piątek, grudzień 04, 2020
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Nietypowy zbiornik dla pawiookich
(1 przeglądających) (1) Gość

TEMAT: Nietypowy zbiornik dla pawiookich

Odp:Nietypowy zbiornik dla pawiookich 24/10/2009 14:28 #24564

Po pierwsze za mały na pawiookie. Nie miały by się gdzie obrócić. W ogóle to na bank by szkło poszło. chociażby górna pokrywa.

paweł
Paweł

WYNAJMĘ MERCEDESA W108 DO ŚLUBÓW I INNYCH IMPREZ OKOLICZNOŚCIOWYCH mercedes-w108.samochody-weselne.pl/

OFERTA RÓWNIEŻ TUTAJ www.facebook.com/pages/Samoch%C3%B3d-do-...0200731017125?ref=hl

Odp:Nietypowy zbiornik dla pawiookich 26/10/2009 10:26 #24607

Hmm litrażowo jest całkiem spore, bo jakieś 500 litrów. jeśli chodzi o obracanie to faktycznie 40 cm szerokości trochę mało, dlatego ciągle rozważam obsadę, ale widziałem te ryby w mniejszych akwariach. Jeśli miały by być pawiookie to maximum 2 sztuki i chowane od małego. Kuszą mnie też ryby krajowe, ale mam troche zbyt ciepło tutaj. Narazie jednak jeszcze tylke problemów technicznych do rozwiązania, że kwestia obsady jest bardzo odległa. Poza tym wpadłem na nowy szalony pomysł - mianowicie chciałbym to górne akwarium podwiesić do sufitu, tak, żeby nie było żadnych podpór. No ale to niestety nie w tym pomieszczeniu - i górna część musiałaby być wykonana od zera - na specjalnej ramie, a nie klejona jak teraz. Ale musiałoby robić ciekawe wrażenie...
  • adamkos
  • Użytkownik

Odp:Nietypowy zbiornik dla pawiookich 26/10/2009 14:17 #24616

Witam.
Pomysł bardzo ciekawy, ale pawiookie chyba nie docenią twojej fantazji.
Zastanawiam się jeszcze nad jednym.
Podpory, które przytrzymują górny zbiornik będą wypełnione wodą czy szczelne?
Jeżeli szczelne, to czy powietrze w środku nie spowoduje przypadkiem takiego załamania światła, że
(patrząc na zbiornik) boki kolumn będą odbijać jak lustro?
Moim zdaniem to by troszkę psuło wrażenie estetyczne.
Pozdrawiam.

Odp:Nietypowy zbiornik dla pawiookich 26/10/2009 22:31 #24624

środkowa podpora będzie pełna wody, a boczne puste. Nie jestem do końca do nich przekonany, miały być 6x6 cm, wyszły 11x11. szklarz trochę się pomylił nie wiem czy nie zastąpię ich rurami z plexi wypełnionymi żywicą. Efekt lustra na podporach nie będzie widoczny, natomiast będzie bardzo mocno widoczny na dnie - bo piasek będzie tylko w tym środkowym korytku - podstawie - o rozmiarach 120x40x15, a cała reszta dna - częsć "basenowa" o rozmiarach 160x80x15 będzie napełniona tylko wodą. Dzięki temu ryby będą miały trochę wiecej przestrzeni do pływania, przy jednocześnie dość głębokim dnie, w którym może zajdzie denitracja. Podpory są słabo widoczne. Środkowa podpora ma dziury w podstawkach - i takie same są w dnie akwarium i górze. woda będzie pompowana przez tą podporę na górę akwarium, i będzie sobie spływać po jednej ze ścianek tego górnego akwarium. Wklejam zdjęcie, na którym ładnie widać lustro na dnie (z wodą się spotęguje) i dziurę w środkowej podporze.
  • adamkos
  • Użytkownik

Odp:Nietypowy zbiornik dla pawiookich 13/11/2009 01:58 #24857

Kolejne kroki poczynione. Stolik odebrałem w sobotę, jest troche prostszy niż pierwotnie zaplanowany, ale podobno wytrzyma bez problemu nawet 2 tony. oto on:

Na stolik blat z płyty o grubości 28mm:

Na blacie nakleiłem dosc grubą folię, żeby uchronić szkło przed ewentualnym ziarenkiem piasku itp. Nie mogłem użyć karimaty czy styropianu, bo ze względu na podpory dno będzie bardzo nierówno obciążone, wic musi stać na twardej i równej powierzchni, dobrze przenoszącej naprężenia i jednocześnie nie odkształcającej się:

Akwarium na stoliku:

Dla świętego spokoju w dno wkleiłem 3mm. gumową uszczelkę. Przyda się pod kolumny i uchroni mnie przed potopem, w razie pęknięcia dna. Guma jest do zastosowań w przemyśle spożywczym:

Jako, że nie znalazłem przezroczystych uszczelek, na górę kolumn dałem kawałki folii do kotar powietrznych o grubości 2mm - jest dość elastyczna i jednocześnie miekka, aby zadziałać jako podkładka i uszczelnienie:

Całość wygląda tak:

Komin z wklejoną rurą odpływową:

No i na koniec częściowe zalanie:

I test systemu filtrująco - napowietrzającego:

Narazie czekam, jeśli nic nie wydarzy się do jutra to zalewam do końca. W międzyczasie wsadziłem jeszcze 4 25kg worki z piaskiem kwarcowym ozdobnym i 2 korzenie do środka.
Odpukać wszystko jest szczelne i działa zgodnie z planem. Jutro update.
  • adamkos
  • Użytkownik

Odp:Nietypowy zbiornik dla pawiookich 13/11/2009 02:29 #24858

Nie bardzo jarzę, o co tu chodzi ale projekt oceniam jako bardzo ciekawy = godzien najwyższej.
I z taką będę temat śledził.
  • 1andy1
  • Użytkownik

Odp:Nietypowy zbiornik dla pawiookich 13/11/2009 18:04 #24864

Dziękuję bardzo za miły komentarz 1andy1 . Akwarium zalałem i wytrzymało. Woda jest jeszcze mętna i brudna (piasek+korzenie+wysoka twardość robią swoje) ale się klaruje. Teraz pora na oświetlenie i obudowanie podstawy. W następnej kolejności zajmę się usprawnianiem systemu filtracji - muszę podmienić sumpa na coś konkretniejszego i zainstalować mały filtr mechaniczny. Na razie funkcję filtracji biologicznej spełnia kubełęk + 20litrowy rezerwuar na wodę do uzupełniania odparowanej.

Więcej zdjęć tutaj:
www.dropbox.com/gallery/369955/1/Akwarium%20zalane?h=c87857
  • adamkos
  • Użytkownik

Odp:Nietypowy zbiornik dla pawiookich 13/11/2009 18:15 #24865

Ładnie nawet wygląda, ale praktyki ZERO. Wolałbym 200x50x50 lub 200x50x60 postawić. Jeszcze niech ci się glon rzuci od wewnątrz.... powodzenia....
  • mariuszp
  • Użytkownik

Odp:Nietypowy zbiornik dla pawiookich 13/11/2009 18:34 #24866

Hehe, to nie prawda - takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne. Zauważ, że mam dostęp do całego dna bez większego problemu - wystarczy wsunąć ręce, nawet do łokci ich nie zamoczę a mogę zrobić na dnie wszystko. Na glony na szybach odwróconej części mam czyścik magnetyczny. podmiana wody odbywa się bez problemów - 1 wąż do sumpa i jeden do kalnalizy i otwieram kran... Co do innych zalet to woda ściekając po ściankach akwarium doskonale się napowietrza jednocześnie oddając szkodliwe gazy. przy litrażu około 500 litrów mam prawie 3^2 styku wody z atmosferą. Żeby to otrzymać przy klasycznym zbiorniku potrzebowałbym około 2000-3000 litrów. Poza tym powierzchnia dna też jest monstrualna, a to przecież ważne przy pielęgnicach. Co prawda spora jego część jest bardzo płytka, ale w naturze ryby też pływają po płyciznach. I na koniec mam 100 litrów piasku o głębokości 15cm, co w tradycyjnym akwarium wyglądało by paskudnie (grubość 15cm) a powinno zapewnić już przyzwoitą denitrację.
  • adamkos
  • Użytkownik

Odp:Nietypowy zbiornik dla pawiookich 13/11/2009 19:20 #24868

Witam
Fajna szklanka pięknie by się prezentowała z roślinami i jakąś dużą ilością neonków. Wyobraź sobie tam 25-30 cm bestie jak będą pływać miedzy 3 słupami ze szkła i tam gdzie masz otwartą wodę, nie zdążysz wycierać wody poza tym będą się płoszyć tak jak wszystkie pawiookie i te slupy zrobią im niezłą krzywdę, ale to tylko moje zdanie ja nie wpuszczał bym tam pawic.

lolek
  • lolek
  • Użytkownik
Wygenerowano w 0.22 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.