czwartek, czerwiec 21, 2018
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

[450l] Oskary czy Malawi?
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: [450l] Oskary czy Malawi?

[450l] Oskary czy Malawi? 25/06/2013 22:31 #47972

Witam.
Jestem nowym użytkownikiem forum. Zapisałem się bo zawsze chciałem posiadać te ryby, jednak nigdy nie miałem odpowiedniego zbiornika.
W końcu doczekałem się 450tki (150x50x60), która z tego co wyczytałem byłaby jakimś tam minimum komfortu dla pary dorosłych pawiookich.
Problem w tym że starym zwyczajem (akwarysta jestem od 15lat, biotopem tym zajmuję się z przerwami ostatnie 10) założyłem w tym baniaku Malawi- aulonocary, placidochromisy, caeruleusy i takie tam łagodne non-mbuna, wtedy nawet nie wchodziło w gre nic innego.
Akwarium z obsada działa już ponad 2 lata, a ja ostatnio coraz intensywniej myślę nad zamianą ich na parę takich olbrzymów. Myślicie, że warto?
Jest ktoś, kto z biotopu afrykańskich jezior przerzucił się na Oskary i teraz nie wyobraża sobie już ich nie mieć?

Sporo się naczytałem o inteligencji, charakterze, oswajaniu się z właścicielem i niepowtarzalności tych ryb... jednak wciąż nie jestem do końca przekonany, potrzebuję jakiegoś bodźca, namowy.
Nie ukrywam, że Malawi jest bardziej kolorowe, ozdobne i dla większości po prostu ładniejsze. Czy pawiookie w akwarium prawie bez wystroju będą potrafiły to zrekompensowac? Czy są na tyle ciekawe, że staną się dla mnie czymś więcej niż tylko ciekawą ozdobą? Czy warto porzucić ukochany biotop dla 2szt "kilogramowych karpii"?
  • borseey
  • Użytkownik

Odp: [450l] Oskary czy Malawi? 25/06/2013 23:41 #47973

Cześć

To, co zyskujesz - to interakcja. Coś na kształt psa czy kota, tyle że w rybim wydaniu. Mniej podglądania natury, więcej .. brakuje mi określenia - jeśli masz jakieś czworonogi, to zrozumiesz

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp: [450l] Oskary czy Malawi? 26/06/2013 00:07 #47974

Rafal napisał:
Cześć

To, co zyskujesz - to interakcja. Coś na kształt psa czy kota, tyle że w rybim wydaniu. Mniej podglądania natury, więcej .. brakuje mi określenia - jeśli masz jakieś czworonogi, to zrozumiesz

Rafał

Chcesz powiedzieć, że ryby staną się członkiem rodziny jak moj 18-letni pies? az tak można sie z nimi związać? jak się przejawia wspomniana interakcja poza karmieniem z ręki? co btw moje pyszczaki tez potrafia...

Jak bardzo pozostali forumowicze jesteście zżyci ze swoimi pawiookimi?
  • borseey
  • Użytkownik

Odp: [450l] Oskary czy Malawi? 27/06/2013 17:24 #47975

Może Tanganika?
  • tuptus
  • Użytkownik
  • :)

Odp: [450l] Oskary czy Malawi? 27/06/2013 19:13 #47976

tuptus napisał:
Może Tanganika?

Myslalem ze to forum o pawiookich i w ich kwestii raczej oczekiwalem zachety:p
Z Tanganiki kiedyś chciałem tropheusy ale raczej ze względu na zlożona hierarchie stada i ciekawe zachowanie niż wygląd. Podobają mi się frontosy ale znajomy ma i one praktycznie cały czas stoją w bezruchu- gorzej niż paletki- odpada. Gdy zobaczyłem większe ryby z grupy Utaka to było to i na nie się zdecydowałem. Teraz myślę czy nie lepsze byłyby 2 pawie...
  • borseey
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 02/07/2013 19:53 przez Rafal.

Odp: [450l] Oskary czy Malawi? 27/06/2013 22:53 #47977

Ja siedzę w akarach gt ale następne będą pawiookie,mój brat ma i jestem pod wrażeniem tych ryb także polecam.
  • czamasia
  • Użytkownik

Odp: [450l] Oskary czy Malawi? 28/06/2013 02:37 #47979

Ja tez coraz bardziej się przekonuje. Ciekawią mnie tylko opinie osób, które przerzuciły się na nie z Tanganiki lub Malawii...
  • borseey
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 02/07/2013 19:48 przez Rafal.

Odp: [450l] Oskary czy Malawi? 28/06/2013 13:45 #47980

Chyba jednak sie zdecyduje:) Pozostaje mi tylko wysprzedaż aktualnej obsady i przygotowanie zbiornika pod pawiookie. Pewnie zejdzie z tym ze 2/3 miesiące.

Zbiornik 150x50x60

Filtracja zostaje: JBL CristalProfi e1501(1400l/h), głowica Aquael Circulator 2000 (2000l/h)

Oświetlenie: 1x40W power glo + listwa led niebieska nad taflą jako oświetlenie nocne
chciałem dorzucić jeszcze jakieś punktowe LEDy czy halogeny i posadzić pod nimi jakas kryptokoryne, ale z tego co czytam to chyba nie ma sensu.

Dla wzbogacenia wystroju planuje zrobić lub kupić jakieś cienkie tło strukturalne wewnętrzne, bądź chociaz plyte ze spienionego pcv. Czarna folia za szyba IMO zbyt odbija światlo i za dnia mozna sie przegladac:p

Wiecie może gdzie w kujawsko-pomorskim można dostać ładne pawice? najbardziej podoba mi sie odmiana Red Tiger.
  • borseey
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 02/07/2013 19:49 przez Rafal.

Odp: [450l] Oskary czy Malawi? 29/06/2013 23:54 #47986

Pawie jak najbardziej ale bez szału ilosciowego.
Zastanow sie nad pielegnicami z CA np fenestratum
  • tuptus
  • Użytkownik
  • :)
Ostatnio zmieniany: 29/06/2013 23:55 przez tuptus.

Odp: [450l] Oskary czy Malawi? 02/07/2013 18:49 #48000

Niestety nic poza biotopami afrykańskich jezior i pawiookimi nie wchodzi w grę- nie podoba mi się
  • borseey
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 02/07/2013 19:48 przez Rafal.
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Wygenerowano w 0.20 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.