uprzejmości Łukasza Kaczmarka
(c) Łukasz Kaczmarek, http://demo.un.pl/solniczka/
Wersja oryginalna: http://demo.un.pl/solniczka/artykuly/osmoza.htm
Artykuł ukazał się pierwotnie w 3 nr kwartalnika AkwaForum

Wstęp
Do czego służą filtry r.o.

Czytaj więcej...

Chemia wody

Spis treści:

Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.