piątek, listopad 27, 2020
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

POCZĄTKI Z PAWIOOKIMI MALEŃSTWAMI :)
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1

TEMAT: POCZĄTKI Z PAWIOOKIMI MALEŃSTWAMI :)

POCZĄTKI Z PAWIOOKIMI MALEŃSTWAMI :) 09/04/2010 10:34 #26870

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Jestem nowy na forum ale nie nowy jeżeli chodzi o akwarystykę, bo moja przygoda z akwarystyką ciągnie się od pokoleń.
Nie przypuszczałem, że moja przygoda z akwarystyką skończy się w punkcie wyjścia czyli przy popularnych rybach wód Południowej Ameryki. Do tej pory miałem przez kilka lat pielęgnice z jeziora Malawi. Nie sądziłem, że zapragnę mieć znów piękne amerykańskie pielęgnice. Kiedyś trzymałem Sajica, które przynosiły mi dużo satysfakcji z hodowli, zebry, Mekka, ale przypomniałem sobie o Pawiookich, które zawsze urzekały mnie swoim wyglądem, majestatycznym poruszaniem się po akwarium i wielką żarłocznością.
Zwracam się do Was o pomoc w kilku pytaniach, które zadam w swoim poście.
Szykuję docelowo zbiornik 600 litrów o wymiarach 200x5x60h. W ciągu miesiąc powinienem go uruchomoć. Docelowo chciałbym trzymać tam 4 może sześć 6 szt (dorosłych) ryb tego gatunku. Filtracja będzie opierać się na kubełku zewnętrznym EHEIM 2080 III Profesionall oraz wewnętrznym gąbkowym o przepływie 2000l/h (prawdopodobnie AQUASZUT 2000) stosowanym także do fontann.
Grzałka wystarczy 200W o ile w ogóle będzie potrzebna oraz oświetlenie dwa razy 58W (świetlówki) chociaż nie wiem czy nie zmniejszyć ilość watów, ze względu na to, że lubią raczej stłumione światło. Dekoracje zbiornika będą opierały się o korzenie z rozlewisk oraz dużych otoczakach, na dno zbiornika chciałem zastosować piasek rzeczny wymieszany z kwarcowym (pozostałość po pyszczakach).
Chciałem zapytać co sądzicie o moich zamiarach odnośnie samej obsady oraz samej aranżacji zbiornika.
1. W zbiorniku chciałem docelowo trzymać parę RED OSCAR, parę RED OSCAR TIGER, ewentualnie parę ALBINOS-ów. Czy takie zestawienie byłoby dobre. Widziałem, że w zbiornikach pływają w takich zestawieniach i chyba nie robią sobie krzywdy gdy zbiornik jest dosyć obszerny.
2. Na początku chciałem zakupić po 4 sztuki z każdej odmiany by same dobrały się pary, czy to jest dobry pomysł?
3. Gdzie można zakupić odmiany o których wspomniałem, ponieważ mieszkam w małej miejscowości, gdzie dostęp do wyszukanych gatunków rybek jest mały. Może macie swoje zaufane miejsca zakupu tych rybek, może sami posiadacie hodowlę lub przynajmniej rybki młode w ciągłej sprzedaży? Tutaj proszę o szczególną pomoc 
4. Ostatnie zapytanie mam takie. Mam pozostałości pokarmów po rybkach z jeziora Malawi, głównie spirulina w płatkach, płatki wybarwiające pielęgnicowate. Wydaje mi się, że można wzbogacać dietę również pawiookich o te pokarmy i nie powinno mieć to wpływu na ich kondycję. A może się mylę?

Liczę na to, że każdy z Was pomoże mi w pewnych kwestiach, które poruszyłem. Proszę o wszelkie uwagi i jak najwięcej odpowiedzi na mój post. Pozdrawiam Was. Michał
  • FRYGA
  • Użytkownik

Odp:POCZĄTKI Z PAWIOOKIMI MALEŃSTWAMI :) 09/04/2010 11:58 #26871

600 litrów - 4 sztuki wg mnie max.
Odmiany barwne mogą się pomieszać w doborze partnerów, wiec nie masz gwarancji, że dobierze ci się para np dwóch red, lub dwóch albino. Mogą się pomieszać i będziesz miał pary dwie, ale albino+red x2. Samo trzymanie różnych odmian barwnych, a nie jednej, rybom nie robi różnicy. Może się co najwyżej skończyć pomieszanym potomstwem i utratą cech odmiany barwnej u tych młodych.
Są to ryby mięsożerne, dlatego nastaw się głównie na taką karmę. Roślinne dodatki są potrzebne, ale tylko jako dodatki.
Poczytaj artykuły o zbiorniku i żywieniu.
Witaj na forum.
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:POCZĄTKI Z PAWIOOKIMI MALEŃSTWAMI :) 09/04/2010 12:28 #26872

dziękuję za pierwszą odpowiedź Nie jestem zwolennikiem męczenia ryb dlatego będę trzymał docelowo 4 szt (2 pary), tak jak napisałem RED OSCAR oraz RED TIGER OSCAR. Proszę napisz mi kogo możesz polecić jako źródło zakupu tych odmian tak aby wpuścić je jednocześnie do akwarium? Kogo można dodać do akwarium jako uzupełnienie obsady, jakieś zbrojniki lub sumiki?
Nie dodałem najważniejszego...piękna oprawa strony oraz forum. gratulacje
  • FRYGA
  • Użytkownik

Odp:POCZĄTKI Z PAWIOOKIMI MALEŃSTWAMI :) 09/04/2010 16:17 #26873

Witaj
Oświetlenie faktycznie możesz zmniejszyć do jednej świetlówki.
Filtracja tu pasowałoby dodać jeden wydajny,mocny,dobrej jakości kubeł.
Niema co oszczędzać na filtracji,a głównie na jej efektywności(ten Aqua....zbędny).
Płatki na początku dla 3-4cm srajdków jak najbardziej po miesiącu coś grubszego itd.
Co do nowo nabytych rybek nie śpiesz się weź z dobrego źródła,bo warto.
  • Rysiek
  • Użytkownik
Pozdrawiam
Paweł rysiek

youtu.be/QZ9rgR5PpRM

Odp:POCZĄTKI Z PAWIOOKIMI MALEŃSTWAMI :) 10/04/2010 09:08 #26874

a z ciekawosci spytam , co z zielenina ?
hydroponika ?
  • marc_in
  • Użytkownik

Odp:POCZĄTKI Z PAWIOOKIMI MALEŃSTWAMI :) 10/04/2010 19:52 #26875

filtr EHEIM 2080 III przeznaczony do akwarium do 1200 litrów, filtr wewnętrzny to aquael 1100 l powerhead.
Dzisiaj znalazłem piękne korzenie dębu, które chciałem wykorzystać do akwarium i tak sobie pomyślałem, czy nie można ich pokryć ceresitem tym samym który wykorzystują do robienia tła w akwarium. Czemu taki pomysł, Zaimpregnowanie ceresitem spowodowałoby nie uwalnianie się jakichkolwiek ewentualnych substancji do zbiornika a tym samym kolor ceresitu (brunatny) spowodowałby nadanie naturalności korzeniom. Przecież patrząc na dno Amazonki oraz części lasów namorzynowych to wszystko jest brunatne a nie obrane z kory i nienaturalnie wyglądające.
  • FRYGA
  • Użytkownik

Odp:POCZĄTKI Z PAWIOOKIMI MALEŃSTWAMI :) 10/04/2010 23:49 #26881

Filtracja do przeróbki na dwa duże kubełki a jeśli już masz 2080 to za kilka miesięcy planuj zakup drugiego.
Obsadę kup jednolitą z przyczyn które opisał Kamil.
Ogrzewanie raczej zbędne a oświetlenie wedle gustu, mocne potrzebne tylko do fotografowania
Pokarmy które pozostały Ci po pysiach na początek mogą być ale z powodu ekspresowego tempa wzrostu pawic szybko staną się zbyt małe i nie atrakcyjne dla ryb.
  • tuptus
  • Użytkownik
  • :)
Ostatnio zmieniany: 10/04/2010 23:56 przez tuptus.
  • Strona:
  • 1
Wygenerowano w 0.22 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.