wtorek, listopad 24, 2020
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

przeprowadzka POMOCY !!!
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: przeprowadzka POMOCY !!!

przeprowadzka POMOCY !!! 24/02/2013 23:09 #47554

Witam wszystkich!
Jestem na forum nowa i zwracam się do Was z prośbą o pomoc
Niebawem przeprowadzam się a wraz ze mną moje 6 Pawi
W nowym miejscu będę stawiać nowe akwa - 840L. Nowe filtry: planuję 2 Unimaxy 700.
Obecnie rybcie są w mniejszym, dojrzałym akwa.
Zastanawiam się jak je przenieść bez uszczerbku na ich zdrowiu.

Czy aby nowe akwa jak najszybciej się ustabilizowało wstawić tam działający filtr i jednego nowego unimaxa a drugiego nowego unimaxa podłączyć do obecnego akwa? Przetransportować baniakami trochę wody? piasek? korzeń, anubiasa? W jakiej kolejności? Myślałam też, żeby kupić jakieś testowe ryby (wiem jak to brzmi, ale swoich ulubienic nie poświęcę na testy) - czy to ma sens?

Wybaczcie pewien chaos mojego postu, ale zupełnie nie mam pojęcia jak się do tego zabrać.

Będę wdzięczna za wszelkie rady!

Pozdrawiam,
Nikita
  • Nikita
  • Użytkownik

Odp: przeprowadzka POMOCY !!! 24/02/2013 23:15 #47556

Wszystko, co wymyśliłaś, ma sens - choć prawdopodobnie wystarczy przenieść filtr(y)y bez ich otwierania oraz korzeń (w obydwu przypadkach liczy się czas transportu, im krócej tym lepiej) i wystartować zbiornik, wpuszczając z dobę później testery (optymalnie - jakiś rybi drobiazg). Przenoszenie wody i podłoża (zwłaszcza podłoża) będzie raczej kłopotliwe.

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp: przeprowadzka POMOCY !!! 24/02/2013 23:32 #47557

Czas transportu to 30-40 minut.
Czyli mogłoby to wyglądać tak:
1. Stawiam 840l - "wsypuję" nowy wypłukany piasek, zalewam kranówą, podłączam 1 nowy filtr.
2. Wracam do domu, do starego akwa podłączam nowy filtr. Zabieram stary filtr, korzeń, trochę piachu i wody i pędzę wrzucić to do nowego akwa.
3. Po 2-3 dniach robię testy noowego akwa oraz wpuszczam 2-3 wrażliwe testery. Jak przeżyją kolejne 2-3 dni to przewożę w wiadrach Pawie?

Czyli cała operacja ma szansę zamknąć się w tygodniu?

Pozdrawiam,
Nikita
  • Nikita
  • Użytkownik

Odp: przeprowadzka POMOCY !!! 25/02/2013 06:35 #47559

Nikita napisał:
(...)
Czyli cała operacja ma szansę zamknąć się w tygodniu?
(...)

Tak, i to (ze względu na wytrzymałość pawiookich) z dużym marginesem bezpieczeństwa. Nowe akwarium będzie oczywiście wymagało zwiększonej uwagi na początku (sugeruję ograniczyć karmienie, temperatura w okolicach 22-24 stopni), by nie przeładować go produktami przemiany materii (kwestia rozwinięcia bakterii cyklu, a tak naprawdę to całego łańcucha detrytusożerców i bakterii).

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp: przeprowadzka POMOCY !!! 25/02/2013 09:35 #47560

Nikita napisał:
Czas transportu to 30-40 minut.

Za długo, zawartość Unimaxa, szczególnie w jego dolnej połowie, stanie się zabójcza.
Trzeba by go do transportu otworzyć i mieszać w otwartym wodę.

Marek
  • King
  • Moderator

Odp: przeprowadzka POMOCY !!! 25/02/2013 10:02 #47561

Dziękuję za wszystkie cenne sugestie! Korzystając z okazji pociągnę jeszcze temat.

1. Pisząc o kamieniach masz na myśli jakieś nowe, luźne "skałki" nie piach czy tło strukturalne?

I taki mały out of topic

1. Czy bardzo źle robię jeśli karmię swoje Pawie tylko granulatem dla nich? Nie daję im surowego mięsa; czasami jakies owady...
2. Czy spotkałeś się kiedyś z sytuacją, że pękł zwykły prostokątny baniak Diversy (to moje pierwsze tak duże akwa i trochę mnie przeraziło jak poczytałam forum i zobaczyłam zdjęcia rozszczelnionych / pękniętych baniaków... fakt, że tamte były profilowane).

Pozdrawiam,
Nikita
  • Nikita
  • Użytkownik

Odp: przeprowadzka POMOCY !!! 25/02/2013 10:18 #47562

Suchy pokarm ma wszystkie witaminy i sporo białka,więc nie muszą jeść nic innego ale dla urozmaicenia można dawać mięso ryb,owady,czy inne różności.

Jeśli akwarium stoi na odpowiedniej podstawie,równej i dolegającej do podłoża to nic nie pęknie,sam miałem obawy niedawno,moje stoi krzywo i nic nie pęka.

Dziś akwaria są pancerne
  • Vold
  • Użytkownik

Odp: przeprowadzka POMOCY !!! 25/02/2013 18:50 #47567

Nikita napisał:
(..)

1. Pisząc o kamieniach masz na myśli jakieś nowe, luźne "skałki" nie piach czy tło strukturalne?
(...)

Musisz żyć w biegu, albo ja się starzeję i nie wiem o co kaman.. Bo pisałem o ograniczaniu kaRmienia, a nie o kamieniach Żeby gnoju było mniej i zbiornik biologicznie wydolił na początku, gdzie o wahnięcia biologii najłatwiej.

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp: przeprowadzka POMOCY !!! 25/02/2013 19:59 #47571

Oj w pędzie ostatnio żyję nie tylko w biegu a że jestem na etapie wyborze kamienia równolegle to może z automatu pomyślałam o tym co mi w głowie gdzieś tam siedzi

Pozdrawiam!
  • Nikita
  • Użytkownik

Odp: przeprowadzka POMOCY !!! 26/02/2013 00:10 #47573

Cześć, ja na temat przeprowadzki niewiele pomogę, ale czy nie byłoby dobrze przenieść również części starego dojrzałego podłoża? Chciałabym też zapytać jakie będą wymiary nowego akwa (sama mam identyczny litraż i podobną filtrację), i może mimo braku czasu zdecydujesz się pokazać swoje ryby?

Pozdrawiam, Aśka
  • deadend
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 26/02/2013 00:11 przez deadend.
  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.23 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.