wtorek, listopad 24, 2020
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Plany na nowy zbiornik
(1 przeglądających) (1) Gość

TEMAT: Plany na nowy zbiornik

Plany na nowy zbiornik 18/02/2012 15:04 #44394

Witam wszystkich forumowiczów. Jak większość z nas mam fioła na punkcie akwarystyki. Dotychczas miałem dwa akwa 190L morszczaka, 450L wielogatunkowe z paletkami, kilka skalarów, brzanki denisona, kilka pielęgnic etc. ale ... ale zawsze chciałem zajmować się DUŻYMI rybami. Padło na pawiookie, założyłem kolejny zbiornik 400 L, kupiłem sześć młodych ryb, arowanę, suma kaczodziobego i clariasa. I ruszył nowy etap mojego akwarystycznego życia. Jednak moje plany są bardziej ambitne. Zamierzam założyć właśnie pod te rosnące do sporych rozmiarów ryby zbiornik o wymiarach 300x80x70 cm. I właśnie dotarłem do miejsca z jakim założyłem ten wątek. Drodzy forumowicze czy ktoś z Was posiada materiały lub linki do stron na których będę mógł na tyle zgłębić wiedzę w przedmiocie takiego akwarium jego wymogów technicznych, optymalnych sposobów filtracji aby nowy dom dla rosnących z zastraszającym tempie ryb był tym dla nich wymarzonym. Za wszelka pomoc serdecznie dziękuję.
  • andik35
  • Użytkownik
Skoro woda zajmuje 71% powierzchni ziemi to warto mieć część tego wielkiego świata we własnym domu.

Odp:Plany na nowy zbiornik 18/02/2012 15:26 #44396

Witaj
Myślę że bez linków do zewnętrznych stron, się obejdzie Ponieważ jest tutaj konkretna ekipa Która zapewne sprosta Twoim pytaniom ,oraz wątpliwościom
Jak to mówią kto pyta nie błądzi
Powodzenia
Ostatnio zmieniany: 18/02/2012 15:27 przez Przemek Wieczorek.

Odp:Plany na nowy zbiornik 18/02/2012 15:43 #44399

andik35 napisał:
(...)zbiornik o wymiarach 300x80x70 cm. I właśnie dotarłem do miejsca z jakim założyłem ten wątek. Drodzy forumowicze czy ktoś z Was posiada materiały lub linki do stron na których będę mógł na tyle zgłębić wiedzę w przedmiocie takiego akwarium jego wymogów technicznych, optymalnych sposobów filtracji aby nowy dom dla rosnących z zastraszającym tempie ryb był tym dla nich wymarzonym. Za wszelka pomoc serdecznie dziękuję.

Szkło? Sklejka? Beton? Filtracja na kubłach? Sump? Metody alternatywne lub łączone?

Przejrzyj na dzień dobry dział "Technika" i ten wątek: pawiookie.pl/index.php?option=com_kunena...catid=26&id=3190
a potem pogadamy.

Cały wątek przenoszę do działu "Zbiornik dla oskarów"

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp:Plany na nowy zbiornik 18/02/2012 16:21 #44400

Na 100% solidna szafka i szkło, pewnie sump. Powiem Wam jak to ma wyglądać. Mam jeden wolny pokój. Na całej szerokości ściany planuje akwarium na wzmacnianej szafce. Przyciemnione oświetlenie w pomieszczeniu, muzyka relaksacyjna a vis a vis zbiornika sofa na której można się wyłożyć i patrzeć godzinami na podwodny świat. Więc nie bez znaczenia jest ukrycie maksymalnej ilości elementów filtracyjnych.
  • andik35
  • Użytkownik
Skoro woda zajmuje 71% powierzchni ziemi to warto mieć część tego wielkiego świata we własnym domu.

Odp:Plany na nowy zbiornik 18/02/2012 17:14 #44403

Pomyśl nad automatyczną podmianą, przy takim dużym zbiorniku na pewno się przyda. Jakbyś szukał kogoś do klejenia szkła to polecam firmę Argus, robili mój zbiornik i dużo większe nawet 2500 litrów. Zamiast szafki zastosuj konstrukcje z rur kwadrat i obuduj to płytami jak szafkę. Jeżeli mogę doradzić jak masz miejsce urwij z 10cm, a nawet 15cm z góry i zrób większe dno, tak wysoki zbiornik będzie dużym utrudnieniem w serwisowaniu, a większa powierzchnia dna to idealna sprawa dla dużych pielęgnic i ogromnych sumów.

Powierzchni sumpa nie żałuj, czym większy tym lepiej, więcej wody w obiegu i więcej miejsca na kombinacje z mediami filtracyjnymi, ja bym walnął nawet z 500 litrów.
  • subek
  • Użytkownik

Odp:Plany na nowy zbiornik 18/02/2012 19:23 #44413

Na pewno nie będę upierał się na 70 cm. opcjonalnie wydaje mi się że szerokość mógłbym zwiększyć do max 100 cm. Jaki przekrój profilu kwadratowego wg ciebie trzeba by użyć?
  • andik35
  • Użytkownik

Odp:Plany na nowy zbiornik 18/02/2012 19:46 #44416

60x40 lub 60x60 imo wystarczy z zapasem.
Oczywiście to jest moje zdanie i niech się wypowiedzą zawodowi spawacze lub ślusarze bo i takich mamy na forum
  • tuptus
  • Użytkownik
  • :)

Odp:Plany na nowy zbiornik 20/02/2012 09:38 #44442

andik35 napisał:
Na pewno nie będę upierał się na 70 cm. opcjonalnie wydaje mi się że szerokość mógłbym zwiększyć do max 100 cm. Jaki przekrój profilu kwadratowego wg ciebie trzeba by użyć?

Profil tak jak Tuptuś mówi na luzie wystarczy. Z powierzchnią dna naprawdę to przemyśl, jak walniesz 100cm to będzie jeden z fajniejszych zbiorników na forum, tylko pozazdrościć takiej powierzchni
  • subek
  • Użytkownik

Odp:Plany na nowy zbiornik 20/02/2012 10:11 #44443

subek napisał:
andik35 napisał:

Profil tak jak Tuptuś mówi na luzie wystarczy. Z powierzchnią dna naprawdę to przemyśl, jak walniesz 100cm to będzie jeden z fajniejszych zbiorników na forum, tylko pozazdrościć takiej powierzchni

To oczywiście żaden argument przeciw ale Subek pomyśl jak przy 80 czy 90 cm wysokości się ciężko serwisuje - co dopiero przy 1metrze głębi gdzie od drugiej strony nie ma dojścia W nurka się trzeba będzie bawić żeby korzeń przestawić hihi
ubrałbym okulary, hop do baniaka i tak czyścił akwa - przy długości 2,5 metra i szerokości 1 m to wieeeeelkka wanna Tylko ciekawe co na to rybki

Baniak naprawdę zapowiada się nieźle, miejmy nadzieje że nie skończy się na planach!

Jeśli mogę od siebie doradzić to zrób akwa bez komina czy kominów tylko przelew - brak techniki w akwarium to według mnie istotna sprawa.

Powodzenia
  • corleone
  • Użytkownik (2 ostrz.)
  • MJ
Ostatnio zmieniany: 20/02/2012 10:13 przez corleone.

Odp:Plany na nowy zbiornik 20/02/2012 10:30 #44444

Jak odpowiednio poprowadzi to nie będzie musiał nic robić, u mnie cały serwis od długiego czasu sprowadza się do przetarcia szyb z pyłu

Przy takim baniaku ja bym się dobrze zastanowił nad jakimiś średnimi płaszczkami.
  • subek
  • Użytkownik
Wygenerowano w 0.24 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.