wtorek, listopad 24, 2020
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Piasek, czy żwir?
(1 przeglądających) (1) Gość

TEMAT: Piasek, czy żwir?

Piasek, czy żwir? 03/11/2007 14:48 #1033

Chciałbym zacząć płukać podłoże, a że roboty jest kupa i naszły mnie pewne rozterki to chciałbym zadać pytanie. Oto ono: jakie dać Oskarom podłoże: piasek, czy żwir?

Na początku myślałem o żwirze, bo mam w sprzedaży u siebie w markecie taki 6 - 8 mm, ale ostatnio sprowadziliśmy też piasek rzeczny, taki do zastosowań akwarystycznych i ogólnych (np dla kota).

Co będzie lepsze? Jak gruba powinna być warstwa? W \"Akwarium inspirowane naturą\" Petera Hiscocka jakiś czas temu doczytałem się, że piasek trzeba będzie co jakiś czas wymieniać, bo zanieczyszcza się, zbija i osadza, jak to na prawdę jest?

Niektórzy z Was mają piaskowe podłoże, ciekaw jestem jak sprawdza się w na prawdę i jakie zalety lub wady posiada w stosunku do podłoża żwirowego?

Marek<br><br>Edytowany przez: King, w: 2007/11/03 14:53
  • King
  • Moderator

O:Piasek, czy żwir? 03/11/2007 16:03 #1034

Ja osobiście używam piasku i nikt nie namówi mnie na żwir tzn na cokolwiek o granulacji powyżej 2-3 mm. Co do plusów to nawiększym z nich jest wygoda ponieważ \&quot;gówienka\&quot; nie wpadają pomiędzy kamienie więc odmulanie staje się zbędne wystarczy tylko delikatnie ściągnąć nieszystości z powierzchni piachu a gry dobrze ustawi się wylot filtra to można uzyskać efekt zbierania się nieczystości w określonym miejscu co już jest totalnym ułatwieniem.
  • Mesiek
  • Użytkownik

O:Piasek, czy żwir? 03/11/2007 17:08 #1037

Do plusów, które wymienił Mesiek:
- mała granulacja optycznie powiększa zbiornik
- przy odpowiednio głębokim piachu tworzą się strefy beztlenowe denitryfikujące (choć przy kopiących rybach o nie trudno, więc imo bezpieczniej nie przesadzać z głębokością piachu)
- na każdym ziarenku (w strefie tlenowej)osadzają się także bakterie nitryfikujące, a przez wielkość ziaren stosunek objetości bakterii do skały jest większy niż w podłożu o większej granulacji - znowu lepsza filtracja, niezależnie od przyjętej tej \&quot;właściwej\&quot;
- argumentu o potrzebie wymiany z powodu zbicia nie uważam, ale mając pawiookie i zbrojniki podłoże na pewno się nie zbije. Mój piach codziennie rano wygląda jakby go kury podrapały (efekt pracy zbrojników), plus pojawiające się lokalnie kratery (to pawiookie)
- rybom łatwiej kopać, połknięcie niczym nie grozi

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

O:Piasek, czy żwir? 03/11/2007 17:11 #1038

Rafal napisał:
więc imo bezpieczniej nie przesadzać z głębokością piachu
Rafał

Czyli ile Rafał? 6 - 8 cm będzie ok?

Marek
  • King
  • Moderator

O:Piasek, czy żwir? 03/11/2007 17:20 #1039

King napisał:

Czyli ile Rafał? 6 - 8 cm będzie ok?

Spokojnie imo wystarczy, ja mam w okolicach pięciu.

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

O:Piasek, czy żwir? 08/11/2007 23:56 #1158

Powiem tyle...przez 20 lat miałem w akwarium żwir. W tym roku zmieniłem na piasek i............kurcze, nie ma bardziej naturalnie wyglądającego podłoża:) Praktycznie zawsze trzymałem pielęgnice (kopiące)więc nie prowadziłem akwarium roślinnego. Myślę, że jeśli kiedyś najdzie mnie ochota na roślinki, to z piachu i tak nigdy nie zrezygnuję. Jeśli znadę fotkę swojego akwa ze żwirem to zamieszczę. Pozdrawiam<br><br>Edytowany przez: Echindorus, w: 2007/11/09 00:06

O:Piasek, czy żwir? 09/11/2007 00:26 #1161

Echindorus napisał:
\ W tym roku zmieniłem na piasek i............kurcze, nie ma bardziej naturalnie wyglądającego podłoża:) \Pozdrawiam&lt;br&gt;&lt;br&gt;Edytowany przez: Echindorus, w: 2007/11/09 00:06

Fakt przewczoraj zalałem akwa dla Pawic z piaskiem i jestem w szoku, oczu nie mogę oderwać, mam 2 takie same akwa oba ponad 600 litrasów i już się zastanawiam, jak w tym starym ze żwirem wymienić podłoże

Marek
  • King
  • Moderator

O:Piasek, czy żwir? 09/11/2007 09:04 #1163

Mi też chodzi po głowie ostatnio zmiana żwiru na piasek. Zastanawiam sie jeszcze jak to technicznie przeprowadzić.
  • kamyllo2
  • Moderator

O:Piasek, czy żwir? 09/11/2007 13:52 #1169

Prezentuję fotki...tylko są one kiepskiej jakości.

O:Piasek, czy żwir? 09/11/2007 14:03 #1170

Ładny zbiornik z fajnymi młodymi pawicami... Ile ma litrów to akwarium?
  • jacekns
  • Użytkownik
Wygenerowano w 0.23 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.