sobota, kwiecień 10, 2021
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

kiedy mozemy stwierdzic ze to para ?
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: kiedy mozemy stwierdzic ze to para ?

kiedy mozemy stwierdzic ze to para ? 22/04/2010 11:22 #26966

Witam

Probowalem przebrnac przez wiekszosc tematow zwiazanych z bojkami i dobieraniem w pary, ale nie znalazlem odpowiedzi na dreczace mnie pytanie jak w temacie:
kiedy mozemy stwierdzic ze mamy pare ? czy w ogole przed tarlem da rade?

W ogole moglby byc taki temat zrodlo "na czym polega hodowla oskarow"
bo moje odczucia na chwile obecna sa takie, ze jak chcemy wiecej niz jedna pawice to musimy cale zycie powstrzymywac je od bojek (w przypadku akwa w okolicach 1m2 powierzchni) chyba ze dobiora sie w pare, ale czytalem ze pary tez potrafia sie walic.

W jednym z watkow ktos napisal ze samica moze dojrzewac nawet do 18 miesiaca tzn. ze nawet tyle czasu bede musial czekac zeby stwierdzic dobranie sie pary lub stwierdzic ze to wszystko samce ?
Moja zona juz rekami odgania duza pawice nawet dziala na pewien czas

Z grubsza moze tez przedstawie moja sytuacje:
mam 3 pawice od malego z tego samego zrodla, mialy taka sama wielkosc wyjsciowa ok.4-5 cm. (1.02.2010)
http://picasaweb.google.com/Gourhard/ObsadaLuty2010?authkey=Gv1sRgCMDVhrPoop2iCg#5433556939845601362
Obecnie jedna sztuka (ganiajaca) ma jakies 15 cm. i masa pewnie z 5x co reszta dlugosc pozostalych moze z 8-10
To normalne, ze az takie roznice moga byc ?
Dwie pozostale rowniez czasem sie szarpia, ale naprawde sporadycznie
Czy mam sadzic, ze kazda uzurpuje sobie prawo do miejsca w akwa ? Czy moze to sa samice dwie i walcza o samca i jego miejsce ?

ps.dzis do mnie trafi 500 stron literatury o gniczkach <cwaniak>
  • marc_in
  • Użytkownik

Odp:kiedy mozemy stwierdzic ze to para ? 22/04/2010 11:51 #26967

Przy wielkości o jakiej mówisz, to bardzie im w głowie walki o terytorium i pozycję w stadzie, niż amory. Raczej bym się skłaniał do podejrzeń, że ewentualna para, to te dwie słabsze.
Różnice o których mówisz we wzroście ryb nie są raczej normalne. Równe, zdrowe ryby od małego powinny iść tym samym tempem mniej więcej. Pod warunkiem oczywiście karmienia wszystkich do syta. W Twoim przypadku podejrzewam, że nie wszystkie jedzą do oporu, a kierownik pochłania swoje na pewno. Dlatego rośnie, a reszta się ociąga. Karm więcej, do syta, aż ryby zaczną pluć - wszystkie. Sytość ogranicza agresję. Ogranicza ją też obniżenie temperatury i dobra jakość wody.
Wstaw może fotki ryb, to coś do głowy jeszcze przyjdzie...
Pozdrawiam.
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:kiedy mozemy stwierdzic ze to para ? 22/04/2010 12:04 #26969

Podzielam zdanie Kamila co do walk w zbiorniku.

marc_in napisał:
ps.dzis do mnie trafi 500 stron literatury o gniczkach

Co to jest "gniczka" ?
  • tuptus
  • Użytkownik
  • :)

Odp:kiedy mozemy stwierdzic ze to para ? 22/04/2010 16:18 #26973

Kamyllo2

Na amory to chyba za wczesnie i tak ? ;] wlasnie z tymi dwoma sie obawiam ze moga byc parka np. myslalem zeby moze duza odseparowac tylko nie bardzo mam gdzie i zobaczyc co bedzie.
Rybki jadly tak samo az do osiagniecia przez ta jedna duzo wiekszych rozmiarow teraz sila rzeczy wiadomo jak jest :] wiec imo to nie wina karmienia.
Nakrece filmik moze w najblizszym czasie

Tuptus

Tak sobie podopieczne pieszczotliwie nazywam :]
( a alt zasypal mi pyl wulkaniczny )
  • marc_in
  • Użytkownik

Odp:kiedy mozemy stwierdzic ze to para ? 22/04/2010 18:38 #26974

Odłowienie tej dużej może być bardzo dobrym pomysłem, lub tez bardzo złym.
Opcja dobra:
Zabierzesz terrorystę, dwie pokażą co się dzieje bez niego. Obiorą sobie akwarium za terytorium własne. Potem wpuścisz tamtą i jako nowy osobnik w akwarium będzie miał słabszy start do wysokiej pozycji w grupie. Będzie obiektem ataków pozostałych ryb. On sobie poradzi, a dwie pozostałe nie będą tak zestresowane.
Opcja zła:
Zabierzesz terrorystę, pozostałe skocza sobie do łbów. Wpuścisz terrorystę z powrotem i on pogoni obie, a walki, które już ustaliły do tej pory pozycje ryb pójdą na marne i zaczną się od nowa. Stres będzie większy, niż jest, tyle że dla wszystkich ryb.
Hm.
Skłaniam się do opcji dobrej, jako bardziej prawdopodobnej. Ale różnie bywa. Dopuszczam kombinacje powyższych wersji. Ja bym spróbował.

Może opcją będzie np odłapanie terrorysty do siatki wędkarskiej i pozostawienie go w akwarium z resztą ryb. Tamte miałyby luz i swobodę, a duży by nie mógł z tym nic zrobić. Poza tym nie potrzebujesz wtedy zbiornika na terrorystę.
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:kiedy mozemy stwierdzic ze to para ? 25/04/2010 08:05 #26984

Zrobilem z innych powodow zupelnie inny myk

Otoz, zeby pawice nie wyjadly mi wszystkich malych rybek ( poza tym mialem kirysy za tlem od zakupu ) chcialem to uporzadkowac troche i (...)

Wywalilem tlo z akwa, uswiadamiajac ze zabieralo chyba z 1/4 zbiornika (masakra) wiec sie zrobilo duzo wiecej przestrzeni .Zonka moja zrobila male przemeblowanie, ale naprawde male bo synodontis dostawal pierdolca jak sie tylo troche ruszylo jakikolwiek korzen wpadal w szal
Wszystkie male ryby poszly do malego zbiornika (doszedl krab pantera) a suma plaskopyskiego wwalilem z malymi obawami do pawic.
I jak narazie sa z tego same plusy, sum ma towarzystwo i duzo wiecej miejsca, plywa jak powalony dzien i w nocy (troche zaczepia sie z pawicami, ale niegroznie zupelnie).Moze zmienily sobie troche cel zainteresowania, moze uznaja lokal za suma (nie mam pojecia, gdybania wyssane z palca )
tak czy inaczej nie bija sie zupelnie (jak narazie i odpukac)

edit: 3 dzien
byla tez jedna kryjowka, usunieta
  • marc_in
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 25/04/2010 08:07 przez marc_in.

Odp:kiedy mozemy stwierdzic ze to para ? 28/04/2010 15:38 #27013

Sytuacja szczegolnie sie nie zmienila z czasaem na szczescie (male jakby czesciej sie wala miedzy soba, ale to raczej pokazy sily wiec spoko)
Mam nagranych pare filmikow ale to musze zrzucic jeszcze na YT (dam znac)

Kwestia inna troche.Uswiadomilem sobie, ze nie pamietam zebym zaobserwowal kupkajace male pawie.Moze to byc oznaka jakiejs choroby ?
Jedza raczej normalnie, czasem powybrzydzaja ale to chyba normalne
poza tym tez sie normalnie zachowuja tylko ten wzrost :/
  • marc_in
  • Użytkownik

Odp:kiedy mozemy stwierdzic ze to para ? 28/04/2010 17:28 #27014

nie wiem co to oznacza, ale ja mam swoje pawie w takim samym wieku i non stop kupa sie za nimi ciagnie ;p
  • Pardos
  • Użytkownik

Odp:kiedy mozemy stwierdzic ze to para ? 21/05/2010 08:13 #27365

Odswiezam watek, nareszcie znalazlem chwile zeby zrobic i zrzucic pare filmow
oto moje robaczki

Zastanawiam sie nad prewencyjnym odrobaczaniem (?) caly czas mnie zastanawia minimalny wzrost dwoch sztuk.Aczkolwiek nie ma zadnych dodatkowych objawow, zra normalnie, lapczywie.Nie widze tez oznak oslabienia czy podobnych
Zaraz beda 4 miesiace jak je mamy
  • marc_in
  • Użytkownik

Odp:kiedy mozemy stwierdzic ze to para ? 21/05/2010 08:33 #27367

Odrobaczyć możesz... nie zaszkodzi, może pomóc. Tyle, że u ciebie zarobaczenie nie jest powodem słabego wzrostu (raczej). Największa ryba (bardzo fajnej budowy) gania pozostałe i to jest powód ich słabszego wzrostu. Są w stałym stresie.
Poszukaj na forum, było gdzieś o agresji i jak jej zapobiegać, osłabiać.
Temperatura w dół, słabsze światło, żywienie do syta, rozpraszacze...
Jak tak dalej pójdzie, to zostanie ci tylko ta ryba. Nie bardzo widać, aby szukała sympatii wśród pozostałych. Prędzej parą będą dwie pozostałe... ale to tylko gdybanie.
  • kamyllo2
  • Moderator
Ostatnio zmieniany: 21/05/2010 08:34 przez kamyllo2.
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Wygenerowano w 0.22 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.