wtorek, lipiec 16, 2019
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Początek...
(1 przeglądających) (1) Gość

TEMAT: Początek...

Początek... 18/02/2008 23:12 #4466

Dzien dobry ... na początek chciałbym powitać wszystkich miłośników tych pięknych rybek ... Właśnie przymierzam sie do założenia akwarium z parką lub dwoma oskarków... ... baniaczek dla tych rybek to 450l.. do tego mam zakupione dwa fluvale 405 , plus napowietrzanie . Na początek planuje sześć rybek , później troszke zmniejsze populacje . Mam w związku z tym prośbe o sugestie ewentualnych zmian w systemie filtracji itp .. na tym etapie jest to mozliwe . Bede tez troszke kombinowal z oswietleniem pod kontem zdjeć , czy rodzaj oświetlenia wpłynie na kondycje rybek czy nie jest to tak istotne i moge sie skupic tylko ne efekcie wizualnym?
  • tomek_w
  • Użytkownik

Odp: Początek... 18/02/2008 23:38 #4468

Witaj na forum.
450 litrów raczej wystarczy dla jednej pary, ale różnie bywa. Może uda Ci się utrzymać tam dwie. Sześć sztuk to myślę dobry początek.
Co do filtracji, skoro już masz te dwa fluvale, to one Ci wystarczą. Nie wiem czy nie warto byłoby pomyśleć o połączeniu obu kubełków w jeden obieg. Zaciąga jeden, filtruje mechanicznie i wstępnie biologicznie, woda trafia do drugiego i tam już sama biologia. Ja mam jednego fluvala 304 (biologia) i mechaniczny aquaszut. Spisują się dzielnie w akwarium niespełna 300 litrowym.
Może niech wypowie sie ktoś jeszcze z innym systemem filtracji. Kubełki można zawsze sprzedać, lub odłożyć na inne czasy i pobawić się np sumpem.
Wg moich obserwacji ryby lepiej czują się w ciemniejszych klimatach, chociaż jak się przyzwyczają, to nie bardzo im przeszkadza mocne światło. Druga sprawą jest klimat akwarium z pawiookimi, a ten jest zdecydowanie lepszy przy świetle niezbyt mocnym, nawet słabym i do tego punktowym. Nie musisz się martwić jak akwaryści z baniaczkami roślinnymi o waty na litr i takie tam lumeny... Tutaj masz światło po to by cieszyć oko klimatem zbiornika. Do zdjęć można przygotować panel oświetleniowy, który montujesz nad wodą kilkanaście minut przed sesją, rybki się przyzwyczajają i można pstrykać.
Pozdrawiam.
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp: Początek... 19/02/2008 11:17 #4480

Myslalem o polaczeniu szeregowym , ale tak sobie wymyslilem , ze jak beda pracowac dwa niezaleznie mam pewne plusy .. w razie awarii jednego nic specjalnie sie nie dzieje ... raz na jakis czas trzeba je czyscic moge to robic naprzemiennie zwlaszcza jesli chodzi o biologie ktora tez czasem trzeba wymienic , nie wiem czy dobrze kombinuje ... Co do oswietlenia wlasnie mi chodzi o klimatyczne mam chyba z 4 kolory roznych swietlowek , do oswietlenia mam dwie belki nie jedna ... podobno jeden kolor podkresla barwy rybek inny robi klimat itp... ale swiatlo ustawie i tak dopiero jak wpuszcze rybki bo inaczej nic nie wymysle .... mam jeszcze pytanie robicie zdjecia ... jak wplywa swiatlo lampy blyskowej na rybki? denerwuja sie czy maja je gdzies ?
  • tomek_w
  • Użytkownik

Odp: Początek... 19/02/2008 12:15 #4482

Połączenie szeregowe zwiększy wydajność filtracji, bo za mechanikę odpowiadałby tylko jeden z filtrów i oczywiście w jakiejś tam niewielkiej części, resztę jego objętości stanowiłaby już biologia, drugiego - tylko biologia (bez straty objętości na mechanikę). Z drugiej strony dwa kubły fluvala z serii 400 poradzą sobie oddzielnie. Twój wybór.
Ja i nie tylko, robię zdjęcia bez lampy błyskowej. Ten panel oświetleniowy, o którym mówiłem wcześniej ma dawać taką możliwość. Ma on zapewnić tyle światła, aby aparat radził sobie bez lampy. Zdjęcia wtedy wychodzą dużo bardziej naturalne, głębsze i generalnie ciekawsze.
Pozdrawiam.
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp: Początek... 19/02/2008 12:27 #4483

Dzieki za informacje odnosnie filtracji... co od lampy chodzi mi tylko czy moga zaszkodzic ryba ? doprowadzic je do jakiejs nerwicy czy cos ... panel jest niby ok ... ale ja pozostane przy lampach ... co do glebi kolorow i efektu to prosze o cierpliwosc ... juz dawno nie uzywam lampy na aparacie ... a korzystajac z kilku mozna osiagnac ciekawe efekty .. zreszta daj mi troszke czasu az wpuszcze rybcie ... chyba ze te lampy je beda denerwowac ...
  • tomek_w
  • Użytkownik

Odp: Początek... 19/02/2008 12:41 #4484

ja u siebie chyba zredukuję o jedną lampę bo zauważyłem, że często się chowają moje maluchy przy intensywnym oświetleniu, rano i wieczorem oświetlam jedną lampą a w dzień dwiema i właśnie rano i wieczorem jakoś chętniej pływają w toni a nie w pobliżu korzeni i kamieni
  • Flex
  • Użytkownik

Odp: Początek... 19/02/2008 12:45 #4485

W kwestii oświetlenia problem jest odrobinę bardziej złożony. Na codzień sam preferuję mroczne klimaty z dwóch powodów: ryby lepiej wyglądają (cienie, miękkości, bliki światła etc) oraz - glonów brak Przy takich brudasach, jak pawiookie i dużej ilości oświetlenia inwazja glonów jest niestety nieunikniona, aja osobiście nie za bardzo mam czas, żeby moczyć się w baniaku i skrobać, żeby było coś widać. Dlatego sam również jestem za dwoma zestawami oświetleniowymi, no chyba że używasz dobrego sprzętu, który mało szumi i bardzo jasnych szkieł - przy fotografii (a czytając wątek o aparacie można takie wrażenie odnieść). Sam też tak robię - żarówki czy halogenki na codzień, plus jarzeniówki i jakiś halopak, gdy robię fotki.

Zagrożenia ze strony oświetlenia dla ryb raczej nie ma - jedyne, co mi przychodzi to wstawienie jarzeniówki UVC i wypadki z prądem.

Filtracyjnie przy dużych akwariach jestem zwolennikiem sumpów, ale jeżeli już kupiłeś kubełki, to chyba za późno na rozmowę o zaletach i wadach obydwu systemów filtracji.

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp: Początek... 19/02/2008 13:16 #4492

W kwestii fotografii troszke wiem (bardziej praktyka niz teoria ) ...natomiast o akwarystyce niewiele przynajmniej tej egzotycznej ... kubelki byly dla mnie latwiejsze na poczatek ... a co do sumpow nie wiem czy sobie poradze no i braki metrazowe w mieszkaniu ... Nie ukrywam Rafale ze co do obsady zbiornika zainspirowaly mnie Twoje zdjecia ... nie chce jednak powielac Twoich prac .. dlatego chce zakupic odmiane dzika ... Na razie pocwicze na malym zbirniku (450l) , a jak wszystko bedzie szlo po mojej mysli to powiekszymy troszke ... Przy robieniu zdjec w duzych akwariach jest jeden problem gruba szyba .. czy robiles juz zdjecia wkladajac aparat do akwarium zeby sie pozbyc tej bariery?
  • tomek_w
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 19/02/2008 13:19 przez tomek_w.

Odp: Początek... 19/02/2008 13:23 #4494

Zastanawiałem się już nad włożeniem aparatu w szczelną torebkę - ale mam stracha, bo chwilowo nie mogę sobie pozwolić na zmianę sprzętu Obudowy wodoszczelnej do A200 nie znam, nie wiem też, czy efekt byłby wart tej całej zabawy.

Ciemne odmiany są trochę trudniejsze do fotografowania - przez swoją ciemność właśnie, trzeba dobrze operować światłem, by uzyskana plastyka zdjęcia pokazała urodę ryby. Z drugiej strony w przypadku białych łatwo o przepalenia Nie zmienia to faktu że niecierpliwie czekam - zarówno na założenie akwarium jak i Twoje fotki. Tudzież na krytyczny komentarz w ciągle obiecanym artykule o fotografowaniu akwariów.

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp: Początek... 24/02/2008 10:14 #4625

Godzine po zalaniu ... juz wiem ze popelnilem blad dajac niebieskie tlo zamiast czarnego , balem sie troszke ze czarne bedzie zbyt przytlaczajace , no ale coz ... wyszlo mi morskie akwarium ... teraz bede kombinowal z oswietleniem i musze jeszcze dopasowac jakis korzen ...
  • tomek_w
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 24/02/2008 10:16 przez tomek_w.
Wygenerowano w 0.30 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.