piątek, listopad 27, 2020
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Oscary w piwnicy 1000L +
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Oscary w piwnicy 1000L +

Oscary w piwnicy 1000L + 01/09/2009 01:18 #23829

Witam,

Najpierw przedstawie się.
Akwarystyką zacząłem sie interesować w wieku 7/8 lat to bodaj 20+ lat temu ojjjej. Zaczynałem jak większość:

1) końcówka lat 80tych, akwa 15 litrów, gupiki, molinezje, mieczyki i inne eksperymenty, brrrry jak o tym pomyślę.

2) wymarzone ramowe 100L na Komunię. No i w końcu można było z czystym sumieniem wtedy 10-latka hodować skalary.

3) w tym samym 100L baniaku krótka przygoda z pielegnicami zebrami (dostałem je od starszego kolegi, który słuchał Lady Pank ). Po miesiącu w pojemniku od slajdów z piaskeim (tak sadziłem wtedy roślinki) zaczęły mi sie rozmanażać te zeberki - niesamowite przeżycie dla 12/13 latka.

4) Następny etap do ogólniak i unikanie zupy w akwa, czyli specjalizacja biotopu: te same 100 litrów tylko że z brzanką sumatrzańską - 13 sztuk.

5) Dalej 250 litrów tyle że holender z 7 skalarami oraz 33 neonami.

6) będąc za granicą akwarium 250 litrowym opiekuje się członek rodziny. Wpuszcza do zbiornika dwie niepozorne rybki, które dostal od cioci (jakieś pielęgnice podobno). Jedna biała w czerwone plamki druga brunatna z wybarwieniami czerwonymi obie mają ok.4cm długości. Po 3-4 mcach ryby osiągają 15cm, w akwarium oprócz skalarów i glonojadów nie ma już nic nawet roslin ..... syf, sodoma i gomora. Bakcyl mimo to już złapany. PURE AND RAW POWER RULES.

7) Pawiookie oddaje do zoologicznego, zauroczony solanką kumpla inwestuje tysiące w morszczaka. Ojej 3 lata walki. Bieganie z papierkami do baniaka jak tylko jakiś miekki lub twardy się nie rozwinie tak jak to zrobił dzień wcześniej, dobrze żę po holendrze odziedziczyłem CO2 ale już zabawa światłami to całkiem inna liga, czyli istna elektrownia XXXXWatt/1Litr zależnie od wysokości akwa rodzaju koralowców etc... Dalsze zakupy to m.in: 3 stopniowy RO, UV, Protein Skimmer, dodatkowe pompy robiące rozpie...duche w akwa, bawienie się z solą. A jak pomyślę ile utopiłem $$$ w tzw. żywej skale to sobie myślę że głupszy byłem aniżeli wtedy jak się miało 8/9 lat

OK, tyle tytułem wstępu - do rzeczy. Po tych wszystkich przebojach doszedlem do wniosku, że w akwarystyce nastawiam sie na minimalisitic. Czyli stabilny biotop i docelowo 2 duże rybcie tj. minimum nakładów maksimum doznań. Jak się domyślacie pawiookie. Chce podejść do sprawy metodycznie więc już na etapie budowy nowego domu planuję umiejscowienie akwarium. Myślę o piwnicy gdzie powinno być stosunkowo nastrojowo dla oscarów - dokładnie jak w naturze w cieniu olbrzymich drzew Am.Pd. Zbiornik ma być minimum: 320x60x60. Ale szkło drogie więc całkuję w kierunku pomysłu czy nie lepiej wykonać betonowy baniak tylko z przodu z ramą i w niej podwójną szybą 2x12. Najpierw myślałem żeby zagaospodarować od razu cały wykurz w piwnicy (patrz zdjęcia), ale nie, kochana połowica szybko mi wyperswadowała tam będzie barek. Więc zostaje naprzeciwległa ściana. Może nawet lepiej bo po jej drugiej stronie przy kominku będą rury z wodą biegły znad łazienki. To teraz pozostaje mi budowa szafki z cegieł naprzeciw wykurzu w piwnicy, ale co na niej?

Co wy doradzacie, czy przy takich rozmiarach grzebać się w betonie czy wchodzić w pięć scian szkła ????

Wyszedł referat, ale z czasem się poprawię
Pzdr,
  • gesio
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 01/11/2009 06:22 przez gesio.

Odp:Oscary w piwnicy 1000L + 01/09/2009 01:51 #23830

Skoro ten barek ma być w tym samym pomieszczeniu co akwa to jestem za:P .
Ciężko doradzać od tak, bo betonowy ma swoje zalety, szkło swoje.
Do szklanego łatwiej doprowadzić orurowanie od filtrów i utrzymywać w należytym stanie,za to betonowe o wiele tańsze...
Ja mam kałużę 700l i zero doświadczenia dot. betonowych baniaków, wybrałbym więc szkło lecz tak czy siak wybierzesz to będzie dobry wybór:) , chciałbym mieć taki dylemat.
Pozdr A
  • 1andy1
  • Użytkownik

Odp:Oscary w piwnicy 1000L + 05/09/2009 21:44 #23863

Gratuluje pomysłu.
Mam podobny tylko w salonie - troszke mniejszy bo 200x70x70 (niestety to max
jaki byłem w stanie zmieścić w salonie ).
Postawiony na 30cm murku. Za ściana w garażu cała aparatura.

Teraz tak o ile się nie myle:
1. Spokojnie możesz miec przednia szybe w jednym kawałku - po co rozdzielać?
2. Nie wiem czy tak dużo mniej wyjdzie ci taki betonowy basen bo:
- musisz go postawić
- musisz uszczelnić jakąś zaprawą wodoszczelna (najlepiej do basenow itp)
- może jakies kafelki lub farba bo sam beton cieżko bedzie ci raczej doczyścić
- pozatym jak szyba ma miec 320cm to cała bryła baniaka zajmie ci jakies 360cm -
wiec jak miałbym wybierać między 320cm betonowego baniaka a 360cm to wybrałbym
jednak 360cm szklanego
3. Z drugiej strony taki betonowy jak już by się jakos wpasował w wystrój to mogłby
posłużyć za basen a przez szybe mógłbyś oglądać pływająca połowice (syrenka)

PS. A może lepiej nie pomniejszać wielkości tego pomieszczenia takim baniakiem tylko
w scianie wybić otwór na szybę 360x70 a baniak postawić w pomieszczeniu obok i walnąć sobie nie 1000l tylko 3000l
  • MaciekG
  • Użytkownik

Odp:Oscary w piwnicy 1000L + 01/11/2009 06:45 #24671

Z czasem rozsądek powoli bierze górę.
Skłaniam się ku rozwiązaniu szklanemu, ale wtedy niestety akwa będzie mniejsze od planowanego 240x60x70 z powodów standaryzacji wymiarów 3x80=240, oraz mozliwości lokalnych szklarzy, transportu, etc.)

Choiciaż wciąć rozważam beton bo,
Zalety betonu:
- praktycznie brak ograniczeń wymiarowych akwa
- na etapie budowy domu łatwość w rozpoczęciu budowy takiego akwa
- możliwość ładnej obudowy zewetrznej akwa np. skosami w kamieniu.
Wady:
- brak doświadczenia i mało projektów tego typu
- w wyniku powyższego nie wiem od czego zacząć. Wiem co chce osiągnąć, ale jak rozrysować projekt (szalunki i zbrojenie)
- jak rozwiązać filtrację w takiej jaskini wodnej?
- płyta szklana 320x60 i dobrze aby była dwuwarstwowa - gdzie taką dostanę w Polsce?
- w przyszłości, jak się komuś odwidzi, co ja z tym zrobię? Akwa ze szkło po prostu sie sprzeda, a taki betonowy basen to tylko skuć mi go zostanie.

Koszty podejrzewam podobne w obu przypadkach około 1500-2000 pln.

Decyzję musze podjąć w ciągu 3-5 dni. Dom skończony i przed wylaniem posadzek przed zimą muszę podjąć decyzję jaką ławę w piwnicy murować czy zwykłą pod szkło czy murujemy fiki-miki z ramą czołową L w prostokącie o wym. 320x60

Jeśli macie jakieś sugestie linki do rozwiązań betonowych to prosiłbym o pomoc.
Z góry dziękuję
  • gesio
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 01/11/2009 06:52 przez gesio.

Odp:Oscary w piwnicy 1000L + 01/11/2009 08:20 #24672

Empirycznych doświadczeń w temacie budowy zbiorników betonowych nie ma u nas za wiele, ale przejrzy sobie jeszcze ten wątek:

www.pawiookie.pl/fireboard/linki/duze-akwaria-budowa.html

Relacjonuj na bieżąco ewentualną budowę.

Marek
  • King
  • Moderator
Ostatnio zmieniany: 01/11/2009 08:21 przez King.
  • Strona:
  • 1
Wygenerowano w 0.19 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.