wtorek, listopad 24, 2020
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Piasek, czy żwir?
(1 przeglądających) (1) Gość

TEMAT: Piasek, czy żwir?

Odp:Piasek, czy żwir? 10/10/2011 07:59 #40262

Ja mam kreisela i też czytaem o nim cuda niewidy a mam go i jest OK już długi czas.
Nic nie możnaby włozyć do baniaka.....
  • corleone
  • Użytkownik (2 ostrz.)
  • MJ

Odp:Piasek, czy żwir? 10/10/2011 17:07 #40276

Zależy jaki piasek.
Może być; kwarc , wapienny , wulkaniczny i pochodzenia mineralnego.
Woda , a raczej na wodę będzie miał na pewno wpływ wapienny. Tylko tu sprawa ma się następująco. Rozpuszczanie następuje przy niskiej twardości wody powiedzmy 2-3 KH i GH.
Przy twardości wyższych np.> 6-7 będzie to skutecznie stabilizowało i tworzyło bufor dla PH , które przy niskich wartościach takich jak KH i GH jest podatne na wahania.

Dla ryb kopiących nie polecam pisku koralowego z racji swej ostrej budowy.
Może ranić jak i utknąć na blaszkach skrzelowych lub jak w przypadku większości przedstawicieli Geophagus i Satanoperca uszkadzać specjalne sitka, które są umieszczone pod pokrywami skrzelowymi.Mają za zadanie odseparować pokarm od piasku.
Tak więc twarda struktura piasku wapiennego nie sprawdza się przy tych rybach.
W ogóle przy biotopach amazonki i innych wilgotnych równikowych terenów będzie nie odpowiednia.

Piasek kwarcowy sprawdza się najlepiej , bo jest w zasadzie obojętny dla środowiska wodnego.
Wulkaniczny to samo jest obojętny , ale struktura ostra i porowata. Na podłoże nie zbyt , ale do filtra jako złoże jak w sam raz. Bywają czasami w handlu spotykane wyselekcjonowane podłoża pochodzenia wulkanicznego , ale są dość drogie. Barwa najczęściej ciemna.
Mineralne kruszywa to raczej formy wietrzenia skał i erozji tak więc chyba do akwarystyki nie zbyt się nadające z racji na swój skład chemiczny. Czasami być może nie odpowiedni dla środowiska wodnego. Najlepiej wybierać piasek i żwiry pochodzenia kwarcowego obojętnego w reakcji z wodą. Preparować wodę lepiej samemu.
  • Rysiek
  • Użytkownik
Pozdrawiam
Paweł rysiek

youtu.be/QZ9rgR5PpRM
Ostatnio zmieniany: 10/10/2011 17:11 przez Rysiek.

Odp:Piasek, czy żwir? 10/10/2011 18:18 #40278

No ja mówię o kwarcowym i kranówce (pH 7,5 KH i GH około 20).
  • corleone
  • Użytkownik (2 ostrz.)
  • MJ
Ostatnio zmieniany: 10/10/2011 18:19 przez corleone.

Odp:Piasek, czy żwir? 11/10/2011 13:30 #40293

corleone napisał:
No ja mówię o kwarcowym i kranówce (pH 7,5 KH i GH około 20)

Wspomniałeś , ale co dalej ???
  • Rysiek
  • Użytkownik
Pozdrawiam
Paweł rysiek

youtu.be/QZ9rgR5PpRM

Odp:Piasek, czy żwir? 11/10/2011 14:26 #40296

No to że przy tych parametrach nie następuje rozpuszczanie więc nie ma się co zbytnio przejmować.
  • corleone
  • Użytkownik (2 ostrz.)
  • MJ

Odp:Piasek, czy żwir? 28/10/2011 17:13 #40805

Czy odchody z piasku trzeba zbierać codziennie?? Bo kupiłem już pieseczek z Castoramy i poważnie zastanawiam się nad zmianą aranżacji żwirowej na "plażową".

Aktualnie gówienka zbieram co 3-4 dni.
  • LOOKERs
  • Użytkownik

Odp:Piasek, czy żwir? 28/10/2011 18:08 #40806

Wszystko zależy od parametrów wody, roślinności, ukształtowania podłoża. Ja zbieram zwykle kupska raz w tygodniu, w weekend, nie wyobrażam sobie codziennego buszowania z odmulaczem wśród chaszczy bo sporo ich mam. Dopóki woda trzyma parametry nie ma sensu zbytnio przesadzać, jeśli filtracja nie domaga a dodatkowo brak jest "zielonych pożeraczy syfu" to wiadomo że trzeba poszaleć z wężem.
  • Hamilton
  • Użytkownik

Odp:Piasek, czy żwir? 28/10/2011 19:51 #40807

Osobiscie nigdy nie odmulalem dna, czy to piasek czy zwir. Powody byly takie ze raz lenistwo a dwa odkad wrzucalem swiderki to roznych zbiornikow, z pawimi, innymi pielegnicami czy tez nawet roslinne, dno zawsze bylo czyste ale przy tym zawsze mialem dobra filtracje.
  • dree
  • Użytkownik

Odp:Piasek, czy żwir? 28/10/2011 20:35 #40810

Wrzucałeś świderki? Próbowałem, piękne ślimaczki, bardzo smaczne zapewne, pawie w nocy przy szczątkowym świetle dłubały je z piasku.... Ampularie wyssały ze skorupek więc u mnie muszelki odpadają...
  • Hamilton
  • Użytkownik

Odp:Piasek, czy żwir? 28/10/2011 20:58 #40811

Tak, za pierwszym razem jak wrzucalem probowaly jesc ale nie daly rady, ampularie rowniez z pawimi trzymalem, kilka dni trwalo przelamanie strachu przed pawimi ale potem juz bylo ok.
  • dree
  • Użytkownik
Wygenerowano w 0.23 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.