sobota, listopad 28, 2020
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Purigen Seachem - prawda, czy obiecanki?
(1 przeglądających) (1) Gość

TEMAT: Purigen Seachem - prawda, czy obiecanki?

Purigen Seachem - prawda, czy obiecanki? 13/01/2010 20:54 #25677

Jak w temacie.
Nabyłem, więc spróbuję i opinie wydam.
Tu więcej o tym cudzie :
>>>
www.zoofokus.pl/?purigen,295&PHPSESS...74e75e4bb5a2178b89f0

Próbował ktoś?
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:Purigen Seachem - prawda, czy obiecanki? 14/01/2010 09:40 #25678

Czekamy na info, z niecierpliwością , bo gdyby prawdą było to co obiecuje producent, to akwarystyka zmieniłaby się w strasznie leniwe hobby. Osobiście nie wierzę.... ale zobaczymy. Btw, jak się siarkowa denitryfikacja spisuje, znalazłem w magazynie wór siarki i nie wiem czy warto...
Marek
  • King
  • Moderator

Odp:Purigen Seachem - prawda, czy obiecanki? 14/01/2010 10:30 #25679

Co do siarki... hm...
Kij ja raczy wiedzieć, czy działa. Mam złoże i w pracy i w domku u pawiczek.
W pracy ze względu na nie bardzo syfiąca obsadę ciężko mi porównać wynik. Faktycznie podmieniam raz na dwa lub trzy tygodnie około 30 % wody i azotany nie przekraczają w tym czasie 20 mg/l. Niby ok, ale czy to siarka? Podmieniałem wczoraj i teraz jest 5-10 mg/l. Wrzucę purigen i popatrzę, czy się zmieni w dół.
W ocellandii.... miałem złoże na końcówce układu, w skład którego wchodzi hydroponika. Pompka(gąbka, wata) - rura (keramzyt) - hydroponika - siarka - akwarium. Co w nim wyciąga azoty, ciężko było ocenić. Faktycznie kłopoty ze zdrowiem ryb nałożyły mi się z przeterminowanym testem NO3. Po zbadaniu dobrym wyszło mi około 40-50 mg/l . Tamten pokazywał do 20. Doszło też czyszczenie fluvala i wtedy wpakowałem złoże siarki do niego. Teraz nacisnąłem mocno na podmianki i ostatnio podmieniając zbadałem azotany i pokazało mi przed 10 mg/l. Po podmiance 5. Podmieniam dwa razy w tygodniu po około 40-50% wody! Nie oszczędzam na karmieniu ryb, ale taki wynik to raczej podmianki, niż inne elementy mające działać na ich obniżenie. Na działanie siarki wewnątrz fluvala trzeba poczekać.
Oczywiście reszta azotów 0.
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:Purigen Seachem - prawda, czy obiecanki? 14/01/2010 20:00 #25682

Moim zdaniem to może być preparat jak inne. Tylko że dobrze promowany ;] Ale najlepiej sprawdzić. A odnośnie ceny to ile wart jest taki "sprzęcior"??
  • adek24
  • Użytkownik

Odp:Purigen Seachem - prawda, czy obiecanki? 15/01/2010 07:26 #25687

allegro.pl/search.php?sg=0&string=purigen

edit.
Hm, dziwne. Po nocy NO3 - 10 mg/l. Wczoraj było 5 - 10. Zostawię woreczek na tydzień i popatrzę na wyniki.
  • kamyllo2
  • Moderator
Ostatnio zmieniany: 15/01/2010 10:24 przez kamyllo2.

Odp:Purigen Seachem - prawda, czy obiecanki? 15/01/2010 17:56 #25690

Jestem ciekaw wyników, patrząc na regenerację wybielaczem (o tym później) to wygląda na to, że złoże absorbuje organikę, w ten sposób zapobiegając jej rozkładowi i zanieczyszczaniu wody, ale piszą też, że: 'pozwala na skuteczne wyeliminowanie ze zbiornika amoniaku, azotanów i azotynów' więc chyba musi to jakoś przynajmniej jony amonowe absorbować?! przyznam się, że tego nie rozumiem

Istota regeneracji w ten sposób nazywa się potocznie dość ciekawie --> 'spalanie na mokro' podchloryn utlenia organikę do prostych tlenków, np CO2, H2O, 'wypala' ją z tej żywicy i jest ona znów gotowa do użytku. Niemniej jednak zazwyczaj złoża tego typu nie dają się wiele razy regenerować, tak jak np żywice jonowymienne które można regenerować wielokrotnie bez utraty właściwości, Kamil czy producent coś pisze ile razy można regenerować ten Purigen?

Co do przyszłych regeneracji to zaleciłbym w miarę możliwości roztwór podchlorynu sodu, bo zalecany przez producenta 'wybielacz' będzie zawierał niepotrzebne związku powierzchniowo czynne itd. którymi można zapaskudzić wodę.

Dodatkowo jestem ciekaw jaki wpływa na pH wody ma ta żywica jakiś czas po regeneracji, resztki podchlorynu mogą reagować: NaOCl + H2O --> NaOH + HOCl, plus podczas zastosowania zalecanego po regeneracji antychloru: 2Na2S2O3 + HOCl --> Na2S4O6 + NaCl + NaOH, imo będzie NaOH szło do wody, ale to takie moje chemiczne gdybanie, osobom o małej wartości KH wody w akwa zaleciłbym ostrożność do czasu wyjaśnienia sprawy, tzn kiedy inni wypróbują hehe

PS Rafał czy w przyszłości będzie można liczyć na indeksy górne i dolne w postach? przydałyby się przy reakcjach itp. chyba że już są a ja nie umiem ich ogarnąć
  • Flex
  • Użytkownik

Odp:Purigen Seachem - prawda, czy obiecanki? 15/01/2010 21:57 #25692

Flex napisał:
... Kamil czy producent coś pisze ile razy można regenerować ten Purigen?...

Nie pisze. Sądzę, zatem, że do oporu . Dzięki za wypowiedź Flex.
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:Purigen Seachem - prawda, czy obiecanki? 15/01/2010 23:09 #25693

Tylko mi chodziło o to, że ten opór może względnie szybko nastąpić, tzn złoże może po kilku, kilkunastu cyklach stracić swoje właściwości sorpcyjne i regeneracja mu nie pomoże, przy jego koszcie to nie jest zmartwienie jeśli raz zregenerowane starczy na jakiś dłuższy okres czasu, powiedzmy kilka tygodni, ale pawiookie to brudasy, gdyby trzeba było je często regenerować to trzeba by się liczyć z kosztami
  • Flex
  • Użytkownik

Odp:Purigen Seachem - prawda, czy obiecanki? 18/01/2010 12:47 #25721

Dziś rano, więc po weekendzie azotany w akwarium w pracy - 5 mg/l. Spadło o 5. Woda kryształ. Purigen wyciąga też garbniki z wody, bo jest totalnie przejrzysta, jakby prosto z kranu, a korzonków tu nieco jest. Patrzę dalej .
Obsada - mnóstwo młodych ampularii (karmówka) + pięć dorosłych, trzy elki, trzy C. sterbai, cztery A.hongsloi. Pojemność 75l. Troszku anubiasa.
  • kamyllo2
  • Moderator
Ostatnio zmieniany: 19/01/2010 23:46 przez kamyllo2.

Odp:Purigen Seachem - prawda, czy obiecanki? 19/01/2010 23:46 #25754

Mam tamrona 90/2,8 ...
  • kamyllo2
  • Moderator
Ostatnio zmieniany: 19/01/2010 23:56 przez kamyllo2.
Wygenerowano w 0.22 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.