wtorek, lipiec 16, 2019
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Problematyczny piasek
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Problematyczny piasek

Problematyczny piasek 24/01/2012 09:38 #43330

Witam, po pierwsze to mój pierwszy post na tym chociaż obserwuję je od paru lat. No ale do rzeczy…

Pytanie do posiadaczy piaszczystego dna. Otóż mam zbiornik z dwoma pawicami i piaskiem na dnie. Po pierwsze to ryby jakoś nie kopią i mam wrażenie, że to może być pośrednia przyczyna mojego problemu.

Na powierzchni piasku co kilkanaście dni pojawia się taka zielonkawa (ale raczej bardzo ciemna) warstwa. Scala ona piasek z wierzchu, pojawia się to tam gdzie podłoże nie jest wcale ruszone. Tam gdzie mój workoskrzel pozamiata ogonem i piasek nieco się ruszy, to takie strefy nie powstają. Dla mnie to wygląda jakby glon osiadający normalnie korzenie i inne elementy wystroju postanowił zaatakować piasek. Pytanie tylko dlaczego?

Akwarium oświetlone jest jedną świetlówką Hagena SunGlo + trochę światłą słonecznego które czasami zawadzi o akwarium - zwłaszcza w zimie.
Woda:
NO2 - 0,05 - 0,1 to różnie, ale nigdy nie miałem 0
NO3 - 5-10 zależy jak wyjdzie
NH4 niestety nie mam testu. Wodę podmieniam raz, dwa razy w tygodniu, w ilości ok 20% Co jakiś czas więcej, ok 50%.
(testy RedSea)

Co tu może być jeszcze przydatne; akwarium od listopada, miałem atak okrzemków ale już chyba zwalczony. W awkarium ponadto dwa sporawe anubiasy i jedno mikrozorium które coś ostatnio zmizerniało - bynajmniej nie z powodu niszczycielskiej pracy pawic.
  • qlawy
  • Użytkownik

Odp:Problematyczny piasek 24/01/2012 11:08 #43332

Też mam akwarium gdzieś od listopada czy października, a nadal mam piach okrzemkami zasyfiony z kolei, blee ale jakoś się tym nie przejmuję, akwarium świerze - moje jak i Twoje, a jak będzie się utrzymywać za kilka m-cy ten problem to się przejmę. Tyle, że część piachu na wiosnę pewnie podmienię, żeby jakoś to wyglądało
  • deadend
  • Użytkownik

Odp:Problematyczny piasek 24/01/2012 12:11 #43333

qlawy napisał:
(...)

Na powierzchni piasku co kilkanaście dni pojawia się taka zielonkawa (ale raczej bardzo ciemna) warstwa. Scala ona piasek z wierzchu, pojawia się to tam gdzie podłoże nie jest wcale ruszone.(....)

Sinice? Mógłbyś pokazać jakąś fotkę?

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp:Problematyczny piasek 24/01/2012 12:20 #43334

A jakie akwarium, filtracja??
  • corleone
  • Użytkownik (2 ostrz.)
  • MJ

Odp:Problematyczny piasek 24/01/2012 12:21 #43335

Rafał napisał:
Sinice? Mógłbyś pokazać jakąś fotkę?

W tej chwili jestem w stanie pokazać tylko fotkę tego co mam na korzeniu, ponieważ wczoraj odessałem tę warstwę wraz z podmianą wody. Ale w ten sposób ubywa mi piasku za każdym razem.

Natomiast jeśli fota tego co na korzeniu jest wystarczająca to zaraz podrzucę.

A'propo, niestety chwilowo nie posiadam żadnego zbrojnika zwanego dalej glonojadem coby mi to wyczyścił - z korzeni. Poprzedni dziwnym trafem padł dzień po wpuszczeniu pawic.

corleone napisał:
A jakie akwarium, filtracja??

Akwarium 160L filtracja to Tetra EX700.
  • qlawy
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 24/01/2012 12:22 przez qlawy.

Odp:Problematyczny piasek 24/01/2012 13:00 #43338

Za małe akwarium dla oskarów. Sinice sinicami ale w takim akwarium nigdy nie utrzymasz dobrych parametrów wody przy pawicach. Żadne tłumaczenie nic tu nie da. Zmień obsadę albo powiększ akwarium. Zmienisz ryby na mniejsze -> opanujesz parametry -> problem zniknie
  • masta
  • Użytkownik

Odp:Problematyczny piasek 24/01/2012 13:42 #43340

masta napisał:
Za małe akwarium dla oskarów. Sinice sinicami ale w takim akwarium nigdy nie utrzymasz dobrych parametrów wody przy pawicach. Żadne tłumaczenie nic tu nie da. Zmień obsadę albo powiększ akwarium. Zmienisz ryby na mniejsze -> opanujesz parametry -> problem zniknie

Dokładnie. Zero złośliwości. NO2 musi być 0 Akwa te 375 myślę od biedy da radę parze pawic.
  • corleone
  • Użytkownik (2 ostrz.)
  • MJ

Odp:Problematyczny piasek 24/01/2012 14:07 #43343

Jeżeli to cyjano, a wygląda na to że tak, przykryj zbiornik na 7 dni jakimś kocem, tak by nie wpadało światło. Ryby dadzą radę a zbiornik po tygodniu będzie nie do poznania Testowane wielokrotnie przez wiele osób i skuteczne również ja testowałem.
  • dree
  • Użytkownik

Odp:Problematyczny piasek 24/01/2012 14:24 #43345

Niestety jest to tylko działanie doraźne i problem powróci gdyż nie usunięto przyczyny. To akwarium jest ZA MAŁE na takie ryby o czym świadczą parametry wody, które podałeś. Jedyną słuszna radą w tym miejscu jest -> zmień obsadę albo kup większe akwarium.
  • masta
  • Użytkownik

Odp:Problematyczny piasek 24/01/2012 14:29 #43347

masta napisał:
Niestety jest to tylko działanie doraźne i problem powróci gdyż nie usunięto przyczyny. To akwarium jest ZA MAŁE na takie ryby o czym świadczą parametry wody, które podałeś. Jedyną słuszna radą w tym miejscu jest -> zmień obsadę albo kup większe akwarium.

Nie koniecznie, w moim przypadku i wielu innych parametry były dobre, cyrkulacja wody ok, odpowiednia ilość światła i CO2 a cyjano za cholerę nie chciało zejść. W wielu przypadkach zaciemnienie usunęło cyjano bez powrotnie, a nic z wodą nie było zmieniane. Wiele osób zauważyło również że po 7 dniach zaciemnienia woda robiła się krystaliczna, czemu? A to już nie wiem, warto spróbować bo sposób skuteczny i sprawdzony.
  • dree
  • Użytkownik
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Wygenerowano w 0.24 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.