piątek, grudzień 04, 2020
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Odkształcające się szyby pod ciężarem wody
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Odkształcające się szyby pod ciężarem wody

Odkształcające się szyby pod ciężarem wody 12/10/2009 15:54 #24428

Witam

Ostatnio podczas podmianki wody zaobserwowałem iż szyby mojego akwarium odkształcają się lekko pod naporem wody.
Dokładnie chodzi o przednią i tylną szybę (mierząc odległość między tymi szybami (w środkowym punkcie) przed nalaniem wody do akwarium zaobserwowałem iż wynik był o około 2,5 mm mniejszy niż po dolaniu wody, lub niż na brzegach akwarium ).Idąc tym tropem przyłożyłem do bocznej ściany akwa metalową listwę która w miejscu podłużnych wzmocnień szyb bocznych przylegała idealnie, jednak w miejscu gdzie one się kończą odstaje na około 1mm co oznacza iż właśnie w tych miejscach szyba lekko się ugina.
Bardzo proszę o rade w tej sprawie gdyż nie znam się na konstrukcji akwariów i nie wiem czy takie odkształcenia szyby pod naporem wody są normalne i najzwyczajniej w świecie panikuje:P, czy tez jest to spowodowane wadliwą budową zbiornika i raczej jest się czym martwić. Dodam iż rozmawiałem w tej sprawie ze sprzedawcą owego akwarium jednak tylko telefonicznie, i choć zapewnił mnie że to jak najbardziej normalne zjawisko to wolę się upewnić czy jednak nie mówił tego co jest po prostu dla niego wygodne.

Moje akwa to 200l 100x40x50 dł.szer.wys.
grubość szyby 8mm
podłużne wzmocnienia przyklejone do do szyb (po 65 cm każde).
Dodam iż obecnie w akwarium znajduje się 40 cm wody czyli o jakieś 6 cm mniej niż docelowo.
  • Marcinw
  • Użytkownik

Odp:Odkształcające się szyby pod ciężarem wody 12/10/2009 21:14 #24430

Fizycznie, szkło nie jest ciałem stałym, posiada więcej cech cieczy niż ciała stałego (czy wiedzieliście na przykład, ze stała siła ciążenia g powoduje spływanie szyb, tak, że z czasem robią się grubsze na dole niż u góry?) i naturalnie ulega ono odkształceniu.

Parę przykładów symulacji komputerowych:

www.akwarium.eev.pl/viewtopic.php?p=201

Nie jestem jednak w stanie powiedzieć czy odkształcenia, które obserwujesz znajdują się w granicach normy, czy już trzeba się bać. Żeby panice nie ulegać, nie mam zamiaru mierzyć swojego baniaka;)

Marek
  • King
  • Moderator

Odp:Odkształcające się szyby pod ciężarem wody 12/10/2009 22:32 #24431

Dzięki za szybką odpowiedź.
Rzeczywiście jeśli wszystko jest w porządku niema co mierzyć pewnie trochę przesadzam ale wolę mieć pewność
  • Marcinw
  • Użytkownik

Odp:Odkształcające się szyby pod ciężarem wody 12/10/2009 23:14 #24432

Jedyne co mnie zaciekawiło to długość listw wzmacniających.
Imo powinny mieć długość ~80cm przy 100cm długości zbiornika

EDYTA:
Możliwe że wzmocnienia nie dają rady lub się odklejają od szyb pionowych.
Zawsze możesz upuścić wody, i wkleić na środku listwę poprzeczną
  • tuptus
  • Użytkownik
  • :)
Ostatnio zmieniany: 12/10/2009 23:18 przez tuptus.

Odp:Odkształcające się szyby pod ciężarem wody 13/10/2009 15:13 #24438

Rzeczywiście wzmocnienia są trochę krótkie lecz nic się nie odkleja, idealnie trzymają się szyb. Co do poprzecznego wzmocnienia pomyśle nad takim rozwiązaniem choć podobno daje się je dopiero od ponad 300l.
  • Marcinw
  • Użytkownik

Odp:Odkształcające się szyby pod ciężarem wody 13/10/2009 18:18 #24439

Ja mam poprzeczne wzmocnienie w akwarium 130L i bylo tak odrazu jak je kupilem

Odp:Odkształcające się szyby pod ciężarem wody 13/10/2009 18:39 #24440

Może jakiś inny posiadacz 200l akwa o standardowych wymiarach wypowiedział by się na temat swoich wzmocnień tzn. jakie i jakiej długości ma założone w swoim akwarium?
  • Marcinw
  • Użytkownik

Odp:Odkształcające się szyby pod ciężarem wody 13/10/2009 23:48 #24445

Wzmocnienia wkleja się jak są potrzebne a gdybym był na Twoim miejscu to bym je wkleił.
Nie litraż a grubość szkła warunkuje typ i ilość wzmocnień.
  • tuptus
  • Użytkownik

Odp:Odkształcające się szyby pod ciężarem wody 14/10/2009 22:17 #24456

Tak więc postanowione w najbliższym czasie udam się do szklarza i zamówię odpowiedni kawałek szkła .
  • Marcinw
  • Użytkownik

Odp:Odkształcające się szyby pod ciężarem wody 15/10/2009 11:14 #24463

Rysunek pochodzi ze strony Thewald'a i jest jego własnością
Dobrze obrazuje górne wzmocnienia zbiornika.

W Ciebie na klasyczne 200 litrów wystarczy jedno na środku.
Wklejając upuść wodę do 1/3 normalnego stanu i niestety będzie to tak musiało postać przez kilka dni aż silikon zwiąże
  • tuptus
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 15/10/2009 11:19 przez tuptus.
  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.21 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.