poniedziałek, lipiec 22, 2019
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Problem z piaskiem
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Problem z piaskiem

Problem z piaskiem 07/03/2008 22:30 #5100

Witam wszystkich użytkowników,
Proszę Was o pomoc. Szykuję właśnie nowy baniaczek dla Oskarów i zgodnie z tym co wielu z Was doradzało wybrałem jako podłoże piasek. Płuczę go już 6 godzin i dalej jest syfiasty. Jak długo go trzeba płukać? Drugi problem jest taki, że pływają w nim jakby drobniutkie złote płateczki.
Piasek jest znanego producenta akwarystycznego o granulacji 0,5-1 mm - przynajmiej tak pisze bo na moje oko jest drobniejszy. Jakie jest wasze doświdczenie? Jak wy przygotowaliście piasek?

(przeniosłem do działu "Zbiornik dla Oskarów", kamyllo2)
  • hayate
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 28/04/2008 09:52 przez kamyllo2.

Odp: Problem z piaskiem 07/03/2008 22:42 #5102

Sam zrobiłem to w sposób na leniucha:

- wsypałem piasek do akwa
- zalałem akwa do wysokości ok 1/4 polewając szczodrze wężem w różnych miejscach, żeby się sporo syfu wypłukało
- zgarnąłem piasek z powierzchni około 1/4 dna, by mieć tam czystą szybę
- na szybę pompa zanurzeniowa z wężem 1 cal, wąż za okno (na dach i w rynnę, bo to wszystko się na strychu dzieje)
- wypompowałem brudną wodę

powyższe powtórzone 5 razy

woda bliska ideałowi, wykrystalizowała się idealnie w ciągu kolejnych kilku godzin pracy sumpa

Wady metody - konieczność posiadania sporej powierzchni dna, np w beczce tego nie da rady zrobić no i trzeba mieć pompę zanurzeniową do brudnej wody i gdzie puścić węża.

Druga uwaga - znaczna część wody, którą zalałem akwarium, pochodziła ze \"starego\" akwa - około 400 litrów miękkiej, kwaśnej, biologicznie bardzo dojrzałej cieczy. Sump także był jedynie przepłukany, więc cała wytworzona w ciągu blisko dwóch lat z paletami biologia przeżyła.

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp: Problem z piaskiem 07/03/2008 22:55 #5105

Dzięki za szybką odp.
No coż,sumpa nie posiadam, na razie mam dwa kubełkowe i boję się ich uruchomić w takim żurze bo się od razu pozapychają.
  • hayate
  • Użytkownik

Odp: Problem z piaskiem 07/03/2008 23:01 #5108

Można jeszcze zrobić taki sam trik w wannie - nalewasz, mieszasz do oporu, zgarniasz piach w jeden kąt (byle dokładnie!) i wyciągasz korek. Jakby co - w sensie zapchanego odpływu, gdyby piach się Ciebie nie słuchał - to nie ja..

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp: Problem z piaskiem 07/03/2008 23:09 #5111

mniej więcej tak to robię, tyle, że w dużej misce - nalewam, bełtam i wylewam, i tak już parę godzin
A co z tymi płatkami - wygląda to jak małe opiłki metalu.
Nie mam doświadczenia z piaskiem (zawsze miałem żwir)i mnie to zaniepokoiło.
  • hayate
  • Użytkownik

Odp: Problem z piaskiem 07/03/2008 23:17 #5112

hayate napisał:
(...)
A co z tymi płatkami - wygląda to jak małe opiłki metalu.
Nie mam doświadczenia z piaskiem (zawsze miałem żwir)i mnie to zaniepokoiło.

A tu jestem w delikatnej kropce - z jednej strony drobiny kwarcu, które powstają w wyniku ocierania się o siebie ziarenek piasku są dość lekkie i unosząc się w wodzie błyszczą. Z drugiej strony Marek (King) pisał w innym wątku o doprawianiu białego piasku kwarcowego mieloną stłuczką szklaną. Moje piaski nie miały tendencji do kaleczenia, wbijania się w dłonie i drażnienia - czy moich rąk, czy też ryb. Dotyczyło to zarówno sianego pyłu kwarcowego, kupionego w hurtowni akwarystycznej, jak i również \"budowlańca\", którego używam obecnie.

Rafał
  • Rafal
  • Administrator
Ostatnio zmieniany: 07/03/2008 23:35 przez Rafal.

Odp: Problem z piaskiem 07/03/2008 23:22 #5113

No cóż mam nadzieję, że to nie jakiś metal.
Idę płukać dalej
Dziekuję i dobranoc
  • hayate
  • Użytkownik

Odp: Problem z piaskiem 08/03/2008 07:41 #5115

Ja podłoże zmieniałem ze żwirku na piach ze dwa miesiące temu.Robiłem identycznie jak hayate,też u mnie to trwało kilka ładnych godzin(ręce mi z zimna odpadały:ohmy: ),miałem tego piasku ok 30kg.Ale opłacało się efekt pracy odrazu zauważyły pawiczki,były wniebowzięte.
Teraz bawią się w koparki i plują piachem po całym zbiorniku:woohoo: ,ciekawie to wygląda i widać ,że sprawia im to dużą frajdę.
Pozdrawiam
  • tomled28
  • Użytkownik

Odp:Problem z piaskiem 26/04/2011 02:25 #35260

Odswieze troche temat.

Postapilem z moim piaskiem podobnie jak zalozyciel owego watku, ale problemu z czystoscia nie mam.

Kazde do polowy zasypane wiadro plukalem z kilkanascie jak nie kilkadziesiat razy.

Problem jest gdzie indziej. Jest to moje juz drugie akwarium z Pawimi i drugie na piachu, ale poraz pierwszy zauwazylem taki problem z piaskiem. Miejscami, szczegolnie jest to widoczne pod przednia szyba do ktorej piasek przylega, dostaje on czarny kolor, normalnie plamy czarne sie robia, miejsca czarne jakby sie zamulal. Dodam ze zbieram syfy tylko z jego powierzchni.

Zastanawiam sie czy to nie robi sie normalnie muł ?

Zakupilem 25 swiderkow na poczatek bo ciezko o mulojada w Anglii.

Spotkaliscie sie z czyms takim ? Nie mialem tego problemu w 200l teraz mam 450 i problem sie pojawil. Moze byc opcja za drobnego piachu ?

Pozdrawiam
  • rmboss
  • Zablokowany

Odp:Problem z piaskiem 26/04/2011 07:53 #35261

Według mnie jest to glon.
U mnie mam akwa w pokoju zaciemnionym a oświetlone jest jedynie światłem sztucznym własnym z akwarium. Nie mam czegoś takiego jak u Ciebie ale na szybie akwa od okna które czasami jest otwierane mam też takie ciemne plamki mniej więcej w połowie drogi od dna akwa do górnej krawędzi piasku (jest tam jakieś 5cm piachu około 1mm). Też tego nie przesypuję - zbieram tylko nieczystości z powierzchni piasku ale więcej tych plam nie mam.
POMYŁKA! - właśnie poszedłem sprawdzić i powiem szczerze że ostatnio cały czas mam zaciemniony pokój z akwa i plamy nie mam nawet na tej szybie od okna. Ale na pewno coś takeigo tam było...
  • corleone
  • Użytkownik (2 ostrz.)
  • MJ
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Wygenerowano w 0.22 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.