sobota, wrzesień 22, 2018
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Inteligentna ryba ?
(1 przeglądających) (1) Gość

TEMAT: Inteligentna ryba ?

Inteligentna ryba ? 15/10/2014 09:41 #48730

Witam wszystkich bardzo serdecznie!
Chciałabym poruszyć temat inteligencji naszych pociesznych Oskarów. No właśnie - czy w przypadku ryby można w ogóle mówić o inteligencji? Otóż można. Myślę, że większość z nas zauważyła pewne zachowania Oskarów świadczące o tym jak bardzo mądre mogą być to rybcie. Zapraszam was do podzielenia się tymi obserwacjami/sytuacjami.

Jestem szczęśliwą posiadaczką czterech RED TIGER OSCAR, trzech przedszkolaków (ok. 5-6 cm) i jednego szkolniaka (ok. 12cm). Właśnie ten "starszak" dostarcza mi wiele ciekawych informacji. Czy Wy też tak macie, ze jak wracacie do domu po pracy to ryby "cieszą się" na Wasz widok? Mój największy Tiger jak mnie widzi podpływa do bocznej ściany akwarium i pływa w górę i w dół a nawet robi kółka Przypomina mi to trochę zachowanie psa, który cieszy się jak jego Pan wróci do domu - kręci się pod nogami i merda ogonem. Dodam, że moja rybcia zachowuje się tak tylko jak mnie widzi Oznacza to, ze rozpoznaje swojego żywiciela. O sposobie jedzenia nie wspomnę bo przypomina to chmarę Piranii rzucających się na ofiarę
W moim akwarium mam tło strukturalne (niedługo usunę), kiedyś podczas karmienia kawałek mięska utknął przy powierzchni wody dokładnie za tłem. jak ryby zjadły to co było w akwarium największy przyuważył ów kąsek, wykombinował więc jak się do niego dostać. Wyszukał miejsce gdzie makieta była nieco niższa i tworzyła szparę pomiędzy tłem a powierzchnią wody, wziął rozbieg i wykonał coś w rodzaju skoku nad poprzeczką Dorwał mięsko, skonsumował i wrócił do reszty.

Pozdrawiam!
  • Agata
  • Użytkownik

Odp: Inteligentna ryba ? 15/10/2014 22:20 #48731

Agata napisał:
Mój największy Tiger jak mnie widzi podpływa do bocznej ściany akwarium i pływa w górę i w dół a nawet robi kółka Przypomina mi to trochę zachowanie psa, który cieszy się jak jego Pan wróci do domu - kręci się pod nogami i merda ogonem. Dodam, że moja rybcia zachowuje się tak tylko jak mnie widzi

Dlatego właśnie oscary są nazywane wodnymi psami Tak, to jedne z tych "wyjątkowych" ryb, dzięki czemu ma tak wielu wielbicieli
  • Innos048
  • Użytkownik

Odp: Inteligentna ryba ? 16/10/2014 08:28 #48732

Wodne psy? faktycznie trafne określenie.

Jakiś czas temu czytałam ciekawą historię pewnego hodowcy tych zaskakujących ryb. Mianowicie zakupił on cztery sztuki Pawich oczek (niestety nie pamiętam czy to były Tigery czy Redy), które trafiły do akwarium w którym już pływały dorosłe Skalary. dominujący samiec Skalarów regularnie znęcał się nad najmniejszym Oskarem. Podgryzał go, przeganiał od takie " prześladowanie". Czas mijał o Oskary podrosły. Pewnej nocy kiedy ów prześladowca sobie "odpoczywał" Oskary podpłynęły do niego od dwóch stron i zaatakowały razem. Skalar nie przeżył. Świadczy to o "pamiętliwości" tych cielaczków. Zaskakujące jest jednak w jaki sposób zaatakowały Skalara, bowiem najpierw okrążyły go tak, aby odciąć mu drogę ucieczki, następnie atak nastąpił jednocześnie z każdej strony. Skalar był bez szans.
Czy spotkał się ktoś z takim stadnym działaniem Oskarów?

Słyszałam, że ryby te, gdy maja odpowiednie warunki lubią pływać razem. Niestety na tym moja wiedza odnosnie ich "stadności" się kończy.

Pozdrawiam
  • Agata
  • Użytkownik

Odp: Inteligentna ryba ? 17/10/2014 16:49 #48734

Tak, to bardzo możliwe, kiedy ja miałem jeszcze pawiookie, miałem ich 4 sztuki, zawsze trzymały się razem, podobnie atakowały ofiarę, to są ryby sprytne a co za tym idzie bardzo ciekawe. Najciekawsze jest to, że pawiooka pawiookiej nie równa, mój wujek hodował stadko pawiookich, i miały jednego przywódcę, który zresztą nawet nie był największy, ale on zawsze miał pierwszeństwo do wszystkiego, moje natomiast nie miały, wszystko robiły razem, każda miała inne zachowanie. Szukam teraz właśnie okazji do kupna większego akwa i od razu na giełde po oscary
  • Innos048
  • Użytkownik

Odp: Inteligentna ryba ? 17/10/2014 17:39 #48735

Przyznaję, że Pawice są wyjątkowe
Moje zdecydowanie nie trzymają się razem, może kwestia charakterku?
Najstarszy z całej czwórki to łobuz taki, że bym go... Niedawno kupiłam Ducha Amazońskiego, kiedy wpuszczałam go do akwarium Oskar potraktował go... jak by to delikatnie ująć "przekąskę"...
  • Agata
  • Użytkownik

Odp: Inteligentna ryba ? 18/10/2014 13:09 #48737

A duże są te Twoje pawice?
  • Innos048
  • Użytkownik

Odp: Inteligentna ryba ? 18/10/2014 18:35 #48740

Największa ma ok 12 cm, średnia ok 7-8cm a dwie najmłodsze ok 6cm. Ten największy to diabeł taki... Przepraszam za jakość ale fotka z telefonu jest
Załączniki:
  • Agata
  • Użytkownik

Odp: Inteligentna ryba ? 18/10/2014 18:57 #48741

I jeszcze bandzior Ech te zdjęcia z telefonu jeszcze raz przepraszam za jakość
Załączniki:
  • Agata
  • Użytkownik

Odp: Inteligentna ryba ? 22/10/2014 16:35 #48750

Można powiedzieć że jeszcze maleństwa. Z pawiookimi jest różnie, jak dochodziła mi jakaś nowa ryba do nich, trzeba było wykombinować żeby ją nie zjadły, to najpierw je wyciągałem, a wpuszczałem nowego, żeby się oswoił, dopiero po kilku godzinach pawice, jeszcze jak się wodę wymieni to efekt powinien być większy. Raz działało a raz nie, taki był mój efekt
  • Innos048
  • Użytkownik

Odp: Inteligentna ryba ? 22/10/2014 19:41 #48752

Zdjęcia były robione 2 tyg.temu.
Ostatnio ulubionym zajęciem Pawic jest pływanie pod prąd wody razem z Bocjami (pozostały ze starej obsady).
  • Agata
  • Użytkownik
Wygenerowano w 0.21 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.