piątek, listopad 27, 2020
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Tigery i albino
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Tigery i albino

Tigery i albino 21/07/2012 22:55 #46302

Witam

Jestem w sumie nowy zarówno na forum jak i w hodowli pawic, ale gdy zobaczyłem te pięknisie u kolegi (ok 30 cm) to musiałem je mieć . Po negocjacjach z żoną zakupione nowe akwarium 450l (180x50x50)

Filtry:
2 x Unimax 250 (jeden zasila hydroponike) jeden z nich zostanie podmieniony na fluvala 304
1 x HJ-1122 1400 l/h (mechanik)
Podłoże:
piasek (taki zwykły przepłukany, wygotowany), kamienie otoczaki takie po 4-8 kg, parę korzeni.
Rośliny:
nurzaniec, kryptokoryny
Parametry:
gh 20, kh 15, ph 7.5, no2 0, no3 10-20 (podmiany co tydzień ok 30-40l)

Na podstawie przeczytanych na forum artykułów dobrałem obsadę:
2 x Polypterus senegalus (ok 12cm)
1 x Mastacembelus armatus (ok 20 cm)
2 x Meeka (parka ok 6-7 cm)
1 x pleplecostomus (ok 10 cm)
1 x gibiceps (ok 15 cm)
3 x pawiooka Albino (ok 12 cm)
3 x pawiooka Red Tiger (ok 12 cm)
4 x Kiryśnik (ok 8-9 cm)

Cała obsada zakupiona na początku czerwca, najgorzej było znaleźć pawie tego samego rozmiaru albino i tigery. Proszę o rade, czy zmieniać coś w obsadzie? Docelowo chciałem zostawić 2 - 3 pawice miałem nadzieje że małe osobniki mimo iż z innych miotów będą zgodnie funkcjonować, pomiędzy wpuszczeniem do akwarium albino i tigerów było 1 dzień różnicy lecz od początku zaczęły się schody, pomimo jednakowej (mniej więcej) wielkości tigery zdominowały albino i tak to już się ciągnie 2 miesiąc. Czy jest jeszcze możliwość że się pogodzą czy redukować już?
  • Payzano
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 22/07/2012 00:16 przez Payzano.

Odp: Tigery i albino 22/07/2012 08:30 #46303

Payzano napisał:
(...)

Na podstawie przeczytanych na forum artykułów dobrałem obsadę:
2 x Polypterus senegalus (ok 12cm)
1 x Mastacembelus armatus (ok 20 cm)
2 x Meeka (parka ok 6-7 cm)
1 x pleplecostomus (ok 10 cm)
1 x gibiceps (ok 15 cm)
3 x pawiooka Albino (ok 12 cm)
3 x pawiooka Red Tiger (ok 12 cm)
4 x Kiryśnik (ok 8-9 cm)

Cała obsada zakupiona na początku czerwca, najgorzej było znaleźć pawie tego samego rozmiaru albino i tigery. Proszę o rade, czy zmieniać coś w obsadzie? Docelowo chciałem zostawić 2 - 3 pawice miałem nadzieje że małe osobniki mimo iż z innych miotów będą zgodnie funkcjonować, pomiędzy wpuszczeniem do akwarium albino i tigerów było 1 dzień różnicy lecz od początku zaczęły się schody, pomimo jednakowej (mniej więcej) wielkości tigery zdominowały albino i tak to już się ciągnie 2 miesiąc. Czy jest jeszcze możliwość że się pogodzą czy redukować już?

Cześć

Niemożliwe, byś obsadę dobrał na podstawie artykułów - akwarium 450 litrów w artykułach (konkretnie o zbiorniku dla pawiookich) jest rekomendowane dla jednej pary pawiookich. Ponieważ para nie bierze się z powietrza, wskazane jest rzeczywiście kupienie większej ilości młodych i poczekanie na dobranie się pary. Do dobrania się pary reszta obsady, którą wymieniłeś jest niepotrzebna - pozostaw gibicepsa lub kiryśniki, reszta ryb niestety do sprzedania lub oddania.

Problem agresji w przypadku młodych pawiookich zdarza się dość często. Najprostszą metodą jest wpuszczenie tzw rozpraszaczy - dobór zależy od posiadanego litrażu. W niewielkich akwariach najlepiej sprawdzają się ryby, na które pawiookie będą polować - w Twoim przypadku sugerowałbym np stadko danio pręgowanego lub lamparciego, sukcesywnie uzupełniane. Intensywne karmienie i nieco niższa temperatura również wpływają na obniżenie agresji.

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp: Tigery i albino 22/07/2012 10:13 #46304

"Na podstawie przeczytanych na forum artykułów dobrałem obsadę"

bardziej chodziło mi o to że dobierałem ryby które mogą funkcjonować z pawiookimi, karmię na razie 4-5 razy dziennie małe porcje myślę że ok 1 cm przyrostu tygodniowo to nie jest zły wynik, temperatura uzależniona od temp. powietrza, przy upałach robiłem podmianki z zimna woda, a jeśli obecność danio pomoże to zakupie stadko 20-30 szt myślę ze starczy na początek?
  • Payzano
  • Użytkownik

Odp: Tigery i albino 22/07/2012 10:24 #46305

U mnie stadko 30 neonów zniknęło w ciągu trzech dni
  • rombi
  • Użytkownik

Odp: Tigery i albino 22/07/2012 10:39 #46306

Danio bardziej "ruchliwe" są może dłużej wytrzymają, 30 młodych neonów i u mnie palety wykończyły w ciągu tygodnia
  • Payzano
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 22/07/2012 11:25 przez Payzano.

Odp: Tigery i albino 23/07/2012 10:45 #46307

Ale masz tam ryb i jeszcze masę danio chcesz wpuścić???

Jak dla mnie albo pawice, albo zbrojniki, albo inne pielęgnice które masz a masz jeszcze nawet coś innego.

Zostaw odrazu 6 pawic i gibka a resztę jak najprędzej zacznij oddawać/sprzedawać i dopiero pisz bo tak to nie uzyskasz innej odpowiedzi jak Rafała czy moja.....
  • corleone
  • Użytkownik (2 ostrz.)
  • MJ

Odp: Tigery i albino 23/07/2012 11:59 #46313

Widzę że na forach standardowe porady są albo zła obsada albo złe parametry, rybki na razie są mikroskopijne względem akwarium w którym pływają, to że jest za dużo to wiem ale tak mi właśnie doradził kolega to miały być rozpraszacze. A co do innych pielęgnic o których piszesz to co 2 meeki mam w 450 litrach trzymać, albo plekostomusa i gibicepsa z kiryśnikami? Z czasem w miarę wzrostu ryb mam zamiar redukować senegale i węgorzyk idą do innego akwarium jak podrosną. Pytałem konkretnie o pawice jaki może być powód tego że tigery zdominowały albino, na pewno nie jest to wina obecnej obsady bo pływały same na początku i to samo było. No nic ale dzięki za odpowiedzi.
  • Payzano
  • Użytkownik

Odp: Tigery i albino 23/07/2012 18:50 #46316

Masz straszne przerybienie nawet jeśli sa to małe ryby (dużo karmisz i masz conajmniej 6 prosiaków - 12cm to już nie malutkie rybki zwłaszcza w przypadku pawiookiej).
Reasumując jak wyniki testów wody?

Jeszcze dodam - miałem albino i też była mniejsza, mniej jadła chociaż wigoru jej nie brakowało i umiała oddać. Jak podrosła już nie tak łatwo jej było oddawać mimo że zaczepiał ją mniejszy tiger.
Miałem również szczury w wersji albino i wiem że one są praktycznie ślepe a przez to dużo słabsze, wolniejsze, na pewno przegrywają z normalnymi. U ryb też to zaobserwowałem chociaż nie wiem na temat wzroku czy jest słabszy czy nie. Może to jest powód że Twoje tigery przeganiają albino?? Czemu w ogóle nie kupiłeś 6 tigerów lub 6 albino tylko tak mieszasz - jak się dobierze para tiger/albino to ich dzieci będą na pewno "brudne".

PS plecostomus nie podoba mi się i też za duży a gibiceps według mnie za duży do 450l też jest mimo że bez porównania ładniejszy no ale każdy ma jak chce.
Dobrze że pytasz tyko nie obrażaj się za odpowiedzi lecz staraj się jakoś konstruktywnie odpowiedzieć.
  • corleone
  • Użytkownik (2 ostrz.)
  • MJ
Ostatnio zmieniany: 23/07/2012 18:52 przez corleone.
Za tę wiadomość podziękował(a): Payzano

Odp: Tigery i albino 26/07/2012 20:27 #46340

Widzę na sam koniec dostałem jakieś konkrety, ostatnie dni zeszły na "przemyśleniach" zostają tigery albino jakoś i komuś trzeba będzie przekazać. Pozostała obsada powoli będzie redukowana (chyba że nagle doznam przypływu gotówki ), nie mam kompletnie doświadczenia z pielęgnicami tych rozmiarów i temperamentu, więc postaram się powoli wgłębić w temat dzięki Waszym radom, za które dziękuje. W miarę doprowadzenia zbiornika do stanu używalności wrzucę jakąś fotę.
  • Payzano
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 26/07/2012 20:28 przez Payzano.

Odp: Tigery i albino 28/07/2012 04:48 #46346

Ryb sporo jak na ten litraż, wiadomo że małe to ich nie widać ale jak porosną i zaczną wyznaczać rewiry może być niefajnie.
Jak będziesz miał nieplanowany przyplyw gotówki to poszukaj coś oryginalnego do zbiornika np jakiegoś zbrojnika który nie będzie gibkiem, liposarkiem czy małym niebieskim.
Jeśli chcesz koniecznie zostawić drugą parkę np Meek to zaaranżuj wystrój tak aby miejsca do składania ikry były jak najbliżej bocznych szyb, wtedy zwiększysz bufor bezpieczeństwa".
Wymień kubełki bo 250tki nie są zbyt wydajne.
Przeczytaj PM, może coś z tego wykombinujesz
Nid mor pikczersów
  • tuptus
  • Użytkownik
  • :)
  • Strona:
  • 1
Wygenerowano w 0.25 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.