sobota, kwiecień 10, 2021
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Jak śpią wasze oscary?
(1 przeglądających) (1) Gość

TEMAT: Jak śpią wasze oscary?

Odp:Jak śpią wasze oscary? 15/08/2010 12:35 #28719

cyfrowybany napisał:
U mnie po zgaszeniu dziennego światła i po zapaleniu nocnego (LED) to jeszcze ok 1,5 godziny buszują (czyszczenie kamienia itd.)

Nie wiem czy dobrze zrozumiałeś: powyższe tyczyło się Pawiookich. (SPROSTOWANIE)

Wtedy obsadę miałem 5 sztuk pawiookich ok 15cm. Gnałem na złamanie karku do Makoka do Świnoujścia z 3 sztukami ( wtedy Makok w swojej ponad 400l miał z tego co pamiętam 3 albino i przygarnął 3 moje red tiger, obecnie wszystkie pływają w 800l u jego ojca - Makok trzyma dyski).
Wydaje mi się, że musisz zdecydować czy GT czy Pawiookie. Zbyt mały zbiornik na nie wszystkie, więc albo para GT i małe "gadgety", albo tylko para pawiookich. Przy czym: mając takie 2 "krowy" w takim baniaku musisz zaszaleć z filtracją i z "oporządzaniem" np. robić jak ja (napisałem już powyżej) u mnie skutkuje: kondycja ryb, woda itd. ma się dobrze. Chyba że stworzysz możliwości i palniesz sobie akwa 1000l (jak Rafał) i wtedy po 2 pary: 2 pary pawiookie i 2 pary GT (plus małe "gadgety" dla rozpraszania), ale małych wojen nie unikniesz.
Wolność jest tam gdzie kończy się strach...
Ostatnio zmieniany: 15/08/2010 12:48 przez cyfrowybany.

Odp:Jak śpią wasze oscary? 15/08/2010 13:18 #28720

Faktycznie - nie zrozumieliśmy się Myślałem że piszesz o GT. Niestety powyżej tego litrażu co już jest nie podskoczę. I tak żona została wzięta podstępem:) Docelowo myślałem o 1 parze GT i parze pawic + rozpraszacze. Ale chyba jednak to się nie uda. Chociaż jak piszesz, że Rafał ma w 1000l 4+4 to może u mnie w 600l 2+2 da radę? Co do filtracji to do mojego FXa dołożę jeszcze e1500 ale to już po urlopie. No i muszę mojego lenia pokonać żeby karmić więcej żywym/mrożonym niż suchym żarciem - ilość nawozu jaki ta banda produkuje jest zatrważająca:). Kurcze tyle fajnych ryb człowiek by chciał mieć a miejsca i udźwigu stropu tak mało. Trzeba grać w totka i stawiać dom dokoła akwarium:)

Odp:Jak śpią wasze oscary? 16/08/2010 21:52 #28756

A tak to wygląda obecnie:)

Odp:Jak śpią wasze oscary? 17/08/2010 18:30 #28763

Kolcobrzuch napisał:
Napiszcie jak to u Was wygląda - też jakieś krety macie czy normalne ryby?

Moje śpią w opakowaniu
P160710_12.JPG
  • tuptus
  • Użytkownik
  • :)
Ostatnio zmieniany: 17/08/2010 18:32 przez tuptus.

Odp:Jak śpią wasze oscary? 18/08/2010 22:42 #28781

W 600l 2 pary pawic to wydaję mi się, że może być. Para GT i para pawic w 600l chyba nie bardzo, będą się spotykać - mogą wojować (obrażenia itd.). Powyżej "zafantazjowałem" o 2 parach pawic i 2 parach GT w 1000l (plus rozpraszacze); to po 500l na parę = 250l na rybę - te 2 gatunki w sumie w tym rozwiązaniu na upartego ok. 600l; 150l na rybę, to o 100 mniej niż w 1000l. 150 przy tych 2 gatunkach trochę niewiele.
Wymądrzam się na temat wielkości zbiorników i ilości trzymanych w nich ryb a sam mam parę pawic w 240l. Takie rozwiązanie jednak wymaga pracy i uwagi żeby zwierzaki się nie męczyły - wiem coś o tym.
Wolność jest tam gdzie kończy się strach...

Odp:Jak śpią wasze oscary? 29/08/2010 19:15 #28952

Kolcobrzuch napisał:
(...)Chociaż jak piszesz, że Rafał ma w 1000l 4+4 to może u mnie w 600l 2+2 da radę?(...)

W tej chwili - 6 pawiookich, arowanę i trzy zbrojniki. O arowanę i dwa zbrojniki za dużo. Pawiookie trzymane ze sobą od <5cm gówniarzy, szkło bardzo (pardon - stosunkowo) długie - 260 cm, zimny chów (niskie temperatury, zimą w okolicach 19 stopni). Wszystko to może mieć wpływ na ich zgodne pożycie.

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp:Jak śpią wasze oscary? 29/08/2010 20:16 #28954

Rafał, przepraszam za OT, ale jaką optymalną temperaturę najlepiej utrzymać zimą?
  • Pardos
  • Użytkownik

Odp:Jak śpią wasze oscary? 29/08/2010 20:51 #28955

Pardos napisał:
Rafał, przepraszam za OT, ale jaką optymalną temperaturę najlepiej utrzymać zimą?

Są różne szkoły Flex kilkukrotnie chciał mnie już podać do sądu za znęcanie się nad zbrojnikami moimi 19-nastoma stopniami

Imo - różnica między latem a zimą poprawia kondycję ryb. Jeżeli ktoś ma miękkie serce, niech nie schodzi poniżej 22-23 stopni. Jeżeli twardsze - pawiookie spokojnie funkcjonują w 20 stopniach przez kilka miesięcy. Zmniejsza się intensywność ich żerowania. Temperatury pilnuje u mnie termostat - spadek poniżej 19 stopni jest poza sytuacjami krytycznymi niemożliwy. Jako że mam podłączoną do niego tylko jedną grzałkę (300W/1000 litrów), a akwarium pracuje w sposób półotwarty (sump, i związane z tym duże straty ciepła) - przy katastrofach typu długotrwały brak prądu zimą (kilkanaście godzin) zdarzyło mi się ze dwa razy obserwowanie ryb w 16 stopniach - są dość nieruchawe, nie zainteresowane pokarmem, ale nie wykazują objawów śnięcia.

Z ciekawostek - arowana, ryba określana jako zdecydowanie ciepłolubna, w 19 stopniach jest najaktywniej żerującą rybą w zbiorniku.

W moim zbiorniku rozkład temperatur wygląda mniej więcej tak: styczeń do marca: 19-20 stopni, kwiecień-maj - okolice 23, czerwiec-sierpień - do 30 stopni, wrzesień-październik - okolice 23, listopad-grudzień 19-20. Z powyższego wynika, że właściwie przez pół roku mam akwarium zimnowodne. Efektem są tarła przy temperaturze 22 stopni na wiosnę oraz możliwość sprowokowania ryb do rozmnażania zwykłą dolewką ciepłej wody.

Temperatura letalna dla pawiookich podawana przez źródła internetowe to okolice 13 stopni Celsjusza.

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp:Jak śpią wasze oscary? 29/08/2010 21:55 #28957

Rafal napisał:
Pardos napisał:

Są różne szkoły Flex kilkukrotnie chciał mnie już podać do sądu za znęcanie się nad zbrojnikami moimi 19-nastoma stopniami

W zasadzie to znęcanie nad jednym, ale sprawa rzeczywiście karygodna bo ryba nie byle jaka adonis ma szeroki zakres tolerancji 20-30 stopni, gibbiceps to bardzo twarda ryba, ale L25 nie ma szans rozwoju. Z moich obserwacji u podobnego gatunku wynika, że temperatura ma znaczący wpływ na metabolizm co pewnie przekłada się na tempo wzrostu, które jak wiem Ciebie nie satysfakcjonuje... Ciężko mi ocenić kondycje tej ryby bo widziałem ją raz przez moment, może te zimne dni nadrabia skokowo latem? ale szczerze mówiąc po takim czasie to pewnie mniej boi się zimna niż tej arowany

Co do temperatury zimą moim zdaniem 23-24 stopnie okej
  • Flex
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 29/08/2010 21:56 przez Flex.

Odp:Jak śpią wasze oscary? 29/08/2010 22:51 #28963

Moje też nie marudzą jak im podmieniam wodę rurowitem i po podmianie mają np 16C
Trochę zmulone są ale dają radę

EDYTA:
Pamiętacie minę FLEXA jak na poprzednim zlocie powiedziałem mu że moje pawice po podmianie pływają w 16C? BEZCENNE
  • tuptus
  • Użytkownik
  • :)
Ostatnio zmieniany: 29/08/2010 22:53 przez tuptus.
Wygenerowano w 0.23 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.