piątek, grudzień 04, 2020
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Nowe 450l - jak urządzić ?
(1 przeglądających) (1) Gość

TEMAT: Nowe 450l - jak urządzić ?

Nowe 450l - jak urządzić ? 02/03/2008 11:27 #4851

Witam wszystkich forumowiczów
Zakupiłem zbiornik 450l (150x50x60) specjalnie dla Oskarów.
Nie bardzo mam koncepcje jak go urządzić, i tutaj moja prośba do Was.
Proszę o jakieś sugestie rady, może przykładowe zdjęcia.
Może parę słów o zbiorniku :
- pokrywa plastik oświetlenie 2 x 36 W
- filtr zrobiłem 25 l. jednak do nowej szafki nie wejdzie na wysokość, więc zrobię nowy, pewnie o większej pojemności, pompa 2000l/h
- grzałka 300W myślę że starczy
- filtr mechaniczny, na razie mam Aqua Szut 750, ale pewnie zrobię następny kubełek z gąbką
- nie wiem jakie tło najładniej się będzie prezentować, czy takie coś zda egzamin: www.allegro.pl/item321939351_tlo_struktu...ielone_150x50cm.html
czy może jak to mam w innym akwa wykleić kamienie na płycie PCV i dokleić na tylną szybę
- jakie kamienie, wielkość, kolor
- jakie napowietrzanie
Dziękuje za wszystkie sugestie i rady.
  • Emir
  • Użytkownik

Odp: Nowe 450l - jak urządzić ? 02/03/2008 11:59 #4854

Emir napisał:
Proszę o jakieś sugestie rady, może przykładowe zdjęcia.

Kilka znajdziesz w galerii, ale generalnie musi się Tobie podobać , moim zdanie z małą przewagą w stronę funkcjonalności obsługi
To tylko moje sugestje: na dno piach, ziele nie potrzebne, troszkę drewna do środka i może kilka komponujących się w całości kamieni, może jestem trochę dziwny, ale osobiście wolę gdy dekoracje nie przytłaczają, a miejsca do pływania jest jak najwięcej.

Emir napisał:

pokrywa plastik oświetlenie 2 x 36 W

No i ok, choć powiedziałbym, że jeszcze o 36 W za dużo, światło lepiej \"gra\" w zbioriku z falami gdy jest lekko ciemniej i łatwiej o ciekawą grę cieni.

Emir napisał:

filtr zrobiłem 25 l. jednak do nowej szafki nie wejdzie na wysokość, więc zrobię nowy, pewnie o większej pojemności, pompa 2000l/h

Koniecznie daj opis budowy wraz ze zdjęciami.

Emir napisał:

grzałka 300W myślę że starczy

Myślę, że będzie aż naddto i przez znaczną większość roku nie będziesz używał, wystarczy 21 st. C, więc mozna wyjąć z baniaka i schować do akwarystycznej szuflady na wyjątkowo zimne dni.

Emir napisał:

filtr mechaniczny, na razie mam Aqua Szut 750, ale pewnie zrobię następny kubełek z gąbką

Jeżeli nie lubisz zawiesiny w wodzie, to bez turbinowego wewnętrznego się nie obejdzie i trzeba będzie zbiorniczek z gąbką wymienić na samą gąbkę o zdecydowanie mniejszych porach. Przez te firmowe gąbki turbiniaków przeleci krewetka i nawet tego nie zauważy , a co dopiero pyłek w wodzie. Filtr wewnętrzny troszkę szpeci, dla tego w jednym z baniaków wkładam raz na 2 tygodnie na 1 dzieńgłowicę 900 l/h z wielka gąbą i jest całkiem ok.

Emir napisał:

nie wiem jakie tło najładniej się będzie prezentować, czy takie coś zda egzamin: www.allegro.pl/item321939351_tlo_struktu...ielone_150x50cm.html

IMHO, szkoda miejsca w baniaku na tło, odbiera litraż, gromadzi się za nim brud a z czasem i tak czymś zarośnie. Jeżeli już upierasz się na tło to lepiej będzie poztawić je za tylną szybą, tylko trzeba ja będzie czyścić co najmniej tak dokładnie jak przednią
Ja oleił bym tylną szybę od zewnątrz jakąś jednolitą folią.

Emir napisał:

czy może jak to mam w innym akwa wykleić kamienie na płycie PCV i dokleić na tylną szybę

Zdecydowanie odradzam, miałem, też zabiera miejsce w baniaku, zarasta i brudzi się zdecydowanie szybciej niż plastikowe, a ciężki jak cholera. Włożyłem i potem do wyjęcia dźwig musiałem zamawiać

Emir napisał:

jakie kamienie, wielkość, kolor

Jak tło imitować będzie kamień, to kamyki dobrać fakturą i wyglądem do tła, jak nie to zadbać żeby nie wpływały tylko na chemię wody i można dać co Ci się podoba. Pamiętaj, że rybska kopią i niewielkie kamyki będą przewalać po akwa.

Emir napisał:

akie napowietrzanie

Przy przepływie we filtrze 2000 l/h, ruch tafli wody z deszczowni umieszczonej na jednym krótszym boku zbiornika wystarczy.

Pozdrawiam
Marek
  • King
  • Moderator

Odp: Nowe 450l - jak urządzić ? 02/03/2008 12:52 #4856

Emir napisał:
(...)
- grzałka 300W myślę że starczy
(...)

Grzałka 300W starcza u mnie na zbiornik 1000 litrów, przy minimalnej temperaturze pomieszczenia 15 stopni (zdarza się tuż przed sezonem grzewczym, czasem tuż po).

Wystrój to oczywiście kwestia gustu, byle tylko nie zagrażał rybom. Krawędzie raczej nieostre no i elementy wystroju mogłyby nie utwardzać wody i nie podnosić pH. Osobiście także jestem za wystrojem minimalistycznym, więcej wody zawsze robi dobrze rybom.

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp: Nowe 450l - jak urządzić ? 02/03/2008 15:08 #4862

Witam
Dziękuję za rady.
Narysowałem jak wykonałem mój filtr, właściwie to zrobiłem już takie 3 szt.
Z racji że prowadzę Agencje Reklamową to materiał miałem praktycznie za darmo. Filtr został wykonany z PCV spienionego (kumatex) klejony specjalistycznym klejem a później zabezpieczony silikonem akwarystycznym.
Składa się z 2 komór, do pierwszej woda wlatuje na gąbki, spada w dól poprzez keramzyt, ceramikę dołem wpływa do drugiej komory i płynie do góry, na końcu przepływa przez watę i pompka pompuje do akwa. W zasadzie to trochę przypomina sumpa.
Szkoda że piszecie tak ogólnie, myślałem że coś bardziej dokładnie mi podsuniecie, ale trudno może sobie jakoś sam poradzę. Nie wiem jakie tło zastosować (kolor), Rafał Twoje ryby mnie właściwie zainspirowały do założenia kolejnego zbiornika.
  • Emir
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 02/03/2008 15:11 przez Emir.

Odp: Nowe 450l - jak urządzić ? 02/03/2008 15:12 #4864

• Emir
  • Użytkownik

Odp: Nowe 450l - jak urządzić ? 02/03/2008 17:50 #4870

Emir napisał:
(...)
Szkoda że piszecie tak ogólnie, myślałem że coś bardziej dokładnie mi podsuniecie, ale trudno może sobie jakoś sam poradzę. Nie wiem jakie tło zastosować (kolor), Rafał Twoje ryby mnie właściwie zainspirowały do założenia kolejnego zbiornika.
(...)

Z kolorem tła - przynajmniej u mnie - jest dość zabawnie. Przy dużej ilości światła w zbiorniku jest niebieskie (błękitne), z pewną domieszką szarości i fioletu - co odpowiada technice, w której to zrobiłem (płyta gipsowa malowana farbą emulsyjną (białą) z autorską mieszanką barwników (szafir plus czarny)). Jednakże gdy skończy się dzień i zapalą się światła punktowe tło robi się... ciemnoszare do czerni włącznie, o aparacie już nie wspomnę, zwłaszcza gdy dobrze wycyrkluję z balansem bieli, by ryby prezentowały szeroki zakres tonalny - tło robi się wówczas zupełnie czarne Jako osoba związana z reklamą - a przez to z kolorem, pewnie zrozumiesz skąd ostrożność w precyzyjnych radach, co i jak zrobić - ze względu chociażby na różne warunki i gust. Swoje niebieskości chwalę, bo w dzień jest jasno, w nocy tajemniczo - ale czy chciałbyś identyczny obrazek to nie wiem

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp: Nowe 450l - jak urządzić ? 02/03/2008 20:13 #4877

Właśnie tak do końca to sam nie wiem jakbym chciał.
Twoje zdjęcia są wręcz powalające, ryby, głębia, tajemniczość.
Nie wiem jak to w realu wygląda. Do swoich poprzednich zbiorników robiłem tło nadruk na folii bezbarwnej, naklejona na plecy zbiornika i na to biała folia.
Wygląda jak imitacja skał, nawet nieźle, lecz brak głębi.
W tym zbiorniku chciałbym od razu zrobić coś co mi się spodoba, ciężko później cokolwiek zmienić.
Potrzebuje inspiracji.
Nie wiem czy np. ciemne tło i jasne skałki (piaskowiec) sie sprawdzą.
  • Emir
  • Użytkownik

Odp: Nowe 450l - jak urządzić ? 02/03/2008 20:22 #4879

Może tło zewnętrzne strukturalne? Skrzynka z czym sobie tylko wymyślisz, zawieszona za szybą akwarium. Kwestia gustu, mi się podoba, dlatego mam. Głębia jest.
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp: Nowe 450l - jak urządzić ? 02/03/2008 20:44 #4880

Emir napisał:
(...)
Potrzebuje inspiracji.
(...)

Przyjmij za pewnik jedno - punktowe światło, pozwalające oświetlić to, co chcesz. Wtedy nawet płaskie, jednobarwne tło nabiera głębi, bo jest nierównomiernie oświetlone. Strefy mroku mieszają się z bardzo jasnymi plamami, wszędzie cienie wszystkiego, co stanie na drodze światła - gałęzie, ryby etc. Do tego przy takim świetle wszystko \"żyje\" - wszędzie latają bliki światła.

Jeszcze drobiazg, być może istotny - moje tło jest nieco odsunięte od tylnej szyby, jakieś 5-7 cm.

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp: Nowe 450l - jak urządzić ? 02/03/2008 21:26 #4881

Sam jestem na etapie zakładania takiego samego zbiornika ... Jedna rada- tła jesli nie musisz nie naklejaj ... te pare centymetrów o których pisze Rafal ma kolosalne znaczenie , ja juz wiem ze popelnilem blad ktorego juz sie nie da naprawic .. w przypadku robienia zdjec im dalej bedzie tlo od tylnej szyby tym lepiej , oczywiscie w granicach rozsadku ... u mnie dodatkowo po naklejeniu zostalo kilka \"babli\" nie dodaja one uroku ..
  • tomek_w
  • Użytkownik
Wygenerowano w 0.26 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.