wtorek, styczeń 26, 2021
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Nowe akwarium
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Nowe akwarium

Nowe akwarium 11/11/2010 21:08 #30722

Witam !!!

Jestem początkującym akwarystą. Od 7 lat posiadam bańkę o pojemności 85 l. ( to mało ). Ostatnio namówiłem rodziców i zdecydowałem się na bańkę o pojemności 300l . Prawie tydzień spędziłem na poszukiwaniu inf. na temat założenia akwarium.. Jak o tym sądzicie Teraz przyszła kolej na ryby. Zauroczyły mnie pielęgnice pawiookie, do tego mam pytanie : ile mógłbym mieć pawiookich w moim akwarium? Jakie ryby mógłbym z nimi trzymać. Jeszcze jedno jaki filtr kupić ( byle nie za drogi) bo słyszałem że nieźle brudzą . Chciałem kupić jakieś drewno i rośliny ale nie za dużo ponieważ czytałem że lubią wykopywać rośliny, na dno piasek i kamienie. Bardzo proszę o odpowiedź, z góry bardzo dziękuję

Pozdrawiam !!!
  • lorgan
  • Użytkownik

Odp: Nowe akwarium 11/11/2010 21:17 #30723

• kamyllo2
  • Moderator

Odp: Nowe akwarium 12/11/2010 07:11 #30735

A ja napiszę w skrócie - przeczytasz oczywiście po przeczytaniu artykułów
- para pawiookich wyodrębniona z 5 do maksymalnie 8 małych pawiookich,
- jakiś zbrojnik i to wszystko
- ewentualnie płaskobok tępogłowy jako ryba towarzysząco-rozpraszająca,
- kubełek z biologią i porządny mechanik do środka to myslę będzie najtańsze rozwiązanie (no chyba że byś sam zrobił filtr - też jest taka możliwość i jest pełno opisów w internecie).
- korzenie oczywiście mile widziane, roślinność również ale uwierz mi - pawice wszystko wykopią, wyrwą itp. (przynajmniej u mnie ale o dziwo przyczepiłem do korzenia jakąś małą roślinkę na gumkę recepturkę i jest już prawie miesiąc w akwa - nawet płaskoboki jej nie skubią bo nie widać śladów zniszczenia; ale np dużą skałkę parę razy cięższą od pawic przepchnęły żeby się dostać pomiędzy nią a szybę).

Pozdrawiam i życzę udanych bojów
Adrian
  • corleone
  • Użytkownik (2 ostrz.)
  • MJ

Odp:Nowe akwarium 12/11/2010 09:19 #30736

Czyli z 5-8 młodych muszę wybrać parkę a resztę oddać czy co ? A mógłbym dorzucić trzciniaka?
  • lorgan
  • Użytkownik

Odp:Nowe akwarium 12/11/2010 09:26 #30737

No resztę oddać do zoologicznego, do kolegi z dużym akwa itp ....a co proponujesz z nimi zrobić że tak pytasz????

Trzciniak i pawice? słyszałem o takich połączeniach ale według mnie mogą go zabić kiedyś... Najlepsze są ryby które nie zmieszczą się pawicom do pyska np płaskobok tępogłowy.

Do tego akwa opróćz pary pawiookich raczej dużo nie wrzucisz już.

Jaki filtr zastosujesz? Mam nadzieje że pokrywę też masz bo rybki lubią skakać.

Adrian
  • corleone
  • Użytkownik (2 ostrz.)
  • MJ

Odp:Nowe akwarium 12/11/2010 09:35 #30738

Spoko tylko pytałem

A też czytałem że niektórzy trzymają pawiookie z piraniami - jest to możliwe?

Wielkie dzięki za odpowiedzi

A właśnie można z pawiookimi trzymać papuzie czy zebry?
  • lorgan
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 12/11/2010 09:48 przez lorgan.

Odp:Nowe akwarium 12/11/2010 09:47 #30739

Jest ale nie w takim zbiorniku. Widzę że sam jeszcze nie wiesz co chcesz. Pirania red pacu najczęściej spotykana w polsce grubo przerasta pawiooką i 300l.
Przemyśl to.
Nie napisałeś o filtracji a to podstawa przy pawicach.

Ja Ci napiszę: jeśli nie chcesz mieć problemów to para pawic i jakiś zbrojnik (tylko zacznij tak jak napisałem). I nie kombinuj więcej a będzie dobrze - uwierz.

No i prawidłowy start zbiornika (akwa 3 tygodnie z pracującymi filtrami bez rybek ale to pewnie wiesz...)

I czytaj artykuły bo tam jest wszystko a niektóre rzeczy dopiero gdy pare razy przeczytasz dochodzą do Ciebie.

Adrian
  • corleone
  • Użytkownik (2 ostrz.)
  • MJ

Odp:Nowe akwarium 12/11/2010 10:00 #30740

Witam !

Ja natomiast odpisze ze najpierw trzeba przeczytac linki Kamyllo bo takie tematy na forum byly poruszane juz "milion" razy.

Podpowiem Ci tez ze ile uzytkowinikow tyle opinni co do wielkosci, filtracji czy oswietlenia zbiornika.

Najlepiej pomalu uczyc sie samemu przy oczywiscie pomocy w razie w od tych ktorzy posiadaja wieksza wiedze.

Nie mozesz sugerowac sie oipnia jednej osoby nigdy tak nie robie jak czegos nie wiem tylko wyciagac wnioski z tego co mowia, pisza i z tego co robisz sam. Tak nabierzesz doswiadczenia.

Co do propozycji kolegi - kwestia gustu - dla mnie plotka czy karas japonski jest ladniejszy niz plaskobok - kazdy. Akwarium ma ozdabiac tez oprocz bycia hobbym. Ale kazdy ma swoje gusta i kazdy powinien szanowac gusta innych

Na koniec moja opinia:

300 l - smialo 10 pawich zarzucaj, pod warunkiem ze masz co z nimi robic po czasie..
po kilku tygodniacj juz oddaj 2 - najmniej lubiane, pozniej kolejne juz w innym odstepie czasu.

W ten sposob sam wyselekcjonujesz sobie np. 5 ke z ktorej dobierze sie moze parka.

Filtracja ?

Tetratec 1200 w standardowym jego wyposazeniu bez zadnych podzialow na mechaniki i biologiki plus gabka na wlot.

W srodku jakas pompka co by wode ruszala.

Kazdy robi po swojemu i kazdy stara sie jak moze, wazne sa efekty jak: zdrowie rybke i roslinek, ich budowa ciala, wielkosc, przyrost, osiagniecie pary pozniej ikry a na koniec mlodych..

Rob jak uwazasz ale z glowa.

Pozdrawiam
  • rmboss
  • Zablokowany

Odp:Nowe akwarium 12/11/2010 10:07 #30741

Dzięki

Tak naprawdę dopiero planuję to akwarium

Wielkie dzięki za odpowiedź
  • lorgan
  • Użytkownik

Odp:Nowe akwarium 12/11/2010 10:50 #30745

Rmboss aczemu nei szanujesz rybek??

Nie wiem - u Ciebie to jakieścuda normalnie.

Czemu jeżeli mas taką dobrą filtrację (1 wewnętrzny filtr 1000l/h w 200l przy 8 pawicach i jeszcze jakichś rybkach i NH3 0 NO2 0 iNO3 około 25 - wynik jak w 100l przy 50 neonkach) kupujesz jednak kubełek? (apropo miał jużdawno być)

Ja przy 4 pawicach i 2 płaskobokach jak odłożyłem kubełek od 2 filtrów wewnętrznych po 1000l/h, jeden z biologią to przez 3 tygodnie miałem NH3 0 NO2 -do 0,3 nawet a zarazem NO3 rosło w oszalałym tempie do ponad 50 (robiłem podmianki 2 x 50% tygodniowo). Więc wnioskując moją praktykę a nie że wyczytałem coś z forum to u Ciebie cuda..... Po dołożeniu kubełka po tygodniu testy NH3 0 NO2 0 NO3 30-50 od podmian

No i powiedz mi gdzie ja napisałem że ma tylko i wyłącznie mnie słuchać co napisałem?? Ze nikt inny poza mną i Tobą nie napisał to nie znaczy że ma nie tylko słuchać a poza ty mi tak zrobi jak będzie uważał bo jest tu pierwszy raz... I tak przez myśli przechodziły mu będą setki pomysłów i dziesiątki z nich będzie wypróbowywał ale zadał pytanie to odpisałem, również napisałem o artykułach które podał kamyllo jako podstawę.
Ty np zasugerowałeś odrazu jeden konkretny filtr i to nie tani - według mnie to było zbędne.

Proszę Cię o więcej nie komentowanie w ten sposób moich postów bystrzaku z UK bo ja Twoich nie komentuję i chcę żeby tak zostało
Adrian
  • corleone
  • Użytkownik (2 ostrz.)
  • MJ
Ostatnio zmieniany: 12/11/2010 10:58 przez corleone.
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Wygenerowano w 0.25 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.