środa, styczeń 27, 2021
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Jak prawidłowo karmić maluchy?
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Jak prawidłowo karmić maluchy?

Jak prawidłowo karmić maluchy? 10/01/2010 21:13 #25645

Witam wszystkich,

Od kilku tygodni jestem posiadaczem czterech małych pielęgnic około 6-7 cm. Od samego początku mam problem z ich karmieniem tzn.jedzą w miarę ładnie ale pełno tego jedzenia później pływa w awka i na dnie.
Generalnie żywię je różnymi mrożonkami kupionymi w zoologiczny. Mixy i zamrożone serca wołowe strasznie się rozlatują podczas karmienia, większe kawałki są zjadane reszta opada na dno.
To samo dzieje się gdy podaje im mrożone skorupiaki i serca drobiowe potarte na tarce.
Próbowałem też podawać im mrożonki z żelatyną ale to co połkną wylatuje im skrzelami.
Dawałem pokrojone drobno kawałki serc drobiowych. Ryby pięknie jadły, brzuchy szybko rosły, generalnie nic nie opadało na dno, ale następnego dnia jak zaczęły się bawić przy dnie pełno tego nie strawionego jedzenia zaczęło pływać. Wyglądało to tak jakby część tego jedzenia po prostu wypluły.
Suchego pokarmu prawie wcale nie chcą jeść, generalnie wszystko opada na dno ale po jakimś czasie tzn. parę minut znika.
Wcześniej maiłem ogólne akwarium i tego problemu nie było. Teraz moje akwarium wygląda strasznie, pełno drobnego jedzenia pływa w akwarium a na dnie większe kawałki.
Wiele osób na forum pisało o tym ile one potrafią zjeść i że po takim jedzeniu odpoczywają na dnie. Ja moje nakarmiłem tak może ze dwa razy że nie chciało im się pływać, normalnie staram się im dawać nie za wiele żeby nie było takiego syfu w akwarium.
Pytanie moje brzmi jak prawidło powinno się karmić małe pawiookie, tzn. dawać im tyle żeby nie chciały już jeść i codziennie odmulać akwarium (jak by nie było przynajmniej kilka porządnych wiader wody)
Jak wy radzicie sobie z resztkami jedzenia na dnie i czy to normalne że aż tyle tego tam pływa?
Moja ekipa sprzątająca to tylko jeden zbrojnik niebieski i dwa kiryski- z poprzedniej ekipy, w najbliższym czasie zamierzam kupić jakiegoś większego zbrojnika ale to pewnie i tak nie rozwiąże tego problemu.

Z góry dzięki za pomoc.
  • wray
  • Użytkownik

Odp:Jak prawidłowo karmić maluchy? 10/01/2010 23:38 #25646

Do poczytania
http://www.pawiookie.pl/podstawy/pozywienie.html
Ekipa sprzątająca to według mnie bardzo ważny dodatek w każdym zbiorniku z drapieżnikami.
Ryby interesują się tylko większymi kawałkami a drobne resztki są pomijane.
Wpadają w żwir (piasek lepszy )i wszystko później gnije psując wodę.
Ale to na pewno wiesz bo czytałeś artykuł o zbiorniku dla pawic ?
http://www.pawiookie.pl/podstawy/biornik-dla-oskarow.html
  • tuptus
  • Użytkownik
  • :)

Odp:Jak prawidłowo karmić maluchy? 11/01/2010 12:47 #25647

Tak z powyższymi tematami zapoznałem się już na samym początku.

Lepiej takie maluchy karmić 3-4 razy dziennie różnymi pokarmami i dawać im tylko tyle ile zjedzą przez 2-3 minuty, czy dawać im tyle pokarmu ile są w stanie zjeść?
Obecnie jak karmie mięsem czy miksami (w żelatynie) daje je im przez około 15 min po trochu, patrząc żeby wszystko było zjedzone, ale i tak później pełno tego żarcia pływa po akwa. Wygląda to tak jakby brały pełno do pyska, odpływają gdzieś za korzenie częściowo jedzą częściowo wypluwają i płyną po następną porcję. Kroję im raczej małe kawałki bądź trę na tarce, po za tym zjadły już jednego kiryska i neona więc raczej są w stanie przełknąć większe kawałki.
Jakie macie sposoby na czyszczenie dna, do tej pory czyściłem je raz na tydzień przy podmianach ale teraz to chyba codziennie będę musiał to robić.
  • wray
  • Użytkownik

Odp:Jak prawidłowo karmić maluchy? 11/01/2010 14:52 #25649

Może zamiast tarkować, siekaj pokarm na odpowiednie kawałki. Nie baw się w mrożonki w stylu ochotka, czy wodzień, bo to drobnica dla pawiczek i będą syfić. Tak samo miksy w żelatynie i tarkowane pokarmy. Ja polecałbym ci np dżdżownice, którymi nie będą pluły, filety z ryb, pocięte nożem na odpowiednie kawałki, mięsko drobiowe, wołowe, gammarus suszony, może być tez mrożony. Wątróbki drobiowe, serca drobiowe... jest tego masa. Konkretne kawałki, bez zbędnego śmiecia. Chodzi mi o to, aby pokarm sam w sobie miał konsystencję taką, że rybki będą łykać, a nie memłać w gębach i wyrzucać pod pokrywami skrzelowymi. Pomyśl tez o np mącznikach (larwach).
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:Jak prawidłowo karmić maluchy? 11/01/2010 20:18 #25652

Dzięki bardzo za wasze rady, mam nadzieje że w końcu moje akwa będzie wyglądało normalnie, a maluchy będą najedzone.
  • wray
  • Użytkownik

Odp:Jak prawidłowo karmić maluchy? 01/03/2010 14:15 #26473

Albo dżdżownice kalifornijskie z wędkarskiego rozmiar chyba 2,białe robaki(larwy much) ale dla pewności je trzymaj zamrożone żeby zdechły,muchy i gupiczki ja na tym chowałem młode i bardzo ładne wypasione sztuki mam a woda nigdy mi sie nie syfi.

A karmi sie tyle żeby nie mogły sie już ruszać jak opadną od ciężaru na dno,miewałem nawet strach ze brzuszki im popękają.
  • trefl
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 01/03/2010 14:18 przez trefl.

Odp:Jak prawidłowo karmić maluchy? 01/03/2010 16:02 #26476

Dobra wiadomość dla osób które karmią muchami:) Dziś już widziałem pierwszą tego roku..
  • Jachimek
  • Użytkownik

Odp:Jak prawidłowo karmić maluchy? 01/03/2010 16:05 #26477

No to mam lepsze wieści,kupujesz larwy,dajesz na grzejnik i po tyg. masz muchy
  • trefl
  • Użytkownik
  • Strona:
  • 1
Wygenerowano w 0.19 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.