wtorek, listopad 24, 2020
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Piasek, czy żwir?
(1 przeglądających) (1) Gość

TEMAT: Piasek, czy żwir?

Odp:Piasek, czy żwir? 29/10/2011 00:51 #40821

LOOKERs napisał:
Czy odchody z piasku trzeba zbierać codziennie?? Bo kupiłem już pieseczek z Castoramy i poważnie zastanawiam się nad zmianą aranżacji żwirowej na "plażową".

Aktualnie gówienka zbieram co 3-4 dni.

Ja mam piach w akwa z oscarami,kupy zbierają się w jednym miejscu,wodę podmieniam raz w tygodniu 30% i ściągam kupki. NO3-10,filtracja to Eheim classic 2217 wypełniony keramzytem plus pudło po odzywkach wypełnione 3kg lawą. Fakt ze świderki tez są,według mnie,jeżeli będziesz miał dobra filtracje to nie jest konieczne zbieranie ich co dzień i raz w tygodniu wystarczy.

Krzysiek
  • dragowki
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 29/10/2011 00:54 przez dragowki.

Odp: Piasek, czy żwir? 08/06/2012 16:37 #45931

Czy wyłowienie piasku z Wisły, wypłukanie go i wrzucenie do akwarium jest złym pomysłem?
  • xerro
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 10/06/2012 16:05 przez Rafal. Powód: Literówki

Odp: Piasek, czy żwir? 08/06/2012 17:36 #45932

Bardzo. Idź do obi i kup piasek dekoracyjny kreisel w workach 20kg. Zazwyczaj jest na dziale z zaprawami itp. Zapłacisz za to +- 8-9 zł i będziesz mieć spokój
  • masta
  • Użytkownik

Odp: Piasek, czy żwir? 24/06/2012 10:21 #46142

Cześć to mój pierwszy post. Pawice mam od 8 miesiecy poczatkowo 8szt. od kiedy zaczely ryjkami przekopywac podloze ( piasek "zerówka") zostawilem dwie czy to parka nie mam pojecia(tarla jescze nie bylo) jednak im wiecej kopia tym bardziej zastanawiam sie nad zmiana podloza "zerowka" podczas przekopywania przez rybki przelatuje przez cale akwa ( 170cm dlugie) zanim opadnie. Zastanawiam sie nad zmiana podloza napewno jasnego koloru ale o wyzszej granulacji.. co proponujecie?? jestem za piaskiem. Jakia granulacje macie?? Ja "zerówke" (przynajmniej przy pawicach) odradzam zastanawiam sie nad piaskiem 0.8-1.2 mm lub 1-2mm
  • machyb
  • Użytkownik

Odp: Piasek, czy żwir? 24/06/2012 10:40 #46144

W moim zbiorniku jest zwykły piach budowlany - granulacja w okolicach milimetra, +/- 0,5. Gdy podłoże dojrzeje biologicznie ma wówczas skłonność do zlepiania się i mniej pyli przy kopaniu.

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp: Piasek, czy żwir? 25/06/2012 13:07 #46148

Piasek czy żwir o to jest pytanie.Żwir czemu nie, piasek również czemu nie.
Jedno i drugie ma plusy i minusy.Najlepiej decyzje podjąć samemu i zdobyć doświadczenie w tej materii.Przetrenować kilka frakcji........powiedzmy około tony...zużyć kilka m3 wody i momentalnie zdanie się wyrobi co dobre , a co złe.Co się nadaję do jakich ryb, jakiego biotopu.
  • Rysiek
  • Użytkownik
Pozdrawiam
Paweł rysiek

youtu.be/QZ9rgR5PpRM

Odp: Piasek, czy żwir? 25/06/2012 16:45 #46149

Rysiek napisał:
Piasek czy żwir o to jest pytanie.Żwir czemu nie, piasek również czemu nie.
Jedno i drugie ma plusy i minusy.Najlepiej decyzje podjąć samemu i zdobyć doświadczenie w tej materii.Przetrenować kilka frakcji........powiedzmy około tony...zużyć kilka m3 wody i momentalnie zdanie się wyrobi co dobre , a co złe.Co się nadaję do jakich ryb, jakiego biotopu.

Pytanie padło, żeby nie musieć tych metrów wody przelewać i tony podłoża ...

U siebie miałem piach z reala z działu ogrodniczego - Piasek do piaskownic. Granulacja ok 1mm. Worek 25 kg za coś koło 5 - 7 złotych. . Ładny i nie pylił. Przy płukaniu bardzo mało odpadu, a płukałem już różny piasek .
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp: Piasek, czy żwir? 26/06/2012 12:39 #46152

Dlatego odpisałem......,a wcześniej i przez 12 stron o czym była rozmowa Trzeba trochę poczytać po to uczą przez 8 klas
  • Rysiek
  • Użytkownik
Pozdrawiam
Paweł rysiek

youtu.be/QZ9rgR5PpRM
Ostatnio zmieniany: 26/06/2012 12:40 przez Rysiek.

Odp: Piasek, czy żwir? 26/06/2012 23:51 #46155

Rysiek napisał:
Trzeba trochę poczytać po to uczą przez 8 klas

I dwa korytarze
  • tuptus
  • Użytkownik
  • :)

Odp:Piasek, czy żwir? 23/07/2013 20:06 #48065

Rysiek napisał:
Zależy jaki piasek.
Może być; kwarc , wapienny , wulkaniczny i pochodzenia mineralnego.
Woda , a raczej na wodę będzie miał na pewno wpływ wapienny. Tylko tu sprawa ma się następująco. Rozpuszczanie następuje przy niskiej twardości wody powiedzmy 2-3 KH i GH.
Przy twardości wyższych np.> 6-7 będzie to skutecznie stabilizowało i tworzyło bufor dla PH , które przy niskich wartościach takich jak KH i GH jest podatne na wahania.

Dla ryb kopiących nie polecam pisku koralowego z racji swej ostrej budowy.
Może ranić jak i utknąć na blaszkach skrzelowych lub jak w przypadku większości przedstawicieli Geophagus i Satanoperca uszkadzać specjalne sitka, które są umieszczone pod pokrywami skrzelowymi.Mają za zadanie odseparować pokarm od piasku.
Tak więc twarda struktura piasku wapiennego nie sprawdza się przy tych rybach.
W ogóle przy biotopach amazonki i innych wilgotnych równikowych terenów będzie nie odpowiednia.

Piasek kwarcowy sprawdza się najlepiej , bo jest w zasadzie obojętny dla środowiska wodnego.
Wulkaniczny to samo jest obojętny , ale struktura ostra i porowata. Na podłoże nie zbyt , ale do filtra jako złoże jak w sam raz. Bywają czasami w handlu spotykane wyselekcjonowane podłoża pochodzenia wulkanicznego , ale są dość drogie. Barwa najczęściej ciemna.
Mineralne kruszywa to raczej formy wietrzenia skał i erozji tak więc chyba do akwarystyki nie zbyt się nadające z racji na swój skład chemiczny. Czasami być może nie odpowiedni dla środowiska wodnego. Najlepiej wybierać piasek i żwiry pochodzenia kwarcowego obojętnego w reakcji z wodą. Preparować wodę lepiej samemu.

Czyli uważasz,że przeprowadzona próba octowa na piasku z Castoramy, która wykazuje bąblowanie nie dyskwalifikuje użycia go do baniaka z pielęgnicami?

Powiedzmy, że mam twardą wodę w kranie...
  • LOOKERs
  • Użytkownik
Wygenerowano w 0.23 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.