piątek, kwiecień 23, 2021
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Zbiornik dla Oskarów
(1 przeglądających) (1) Gość

TEMAT: Zbiornik dla Oskarów

Zbiornik dla Oskarów 01/09/2007 22:26 #40

To wątek dyskusji o artykule: Zbiornik dla Oskarów<br><br>Edytowany przez: Rafal, w: 2007/09/01 22:39
 • Rafal
 • Offline
 • Administrator
 • Posty: 4325

O:Zbiornik dla Oskarów 15/09/2007 19:28 #83

Artykuł dobry, rzec można bardzo dobry jednak sprawa co do wielkosci akwarium dla oskarów jest niejasna. Gdybys napisal tak na forum akwarystyka.com.pl zostal bys zjechany jak niepowiem co. Ale wiemy jakie jest to forum, jak nisko upada.
Zamiescilem na tamtym forum opis swojego akwarium, i spotkalem sie z opinia ze w 240l ryby skarłowacieja i beda agresywne, ze nie mysle, nie znam sie i nie wiem co robie.
Sadze ze za minimum powinno sie uwazac wlasnie 240l nawet dla jednego osobnika. W 160l ciezko by było wyrosnietej pawicy, takie jest moje zdanie.
Co sadzicie o trzymaniu pawic w 240l?
 • Lasti
 • Offline
 • Użytkownik
 • Posty: 99

O:Zbiornik dla Oskarów 15/09/2007 21:03 #86

Lasti napisał:
Artykuł dobry, rzec można bardzo dobry jednak sprawa co do wielkosci akwarium dla oskarów jest niejasna. Gdybys napisal tak na forum akwarystyka.com.pl zostal bys zjechany jak niepowiem co. Ale wiemy jakie jest to forum, jak nisko upada.
Zamiescilem na tamtym forum opis swojego akwarium, i spotkalem sie z opinia ze w 240l ryby skarłowacieja i beda agresywne, ze nie mysle, nie znam sie i nie wiem co robie.
Sadze ze za minimum powinno sie uwazac wlasnie 240l nawet dla jednego osobnika. W 160l ciezko by było wyrosnietej pawicy, takie jest moje zdanie.
Co sadzicie o trzymaniu pawic w 240l?


To dlatego wytłuściłem w artykule słowo \&quot;minimalne\&quot; - że poniżej nie ma przebacz. 160 litrów to 100x40x40 - nawet dorosła sztuka, pod warunkiem, że nie napcha się do tego zbiornika nic poza pojedynczym kamieniem i cienką warstwą podłoża będzie się czuła znośnie. Ale wówczas koniecznie jedna, z narzuconym ostrym reżimem podmian wody.

Czy pawiookie skarłowacieją w zbiorniku 240 litrów hodowane początkowo w siedem sztuk? Nie, gdy zapewni im się maksymalne wykorzystanie objętości zbiornika, odpowiednie żarcie i duże podmiany wody. Istnieje teoria, bardzo do mnie przemawiająca, o \&quot;sztukowaniu\&quot; objętości wody jej jakością (czytaj: podmianami). Trafia to do mnie, bo poza błędami żywieniowymi i genetyką przyczyną słabego wzrostu jest permanentne podtruwanie ryby - czego można dokonać produktami jej przemiany materii.

Czy będą agresywne w 240 litrach? Tak - i będą się wzajemnie atakować, prawdopodobnie juz niedługo (stąd ta uwaga o kłopotach w Twoim wątku w galerii). Paradoksalnie - może nawet i lepiej, że jest ich 7 a nie 4, bo jest szansa, że agresja rozłoży się na większą ilość osobników i trudniej będzie o \&quot;zaszczuwanie\&quot; poszczególnych egzemplarzy. Hierarchia w stadzie pawiookich nie jest tak wyraźna jak np u pyszczaków i na pewno nie jest liniowa. Ale - trzeba dążyć jak najszybciej do redukcji obsady do jednej pary.

Czy jednej parze będzie dobrze w 240 litrach - tak, pod warunkiem wspomnianego już dwukrotnie dbania o jakość wody. Jeżeli będą dobrane, względnie nieagresywne wobec siebie - będą się dobrze w takim zbiorniku czuły.

Rafał
 • Rafal
 • Offline
 • Administrator
 • Posty: 4325

O:Zbiornik dla Oskarów 05/10/2007 11:32 #455

Witam serdecznie....co do wielkości akwarium dla pawic, to muszę powiedzieć, że trzymam parę tych pięknych ryb w akwarium o pojemności 450l (150x50x60)i szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie aby mogły pływać w mniejszym zbiorniku. Moim zdaniem akwarium powinno spełniać funkcję dekoracyjną w mieszkaniu oraz jednoczeście ukazywać pewien wycinek środowiska naturalnego. Nie bardzo widzę rybę o długości 35 cm w akwarium 240 litrowym. Zdję sobie sprawę, że nie każdy może sobie pozwolić na większy zbiornik. Jednak hodując różne pielęgnice (od ponad 20 lat), popełniając w tym czasie różne błędy, stwierdzam, że do najpoważniejszych należało: przerybienie zbiornika, hodowla zbyt wielu gatunków i niedostosowanie zbiornika do wielkości rybek. Myślę, że wielu akwarystów przechodzi te etapy w swoim akwarystycznym życiu. Jednak już trochę mądrzejszy i uważam, że lepiej poczekać na zapewnienie wymarzonym zwierzakom odpowiednich warunków, niż obserwowanie ich nienaturalnego zachowania. Proszę mi wierzyć, że przy braku odpowiedniego zbiornika warto zająć się hodowlą dużo mniejszych i ciekawych pielęgnic. Moje rybcie nie kopią i nie brudzą w akwarium (choć mam pna dnie piasek kwarcowy).Dobrały się wparę z 11szt. Moja przygoda z tymi rybami zaczęła się kilka lat wcześniej w zbiorniku 540 l. Szczerze mówiąc to miałem tam wile innych gatunków i właściwie uważam to za błąd. Choć moje akwarium nie należy do dużych (takie jest moje zdanie) to zaryzykowałem i postanowiłem zająć się pawicami. Jak na razie to akwa prezentuje się rewelacyjnie.

O:Zbiornik dla Oskarów 05/10/2007 12:30 #460

Echindorus napisał:
Witam serdecznie....


Witam Cię, Piotrze, na pawiookie.pl

Echindorus napisał:

co do wielkości akwarium dla pawic, to muszę powiedzieć, że trzymam parę tych pięknych ryb w akwarium o pojemności 450l (150x50x60)i szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie aby mogły pływać w mniejszym zbiorniku. Moim zdaniem akwarium powinno spełniać funkcję dekoracyjną w mieszkaniu oraz jednocześnie ukazywać pewien wycinek środowiska naturalnego. Nie bardzo widzę rybę o długości 35 cm w akwarium 240 litrowym. (...)Jak na razie to akwa prezentuje się rewelacyjnie.


Racja niewątpliwa - bo sam w dużej objętości (1000 litrów) zamiast sześciu zbójów trzymam zgraną paczkę, która do tej pory nie wyrządziła sobie żadnej krzywdy. Jako autor wspomnianego artykułu mogę bronic się tylko jednym: podałem wspomniane objętości jako minimum, absolutnie nieprzekraczalne, do tego z odpowiednim rygorem, jeśli idzie o podmiany wody. Zdaję sobie oczywiście sprawę, że podane przestrzenie mogą stymulować wzmożoną agresywność tych ryb.

Zapraszam do prezentacji zbiornika w Galerii. Jeżeli chciałbyś popełnić jakiś artykuł o \&quot;naszych\&quot; rybach - ten portal również jest dla Ciebie.

Rafał
 • Rafal
 • Offline
 • Administrator
 • Posty: 4325

O:Zbiornik dla Oskarów 10/10/2007 23:47 #588

Zastanawia mnie jedna sprawa....posiadam parę pielęgnic i właściwie nie dochodzi pomiędzy nimi do większych nieporozumień. Jednak kierując się doświadczeniem, między innymi z hodowli pielęgnicy cytrynowej, chciałbym dowiedzieć się czy aby nie popełniam błędu aranżując swoje akwarium. Właściwie to oprócz tła i dwóch kamieni nie mam w akwa innych dekoracji. Czy nie powinienem stworzyć jakiegoś małego azylu, tak, aby jedna z ryb mogła być choćby przez chwilę niewidoczna dla drugiej?

O:Zbiornik dla Oskarów 11/10/2007 08:48 #590

To chyba zależy od twoich ryb. Ty znasz je najlepiej. Dobrana para sprzecza sie wprawdzie czasem, ale nie kończy sie to niczym poważnym. Nie słyszałem, aby jedna ryba z pary dobranej zamęczyła drugą. Pamiętam, jak miałem parę red oskarów, i to samo akwarium. Wystrój stanowiły: żwirek (ok 4cm), kamień, który mam i teraz, korzeń, który miałem też w \&quot;roślinnym\&quot;. Początkowo chciałem jeszcze upchnąć Valisneria gigantea po rogach, ale pozbyły sie jej szybciutko. Czyli krajobraz surowy, można by rzec. Jakbym nie ułożył korzenia, zawsze był przepychany na prawą stronę akwarium, w pozycji poziomej, tak aby kamień znalazł się poza moim widokiem. Tam sobie właśnie szykowały miejsce do tarła. Niby wszystko widać, jednak starały się zapewnić sobie minimum dyskrecji. To chyba należy brać pod uwagę - samopoczucie ryb. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to niezbędne, bo jak zechcą, to wytrą się na szkle. Uważam jednak, że pewne elementy wystroju zapewniające komfort psychiczny ryb są niezbędne, choćby i dla swojego dobrego samopoczucia. Chodzi nam w końcu o kawałek natury, który przy okazji zapewnienia komfortu rybom, zdobi wnętrze, cieszy oko. Może odwrotnie .
 • kamyllo2
 • Offline
 • Moderator
 • Posty: 3747

O:Zbiornik dla Oskarów 20/11/2007 11:51 #1667

Bardzo fajny artykuł, po przeczytaniu go urzekły mnie te ryby. Jeżeli będę zakładał jeszcze jedno duże akwa to zastanowię się czy aby nie zagoszczą w nim oskary. Na razie z pomoca Rafała zakładam \&quot;holendra z paletkami\&quot;. A na marginesie nie wiedziałem, że pawiookie są tak pięknymi rybami. I oczywiście wielki plus za forum.<br><br>Edytowany przez: brzydzi, w: 2007/11/20 11:51
 • brzydzi
 • Offline
 • Użytkownik
 • Posty: 44

Odp: Zbiornik dla Oskarów 07/02/2008 17:49 #4132

Dzień dobry jestem nowy na forum jak i nowy w hodowli pawiookich... Akwarystyka zajmuje sie już długo w zasadzie od dzieciństwa...Mam do was takie pytanie obecnie mam zbiornik 240l(120X40X50 profilowana przednia szyba) chciałbym tam trzymać pawiookie i teraz nie wiem czy lepiej będzie gdy w akwarium znajdzie sie jedna pielęgnica (sama wydaje mi sie że będzie miała więcej miejsca) czy dwie tylko ...Proszę o porady z góry dziękuję
 • Kopciak
 • Offline
 • Użytkownik
 • Posty: 99

Odp: Zbiornik dla Oskarów 07/02/2008 18:52 #4133

To jest realne 240 litrów? czy wymiar 40 (50?) dotyczy \&quot;głębi\&quot; akwarium w miejscu, gdzie przednia szyba jest najbardziej oddalona od tylniej. Jeżeli to realne 240 - można spróbować z dobraną parą, ale od razu dorosłą i na pewno dobraną (mogłaby już składać ikrę u poprzedniego właściciela, dla pewności). Jeżeli to mniej niż 240 - to tylko jedna, ze wszelkimi konsekwencjami tego kroku.

Rafał
 • Rafal
 • Offline
 • Administrator
 • Posty: 4325
Wygenerowano w 0.23 sekundy
Ważne
 • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
 • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.