poniedziałek, październik 14, 2019
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Proszę o porady, wysokie Po4
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Proszę o porady, wysokie Po4

Proszę o porady, wysokie Po4 20/11/2012 14:29 #46898

Witam,
Jestem nowa na tym forum, chociaż często tu zaglądam. Prosiłabym o poradę doświadczonych kolegów/koleżanek...
Akwa : 450l. ( 150 x 50 )
Filtr : kubełkowy UNIMAX professional FZKN 500 PLUS
Napowietrzacz : APR 300 + deszczownica z filtra
Świetlówki: 36W OPTI NATURAL I OPTI BLUE
Obsada: 5x pawiooka (8cm - 12cm)
2 x niebieskołuska (6cm - 8cm)
2 x glonojad (8cm - 10cm)
Roślinność: 1 x Echinodorus Amazonicus
4 x Acorus variegatus
4 x "kaczeńce" ?
Dekoracje : Duży korzeń i mały
tło strukturalne (niestety w środku akwa )
Dno : żwirek

Parametry wody:

Ph 7,5
KH 7-8
GH 16
NH3 0
NO2 0,3
NO3 40
PO4 5,0
Fe 0,1-0,5

Co 2 tygodnie 50% podmiany wody i co drugi dzień czyszczenie dna i podmiana ok 20% wody...
Proszę o sugestię czego się pozbyć żeby PO4 wróciło do normy i mam również pytanie odnośnie filtracji akwa, ponieważ odnoszę wrażenie że jest chyba zbyt słabe. Dno non stop jest zasyfione a w dodatku niebieskołuskie złożyły teraz ikrę...

Odp: Proszę o porady, wysokie Po4 20/11/2012 14:38 #46899

Karmisz czymś innym niż suchym?
Badałeś rurowit ile ma PO4?
  • tuptus
  • Użytkownik
  • :)

Odp: Proszę o porady, wysokie Po4 20/11/2012 14:55 #46900

Tak daje mieszaną karmę mrożonki jako dodatek 1 raz dziennie np. serca wołowe, serca indycze, ochotkę i ostatnio drobno pokrojone kawałki z piersi indyczej. A z suchych na zmianę Hikari Cichlid gold medium i JBL Stick M.
hmmm... niesprawdzałam Po4 na kranówce , ale zobaczę jakie wyniki wyidą...
Ostatnio zmieniany: 20/11/2012 15:11 przez Fanatyczka.

Odp: Proszę o porady, wysokie Po4 20/11/2012 15:58 #46902

Testy na fosfor mają do siebie jedną wadę są bardzo nie stabilne i nie trwałe.
Dobre i precyzyjne kosztują kilka set zł i raczej stosuję je w laboratoriach.
Sklepowe działają może wiarygodnie do pół roku po otwarciu
  • Rysiek
  • Użytkownik
Pozdrawiam
Paweł rysiek Rycharski

youtu.be/QZ9rgR5PpRM

Odp: Proszę o porady, wysokie Po4 20/11/2012 16:50 #46905

Dostawca wody ma aktualne badania chemiczne wody. Można zadzwonić i się zapytać.
  • tuptus
  • Użytkownik
  • :)

Odp: Proszę o porady, wysokie Po4 20/11/2012 23:22 #46910

Witam ponownie...
Wykonałam test Po4 na wodzie z kranu i według koloru pokazuje między 0-0,25c
Posiadam testy z walizeczki Zoolek, które zakupiłam ok 1,5m-c temu i po ich zakupie odrazu je "wypróbowałam". Wtedy Po4 było w normie, ale miałam nadwyżkę Fe w akwa (podejrzewam że przesadziłam z nawozem do roślinek)...
Podsumowując skoro test na wodę w kranie wyszedł ok, to jaka moze być przyczyna wysokiego Po4 w akwa?

Odp: Proszę o porady, wysokie Po4 21/11/2012 07:05 #46911

Jeśli kranówa wydaje się być w porządku, to najbardziej prawdopodne jest wprowadzanie fosforanów własną ręką. Spróbuj zbadać wodę z nawozem (w stosownej dawce i po kilku godzinach odstania, koniecznie zamieszaną). Swoją drogą - jaki to nawóz? Bo jeśli zawiera elementy makroelementowe (poza mikro) to pewnie nawet badać nie będzie trzeba.. Druga opcja to zalegające odchody - te sypią wszystkimi makroelementami, łącznie z formami azotu. Przy dużej obsadzie roślinnej zielsko wybierze z wody to, co mu potrzebne, nadmiary zostają i się kumulują.

Rozwiązaniem są oczywiście drastyczne podmiany, z tym że jeśli masz ustabilizowany, nie zagloniały zbiornik to może się to drastycznie zmienić (na niekorzyść).

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp: Proszę o porady, wysokie Po4 21/11/2012 22:38 #46913

Witam...
Sprawdziłam skład nawozu Aqua art classic , faktycznie zawiera mikro i makroelementy typu żelazo,mangan,cynk,miedź,bor,molibden,potas i magnez... W tym momencie odnalazłam przyczynę wysokiego Po4 , ponieważ oprócz nawozu do roślin wlewałam do akwa witaminy dla ryb "Tetra" i widać że swoją dobrocią przesadziłam.
Jeżeli chodzi o odchody to faktycznie mam z nimi spory problem, tak samo jak i z pokarmem zalegającym na dnie akwa. Praktycznie co drugi dzień odmulaczem zbieram "śmieci", co wiąże się z podmianką wody ok. 20%. Teraz mam kolejny problem, ponieważ wykluła mi się już ikra niebieskołuskich i boję się odmulać dno żeby młodych nie wciągnąć przypadkiem. Podmianki wody w tej chwili chyba również nie wchodzą w grę hmmm...
Glonów "jeszcze" nie mam , ale ostatnio woda zrobiła mi się troszkę mętna. Dzisiaj wyczyściłam pierwszą warstwę filtra (samą gąbkę), wkładów filtracyjnych nie ruszałam. Może to coś pomoże.
Mam pytane czy wobec tego ten podwyższony stan Po4 jest dużym ryzykiem szkodliwości zarówno dla ryb jak i narybku...?Jeżeli tak, to czy jedynym wyiściem z tej sytuacji jest połowiczna lub całkowita wymiana wody, a może jakaś chemia ? Żeby tymczasowo ustabilizować wartości wody, dopóki narybek nie zacznie pływać (bo wtedy zamierzam go wyłowić i przenieść do osobnego zbiorniczka).
Pozdrawiam Serdecznie...

Odp: Proszę o porady, wysokie Po4 21/11/2012 22:44 #46914

Fanatyczka napisał:
Witam...
.... czy jedynym wyjściem z tej sytuacji jest połowiczna lub całkowita wymiana wody, a może jakaś chemia ? ....

Poczytaj o produkcie Seachem: PhosGuard.
Działa i to rewelacyjnie.
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp: Proszę o porady, wysokie Po4 21/11/2012 23:00 #46915

Super !!! Dziękuję za informację. Jutro lecę do sklepu...
Ostatnio zmieniany: 22/11/2012 07:56 przez kamyllo2.
  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.25 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.