niedziela, październik 22, 2017
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Jak to zrobić?
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Jak to zrobić?

Jak to zrobić? 17/11/2015 10:05 #49302

Zdecydowałem się jednak na pawice w zbiorniku 120x50x50,ew. 120x40(h)x50. Kurde, to silniejsze ode mnie i wbrew opinii wielu osób z tego forum, ale muszę spróbować! Docelowo ma to być tylko jedna para, widziałem na żywo taki zbiornik, ryby są zdrowe, wybarwione, składają ikrę Zrezygnować i wziąć inne pielęgnice mogę zawsze...Ale ad rem...
1.Pytanie może naiwne, ale wytłumaczcie mi, proszę jak to jest z typową pokrywą choćby Diversa 120x50 (Selecto),choć tyczy to każdej innej. . Jeśli nie będzie dodatkowej pokrywy szklanej to czy całe oświetlenie, bez względu jakie ono w takiej pokrywie zostanie zamontowane, nie będzie korodować, brudzić się...Jeśli zrobię dodatkowe przykrycie robi się problem z karmieniem i czyszczeniem zbiornika...Jak to należy rozsądnie załatwić?
2. Czy w przypadku tego typu pokryw nie zachodzi sytuacja, że skraplająca się wilgoć spływa spod pokrywy na ścianki akwa? Jak to wygląda faktycznie i jeśli taka sytuacja występuje co należy zrobić?
3. Chciałbym by zbiornik miał oświetlenie bardzo delikatne, półmrok, tym bardziej, że dojdzie zewnętrzne tło skrzynkowe, które chcę sam wykonać, a w akwa będzie jakiś korzeń i jakś jedna dajmy na to twarda żabienica i ją właśnie chcę lekko podświetlić. Wspomniana wyżej pokrywa ma 2 świetlówki T8 30W,więc to za dużo na takie warunki. Czy da się jakoś przerobić taką instalacje na właściwe oświetlenie punktowe wewnątrz pokrywy? Jeśli tak to w jaki sposób mogę to zrobić i jakie to ma być konkretne oświetlenie? Będę wdzięczny za podanie konkretnego typu takiej lampki i koloru barw...
4. Tło skrzynkowe... Chcę je lekko doświetlić od góry więc tam musze dać jakieś leciutkie światełko. Możecie mi konkretnie opisać jak się za to zabrać?
Nadmieniam, że niestety jako już prawie emeryt, pieniążki grają role decydującą, więc byłbym bardzo zobowiązany gdybyście ten aspekt uwzględnili w swych podpowiedziach
Z poważaniem dla braci znacznie bardziej doświadczonej
Czesiek
  • czesiek
  • Użytkownik

Odp: Jak to zrobić? 18/11/2015 12:51 #49307

Szyby nakrywowe pod pokrywę osobiście bym odpuścił, raz że będą zachodzić kamieniem a dwa że będzie skraplać się na nich woda i z czasem zaczną zarastać glonami. Jeśli chcesz mieć jedną dorodną roślinkę to doniczka lub inny pojemnik a nad nią oświetlacz ledowy np 10w 6500*K, chociaż przy dwóch świetlówkach powinna poradzić sobie. Podając wymiary zbiornika najpierw podaje się wymiary dna a na końcu wysokość. Jeśli nie możesz postawić dłuższego lub szerszego akwarium proszę zrób je wyższe aby zwiększyć objętość zbiornika. 120x50x60 a nawet 70h uważałbym za minimum dla parki pawic.
Jeśli nakryjesz zbiornik pokrywą to nie musisz się martwić o skraplaną wodę, porządna pokrywa powinna mieć odpowiednie przetłoczenia prawidłowo odprowadzające skroploną wodę do wewnątrz. Tło skrzynkowe fajnie zbuduje głębię optyczną ale zamiast niego wolałbym postawić zbiornik o te 10cm szerszy
  • tuptus
  • Użytkownik
  • :)

Odp: Jak to zrobić? 18/11/2015 13:34 #49309

Tło skrzynkowe chce zrobić sam, więc koszty będą niewielkie...Wytłumacz mi jeszcze jedno, proszę. Błądzę po necie szukam, pytam i jakoś nie znajduję odpowiedzi, konkretnego wyjaśnienia na takie zagadnienie...Jest dla przykładu taki oświetlacz o jakim piszesz...Jak ma być zamocowany do pokrywy plastykowej by chciało się to trzymać? Klej raczej odpada, wkrety? Jak zabezpieczyć go przed wilgocią, a może da się gdzies kupić gotowy z zasilaczem? I jeszcze jedno..To swiatło przez Ciebie proponowane to o ile wiem barwa biała ciepła. Może przy Oscarach dołożyć nieco czerwieni, jeśli jak to w jakich proporcjach by zachować te 10-12 w?P.S. Dzięki za pomoc,juz myślałem że nikt się nie odezwie...Pozdrawiam
  • czesiek
  • Użytkownik

Odp: Jak to zrobić? 18/11/2015 19:55 #49311

Możesz użyć dobrego kleju montażowego/kontaktowego.
Suchą powierzchnię zmatować papierem ściernym odtłuścić acetonem i kleić, pamiętaj że im większa powierzchnia klejenia tym połączenie lepsze.
  • 1andy1
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 18/11/2015 19:58 przez 1andy1.

Odp: Jak to zrobić? 19/11/2015 11:00 #49314

czesiek napisał:
Wytłumacz mi jeszcze jedno, proszę. Błądzę po necie szukam, pytam i jakoś nie znajduję odpowiedzi, konkretnego wyjaśnienia na takie zagadnienie...Jest dla przykładu taki oświetlacz o jakim piszesz...Jak ma być zamocowany do pokrywy plastykowej by chciało się to trzymać? Klej raczej odpada, wkrety? Jak zabezpieczyć go przed wilgocią, a może da się gdzies kupić gotowy z zasilaczem?

Np taki wersja slim
Są wodoszczelne i świecą bardzo ładnie, używam takich dwóch i jestem mega zadowolony.
Cała elektronika jest wewnątrz zamknięta hermetycznie więc nie szkodzi jej wilgoć pod pokrywą.
  • tuptus
  • Użytkownik
  • :)
Ostatnio zmieniany: 19/11/2015 11:28 przez tuptus.

Odp: Jak to zrobić? 19/11/2015 11:37 #49315

Dzięki...Rozumiem,ze mogę swobodnie przykeic do do porywy plastykowej...
  • czesiek
  • Użytkownik

Odp: Jak to zrobić? 19/11/2015 12:04 #49316

Tak sobie myślę...może to myśl niefortunna, ale może zamiast takiego baniaczka dałoby się dać tylko sama diodę o takiej mocy i świetle w jakiejś oprawce ze szklanej rurki? Co Wy na to?
  • czesiek
  • Użytkownik

Odp: Jak to zrobić? 19/11/2015 20:00 #49318

czesiek napisał:
Dzięki...Rozumiem,ze mogę swobodnie przykeic do do porywy plastykowej...

www.uszczelniacze.com/kleje/montazowe/pa...440-gklej-montazowy-

Np.tym skleisz całość do pokrywy, ja bym sobie darował ten uchwyt mocujący.
  • 1andy1
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 19/11/2015 20:02 przez 1andy1.

Odp: Jak to zrobić? 26/11/2015 12:40 #49345

allegro.pl/plyta-spienione-pvc-pcv-pcw-b...6zl-i5575419647.html
Czy to jest to spienione pcv nadające się do wykonania pokrywy?
  • czesiek
  • Użytkownik

Odp: Jak to zrobić? 26/11/2015 15:17 #49346

Z 2 mm to nie bardzo. Mechaniczną wytrzymałość ma tak niską, że wyjdzie Ci raczej "Dolek, diabli Wygiętus" a nie pokrywa.
4 mm grubości PCV to minimum. A 8 mm było by optymalnie...
  • King
  • Moderator
Ostatnio zmieniany: 26/11/2015 16:00 przez King.
  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.20 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.