środa, styczeń 27, 2021
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Tłuściochy, tuczniki etc, czyli czy da się przekarmić oskary ?
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Tłuściochy, tuczniki etc, czyli czy da się przekarmić oskary ?

Tłuściochy, tuczniki etc, czyli czy da się przekarmić oskary ? 26/08/2008 07:51 #11779

Zapewne da się utuczyć oskary w negatywnym tego słowa znaczeniu. Właśnie się zastanawiam czy tego niechcący nie robię.
Teoretycznie zostało im kilka centymetrów do wzrostu (pytanie czy w kałuży osiągną max rozmiary i jak się ma do tego obiegowa opinia o karłowaceniu ryb) - w tej chwili ok 23 cm, karmię je ok 4 x dziennie - nadal jako przykładna Matka Polka na żądanie

1 śniadanko - C&A
2 śniadanko - suszona stynka
obiado-podwieczorek - suszona stynka
kolacja - mrożone krewetki

Stynka bywa zastępowana (jeden z posiłków) rosówkami.
Czasami wrzucam troszkę gammarusa aby jednak więcej się poruszały niż zjadły

Wczoraj odwiedziła mnie koleżanka, która ryb nie widziała 2 tygodnie i stwierdziła, że strasznie urosły (przesadza pewnie). Ja sądzę, że urosły w pionie i trochę wszerz Zwłaszcza samiec - odnoszę wrażenie, że ma drugi podbródek

I tutaj pytanie do właścicieli dorosłych ryb. Nie za dużo futrują ? Da się przedobrzyć ( na pewno sie da tylko jak daleko/blisko jestem od tego) ?

Może się wątek przyda bo o napychaniu maluchów pod korek było już 100 razy i wiemy o tym doskonale, tylko co potem ?
  • Monika
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 26/08/2008 07:51 przez Monika.

Odp:Tłuściochy, tuczniki etc, czyli czy da się przekarmić oskary ? 26/08/2008 16:18 #11792

muszę przyznać, że sam się nad tym zastanawiałem ostatnio, bo moja dzika samica ma już sporo grzbietu i brzucha też, że głowa minimalnie nie pasuje do reszty ciała z samcem są w tym samym wieku i głowy mają takie same ale on nie jest taki wysoki i grzbieciasty głowa to nadrobi później chyba, mam rację?
  • Flex
  • Użytkownik

Odp:Tłuściochy, tuczniki etc, czyli czy da się przekarmić oskary ? 26/08/2008 18:37 #11806

No właśnie - w dodatku jedna z samic ma dużo większy guz tłuszczowy na głowie niż reszta. Mam nadzieje, że łepetyna nadrobi bo wyglądają jak utuczone buldogi.
  • Monika
  • Użytkownik

Odp:Tłuściochy, tuczniki etc, czyli czy da się przekarmić oskary ? 26/08/2008 23:07 #11817

serwus!
oczywiście , że można przekarmić.
...już nawet nie chodzi o wygląd, ale o otłuszczenie narządów wewnętrznych, które może prowadzić do niepłodności, lub przynajmniej do braku chęci przeprowadzania tarła.
u wyrośniętych pawic kontrolowana głodówka jest tak samo ważna, jak urozmaicona dieta.
nawiasem mówiąc pawiookie w naturze dorastają do 45 cm.
  • pinx
  • Użytkownik

Odp:Tłuściochy, tuczniki etc, czyli czy da się przekarmić oskary ? 27/08/2008 01:36 #11827

Zauważyłem u moich rybek, że nie "napychają" się tak bardzo jak młode.
Nie są specjalnie wiekowe, entuzjazm do żarcia pozostał lecz nigdy nie mają tak okrągłego brzucha jak poprzednio, we wczesnej młodości .
Nie martwiłbym się więc za bardzo, jednak ruch=przestrzeń do pływania i odpowiednio motywujące do ruchu towarzystwo to podstawa.

Przymusowe kilkudniowe głodówki, które stosuję (np.wyjeżdżam na kilka dni) są jak najbardziej wskazane, w naturze pływają wiecznie głodne.
Rybkom wraca wigor, nie grymaszą na podane jedzonko.

Mam również trzy kupione dwa miesiące temu pawice, które pasują jak ulał do Twojego opisu, kupione jako 3cm-owe, teraz mają 10!

Pozdr A
  • 1andy1
  • Użytkownik

Odp:Tłuściochy, tuczniki etc, czyli czy da się przekarmić oskary ? 27/08/2008 06:22 #11829

Oczywiście, że nie wyglądają tak jak podrostki Wtedy to brzuchole były kwadratowe. Nie jedzą tez tak agresywnie aczkolwiek spust maja i tak niezły
Zastanawiam sie czy u mnie to juz jest moment na ograniczanie jedzenia i głodówki.
  • Monika
  • Użytkownik

Odp:Tłuściochy, tuczniki etc, czyli czy da się przekarmić oskary ? 27/08/2008 22:10 #11876

serwus!
czym karmisz i czy uprawiają konsumpcję w każdy dzień?

dodając.
sorki doczytałem czym karmisz...doszukiwałem się w domysłach serducha lub czegoś podobnego, ale widzę że żarełko 1 klasa.
  • pinx
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 27/08/2008 22:16 przez pinx.

Odp:Tłuściochy, tuczniki etc, czyli czy da się przekarmić oskary ? 28/08/2008 06:41 #11892

Serducha nie daję. Kiedyś próbowałam, ale nie chciały i dobrze. Ochotki też nie ruszają a ja właśnie przestawiam opaczka z ochotki na mrożonego gammarusa. Tego oskarki tez nie chcą, one tylko suszony
  • Monika
  • Użytkownik

Odp:Tłuściochy, tuczniki etc, czyli czy da się przekarmić oskary ? 28/08/2008 11:05 #11893

w przypadku wyrośnietych ryb, zawsze byłem zwolennikiem jednego dnia głodówki w tygodniu.
taki dzień, przy tych rybach może wyjść tylko na zdrowie
  • pinx
  • Użytkownik
  • Strona:
  • 1
Wygenerowano w 0.29 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.