piątek, grudzień 04, 2020
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Nietypowy zbiornik dla pawiookich
(1 przeglądających) (1) Gość

TEMAT: Nietypowy zbiornik dla pawiookich

Nietypowy zbiornik dla pawiookich 28/04/2009 23:54 #20866

Witam wszystkich, jestem nowym forumowiczem i jednocześnie zapalonym akwarystą-amatorem. Póki co nie hoduję jeszcze pielęgnic pawiookich, ale ryby te szalenie mi się podobają, między innymi przez czytanie tego forum, na które trafiłem przypadkowo, szukając informacji o dużych zbiornikach. Przymierzam się do budowy zbiornika ozdobnego, który miałby stanąć w moim biurze. Pojemność szacuję na 450-500 litrów, przy obrysie mieszczącym się w wymiarach 160x80x70. Kształt tego zbiornika, będzie bardzo nietypowy, ponieważ sam go wymyślam. Będzie się on składał z 2 części - górnej - przypominającej dzwon, w której woda będzie zassana i utrzymywana przez podciśnienie i dolnej - o dużej powierzchni dna, ale niewielkiej wysokości. Ryby będą miały możliwość swobodnego przepływania pomiędzy częścią "płytką" i "wysoką" poza tym część płytka będzie posiadała drugie dno, które będzie zasypane piaskiem. Reszta będzie czystym szkłem i w zamiarze będzie interaktywna - tzn chcę tutaj karmić pupili.
Myślę, że ten skomplikowany opis rozjaśni się kiedy spojrzycie na wizualizację tego pomysłu. Mam jednak pytanie które mnie męczy i od którego zależy finalny kształt zbiornika. Czy pawiookie wyskakują z wody? Bo jeśli tak, to będę musiał pomyśleć o jakimś dyskretnym zabezpieczeniu brzegów mojego mini - baseniku. Pozdrawiam serdecznie wszystkich forumowiczów i ich ryby

Adam

P.S. Tutaj wizualizacja:

http://dl.getdropbox.com/u/369955/projekt%20akwa%202.jpg
  • adamkos
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 29/04/2009 07:23 przez Rafal.

Odp:Nietypowy zbiornik dla pawiookich 29/04/2009 00:19 #20868

Pawiookie potrafią nieźle rąbnąć w pokrywę akwarium wylewając przy tym sporo wody:ohmy: .
Lubią też "kopać" w piasku lub żwirku, dodatkowo brudzą wodę i to mocno- musi być wydajna filtracja itp., poczytaj sobie trochę forum - na początek artykuły, jest bardzo dużo ciekawej lektury...
Witaj na forum.

A
  • 1andy1
  • Użytkownik

Odp:Nietypowy zbiornik dla pawiookich 29/04/2009 00:35 #20869

Właśnie czytam anonimowo od kilku dni na system filtracji przewiduję sump 100l + kubelek tetratec ex1200. Chlapanie mi nie będzie przeszkadzało o ile ryby nie będą wyskakiwać ze zbiornika. Ale chyba bezpieczniej będzie dać jeszcze z 10 cm szklanej balustradki dookoła. Efekt wizualny pewnie trochę gorzej wypadnie, niż jak woda dotykająca krawędzi szkła, ale przynajmniej oszczędzę podłogę Docelowo chciałbym mieć 2 pawiookie i 2 severum. Do tego ekipa sprzątająca - i to właśnie widzę, że o ślimakach i krewetkach mogę zapomnieć... A jak to jest z małymi glonojadami? Bardziej podoba mi się np. 10 otosków niż jeden duży glonojad, ale to pewnie zły pomysł... Czy pawiookie zjadają małe zbrojniki?
  • adamkos
  • Użytkownik

Odp:Nietypowy zbiornik dla pawiookich 29/04/2009 00:46 #20870

Solidna przykrywka- obowiązkowo!
Ślimaki mogą być ale duże np. ampularie, mi jednak nie przypadły gustu i ich nie mam.
Każda rybka, która mieści się pawiczkom do pyska szybko tam trafi.
  • 1andy1
  • Użytkownik

Odp:Nietypowy zbiornik dla pawiookich 29/04/2009 07:19 #20871

Zbiorniki tego typu są bardzo efektowne - ale tylko w momencie założenia (czyściutkie szyby i woda). Utrzymanie wspomnianej czystości w czymś takim to akwarystyczna profesura, albo duże ilości życiowego fartu, albo jedno i drugie. Imo jeśli już - to z jakąś rybią drobnicą, nie z pawiookimi, chyba że ma to być akwarium na tygodniową wystawę.

Rafał

PS. Czyżby korzenie polskiego 3d (patrzę na nazwisko w profilu) wzięły się za akwarystykę?
  • Rafal
  • Administrator

Odp:Nietypowy zbiornik dla pawiookich 29/04/2009 08:10 #20872

Jestem podobnego zdania co Rafał. Zastanawia mnie jak masz zamiar napełnić to wodą? No i mimo tego, że wiem, że fizyka nie powinna pozwolić, ale nie wydaje Ci się, że woda się tak nie utrzyma? Przy takiej ilości (masie), jak chlupnie, to masakra. Chyba, że nie do końca rozumiem...
Jak Ci to wyjdzie, to fajna sprawa, chociaż jestem zwolennikiem większej ergonomii zbiornika z rybami.
Pozdrawiam.

A, zapomniałbym.
Pawiookie skaczą i to często i wysoko. Poczytaj dyskusję do mojej galerii, ze szczególnym zwróceniem uwagi na przypadek Juranda . jak nie wyskakują, to przynajmniej chlapią...
  • kamyllo2
  • Moderator
Ostatnio zmieniany: 29/04/2009 08:18 przez kamyllo2.

Odp:Nietypowy zbiornik dla pawiookich 29/04/2009 08:13 #20873

Hehe, jakie tam korzenie bylem chyba 15 na forum 3d no ale do dzisiaj mi to chleb daje Co do zbiornika, to już podobny skleiłem, w ramach testów ale miał tylko 60 litrów z hakiem. Trzymałem w nim od małego parkę skalarów i kilka neonów, ale po 3 tarłach stwierdziłem, że skalary przerosły zbiornik i przeniosłem je do 160 litrów gdzie sobie pływają do dzisiaj. Ale zauważyłem, że w tym hobby chce się ciągle więcej - stąd moje przymiarki do 500l. Utrzymanie czystości w tym małym nie było trudne - wręcz się bardzo łatwo odmulało itp, bo dno przecież całe dostępne. szybki czyścił magnetyczny czyścik. Jednak skalary to nie pawiookie więc chyba zrewiduję swoje plany Oto fotka z tego małego akwarium - pokazuje jak są połączone obie części

• adamkos
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 29/04/2009 08:49 przez adamkos.

Odp:Nietypowy zbiornik dla pawiookich 29/04/2009 08:23 #20874

kamyllo, górny zbiornik będzie zanurzony około 1 cm w dolnym, a powietrze z niego odessane wężem - przez co woda podejdzie tam wyżej. Natomiast stały poziom wody w dolnym zbiorniku zapewni sump z przelewem. Działa to napewno - zamieściłem zdjęcia z 60litrowego testu powyżej. zresztą wystarczy szklankę z wodą zanurzyć w wiadrze, odwrócić do góry dnem i podnieść - nie wyleje się tak długo, jak długo krawędzie szklanki będą pod wodą. Ale jak skaczą to niestety ten pomysł odpada. - Z pokrywą taki zbiornik traci swój urok. Kombinowałem z szkłem satynowym nawet i nie wyglądało to fajnie. Z jednej strony skroplona woda, z drugiej ciągle osiadający kurz. szklana pokrywa to zły pomysł niestety. No nic. Klasyczna sytuacja typu albo rybki albo akwarium hehe Dzieki wszystkim za miłe przyjęcie i rady.
  • adamkos
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 29/04/2009 08:27 przez adamkos.

Odp:Nietypowy zbiornik dla pawiookich 29/04/2009 09:04 #20875

Wiem, tą zasadę za szklanką znam . Tyle, że ten jeden cm nie starczy, bo jak akurat rybcia chlapnie i woda się zabuja (w tym płytkim) to pewnie szansa na zassanie powietrza jest baaaaaardzo duża i realna.
faktycznie, albo - albo . Wybierz rybki ....
Pozdrawiam.
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:Nietypowy zbiornik dla pawiookich 29/04/2009 10:14 #20877

pewnie tak, ale wtedy idzie tylko babel powietrza i na tym sie konczy. po jakims czasie on sie rozpuszcza w wodzie. Czasami tak się działo jak grzebałem w tym niskim rękoma (60litrowym) ale konczylo sie na bańce powietrza. Jednak teraz myslę, że akwarium tego typu to raczej dla ryb pływających dostojnie a nie czołgów jak pawiookie . tutaj ktoś zrobił akwarium morskie na tej samej zasadzie :
  • adamkos
  • Użytkownik
Wygenerowano w 0.23 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.