poniedziałek, sierpień 19, 2019
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Pomoc w wyborze filtra RO
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Pomoc w wyborze filtra RO

Pomoc w wyborze filtra RO 25/02/2013 18:45 #47566

Chciałbym żebyście drodzy forumowicze pomogli mi wybrać jeden z filtrów RO jakie mnie interesują, aczkolwiek chciałbym poznać też wasze propozycje. Dość mam już faszerowania wody kwasami, dlatego chcę zainwestować w filtr RO, a o to kilka przykładów (aczkolwiek tak jak pisałem wyżej rozważę też wasze propozycje, mój zbiornik to 480l);

www.aquariumsklep.pl/odwrocona-osmoza-ak...0-100-gpd-p4576.html
www.aquariumsklep.pl/filtr-odwroconej-os...-nautilus-p6230.html
www.woda.com.pl/index.php?p396,roal5-ust...acyjnymi-i-weglowymi
www.osmozaserwis.pl/index.php?products=product&prod_id=190
www.maxfilter.pl/p2,ro5-odwrocona-osmoza...ystyczna-75-gpd.html
  • szav
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 25/02/2013 19:07 przez szav.

Odp: Pomoc w wyborze filtra RO 25/02/2013 18:53 #47568

Właściwie każdy z nich się nada. Osobiście brałbym ten z pierwszego linku - jako ten (na papierze przynajmniej) najwydajniejszy.

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp: Pomoc w wyborze filtra RO 25/02/2013 19:01 #47569

Raczej nie chodzi mi szczególnie o wydajność bo warunki mam do tego żeby przechować ewentualnie wode, czy czas na jej wyprodukowanie, a o skuteczność filtracji. Z kranu wylatuje mi ph 8,5 w dodatku no2 i amoniak czasami się pojawia- syf jak ch... Wiem, że woda która jest filtrowana osmotycznie potrafi posiadać "bufor" jeżeli jest słabo przefiltrowana co skutkuje powrotem zabójczej twardości. Stać mnie w sumie na filtr do 400 zł. Planuje również zakupić zestaw co2. żeby być na 99,9999% pewien że mam dobrą wodę.
  • szav
  • Użytkownik

Odp: Pomoc w wyborze filtra RO 25/02/2013 20:35 #47572

szav napisał:
(...)Wiem, że woda która jest filtrowana osmotycznie potrafi posiadać "bufor" jeżeli jest słabo przefiltrowana co skutkuje powrotem zabójczej twardości.(...) Planuje również zakupić zestaw co2. żeby być na 99,9999% pewien że mam dobrą wodę.

Troszkę mieszasz pojęcia. Prawidłowo pracujący filtr osmotyczny powinien dać Ci wodę technicznie czystą - o zerowej twardości węglanowej i ogólnej, pH obojętnym. Przez "bufor" rozumie się najczęściej niską twardość węglanową, która jakoby ma stabilizować pH w akwarium. Piszę "jakoby" - bo realnie rzecz ujmując stanowi ona przeszkodę do kwaśnego pH - pomijając zakwaszanie CO2 nie uzyskasz kwaśnego pH w wodzie o niezerowej twardości węglanowej. Skąd się wzięło przeświadczenie o niestabilności pH w wodzie o zerowym buforze węglanowym? Z lenia - czytaj gnoju w akwarium. Gnój ów przekłada się chociażby na azotyny/azotany - które jak chemia każe wierzyć nie pływają sobie w postaci NO3/NO2 tylko dysocjują - przez co masz wówczas w akwa roztwory kwasów azotowego / azotawego. Większa ilość gnoju - większe zakwaszenie. Pamiętam, że gdy miałem w akwarium z paletkami plenum, miałem problem z zakwaszeniem wody - bo azotany i fosforany oscylowały w pobliżu zera.

Zakwaszanie CO2 uważam za nieporozumienie - chyba że hodujesz rośliny (a właściwie bardzo dużo roślin przy intensywnym oświetleniu i nawożeniu, żeby być precyzyjnym).

Wszystkie aktualnie dostępne filtry RO, łącznie z tymi najtańszymi, pod warunkiem prawidłowego podłączenia i eksploatacji, dadzą Ci czystą w kategoriach technicznych wodę. Dlatego napisałem że wybór jest właściwie żaden, bo w tej kategorii cenowej możliwe jest, że bebechy są wyprodukowane w identycznej technologii.

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp: Pomoc w wyborze filtra RO 26/02/2013 01:43 #47574

Siema!RO-"temat rzeka"
Z zestawów które podałeś moim zdaniem najlepszy to ten drugi ze złożem DI ale można go złożyć za tańsze pieniądze i będzie o wiele lepszy np.taki www.woda.com.pl/index.php?p1179,roa4-ust...-75gpd-do-274-l-dobe plus Demi www.woda.com.pl/index.php?p709,fceb10-de...mineralizujacym-wode i taki zestaw uważam za bardzo dobry.Zaraz ktoś napisze dlaczego z demi przecież demi jest dla solniczek?Dlatego że samo RO oczyszcza wodę tylko w 98% zawartości TDS a pozostałe 2% usuwa nam właśnie DI i tak oczyszczona wodę możemy nazwać 100% czystą którą należy uzupełnić w sole i inne minerały/pierwiastki lejąc specjalne uzdatniacze np.Kent Marine Liquid R/O Right lub Seachem Equilibrium lub inne wynalazki JBL bo pamiętaj że woda RO czy RO/DI jest jałowa i tak naprawdę nie powinna być lana bezpośrednio do akwa chodź tak się zazwyczaj robi ale cóż...
Teraz kilka rad/uwag odnośnie jak wybrać dobry produkt względem naszych warunków!
Po pierwszy nasuwa się pytanie na którym piętrze mieszkasz czyli jakie masz ciśnienie wody gdyż przy słabym ciśnieniu (20-30 psi) nawet jak kupisz membranę 100g/dobę to nigdy tej wydajności nie uzyskasz gdyż przy takiej przepustowości zalecane jest minimum 65psi więc sam widzisz że nie jest to takie kolorowe jak pisze producent.Przy 75gallonach/h zalecane jest 50psi a przy mniejszych wydajnościach stosunkowo mniejsze ciśnienie oczywiście minimalne co nie oznacza że nie może być ono większe niż zalecane i pamiętaj że wartość PSI wpływa na szybkość nalewania wody dla przykładu podam Ci swój przykład: początkowo przy membranie 75gall i 43psi nalanie 4.5gallonowego wiadra zajmowało mi grubo ponad 2.5h teraz po założeniu pompy ciśnieniowej RO(94psi) plus dołożeniu drugiej 75tki czas skrócił się do 45 minut wiec sam widzisz różnicę w szybkości a wygląda to tak

Pamiętaj jeszcze o oszczędności wody bo produkcja RO to cholerne marnotrawstwo bo stosunek czystej wody do odpadu wynosi 1 do nawet 5-7 (rolę odgrywa tu ciśnienie) czyli 100L czystej wody do 500-700l więc tego odpadu jest b.dużo i trzeba za niego płacić.Rozwiązaniem w tej sytuacji jest dołączenie drugiej membrany np.drugiej 75tki napędzanej brudną wodą/odpadem z pierwszej membrany i w ten sposób zyskujemy oszczędny zestaw o wydajności 150g/dobę ale użycie pompy ciśnieniowej RO jest konieczne do prawidłowego działania zestawu.W moim przypadku przy samej 75tce stosunek wody miałem 1:4-5 a teraz 1:2-ogromna różnica w czasie i oszczędności.Dla ciekawskich rozwiązania podsyłam filmik jak podłączyć owy zestaw oszczędności www.bulkreefsupply.com/video/view/150gpd...-instructions-video/
Następną rzeczą którą należy sprawdzić jest zawartość TDS(zw.organiczne i nieorganiczne,jony itp)w Twojej wodzie gdyż jak pisałem RO usuwa 98% tds ale nie do końca bo wszystko zależy ile tych tds masz na wejściu do RO bo spotkałem się nawet z przypadkami w Polsce gdzie tds'ów było 400-500 i dopiero zastosowanie 2-3 korpusów ze złożem DI dawało wode =0 bo sama membrana nie dawała rady oczyścić jej w 98% jak podają źródła więc znowu koło nam się zamyka jeśli chodzi o "papierowe wydajności".
Wszystkie zabawki jak mierniki tds,pompy RO czy ciśnieniomierze kupisz na woda.com.pl kwestia tylko na co i ile chcesz wydać!

Co do podnoszenia pH to również "temat rzeka" więc się nie wypowiem bo każdy podnosi/obniża jak uważa ja sypie buffer Seachem'a i dla mnie prostszego/wygodniejszego i tańszego rozwiązania nie widzę.To chyba tyle w temacie a jakby co to śmiało pytaj.

p.s. przykład RO/DI który zasugerowałem jest przypadkowy ważne abyś szukał zestawienia -sendyment,carbon,carbon,RO(tylko membrany Filmtec) i extra DI
  • Mr.świr
  • Zablokowany
Ostatnio zmieniany: 26/02/2013 07:52 przez Mr.świr.

Odp: Pomoc w wyborze filtra RO 26/02/2013 07:52 #47576

Bomba!!! Ciśnienie w instalacji waha się od 2.5 do 3 bar, mieszkam na 2 piętrze. Czasami są problemy z ciśnieniem kiedy odpalone jest kilka urządzeń- pralka, zmywarka i jeszcze ktoś się kąpie. Złoże sobie taki zestaw- wielkie dzięki. Rozumiem, że złoże DI trzeba zamontować na wylocie za membraną...?

Czyli kompletny wypasiony zestaw bedzie wyglądał tak:

www.woda.com.pl/index.php?p1214,pom-kom-...lektryczna-do-osmozy
www.woda.com.pl/index.php?p1179,roa4-ust...-75gpd-do-274-l-dobe
dodatkowa membrana
www.woda.com.pl/index.php?p151,tlc75-wys...ialow-filmtec-75-gpd
i złoże;
www.woda.com.pl/index.php?p709,fceb10-de...mineralizujacym-wode
  • szav
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 26/02/2013 08:33 przez szav.

Odp: Pomoc w wyborze filtra RO 26/02/2013 16:20 #47579

Nie używałem żadnych pomp do ponoszenia ciśnienia i nie używam.
Dla mnie to zbędny wydatek (dla mnie .....pompa też na energię słoneczną nie pracuje.
Oczywiście jeżeli ktoś ma potrzebę mieć wodę w kilka chwil nie problemu. Można zakupić.

Miałem tak napisać ale, coś mnie tknęło aby sprawdzić.

Z jednym ale dopóki nie zmierzyłem sam.
Wiedziałem że, powstaje odpad ale, że aż tyle

p.s kolega Mr.Świr dobrze prawi.........fakt pompa sporo daję.

Krótki filmik mojego autorstwa . Filtr RO 100 gpd + DI
Szklanka z lewej z czarną taśmą odpad. Z prawej osmoza.
Różnica jest .......cholera jasna nie mała

• Rysiek
  • Użytkownik
Pozdrawiam
Paweł rysiek Rycharski

youtu.be/QZ9rgR5PpRM
Ostatnio zmieniany: 26/02/2013 16:28 przez Rysiek.

Odp: Pomoc w wyborze filtra RO 26/02/2013 20:50 #47582

Uważaj bo Ci się woda rozleje
Dobry filmik pokazujący właśnie ile odpadu idzie w kanał.
Warto go zbierać i wypić albo podlać kwiatki
  • tuptus
  • Użytkownik
  • :)

Odp: Pomoc w wyborze filtra RO 27/02/2013 01:27 #47584

szav to co mogę Ci zasugerować to kupno zestawu RO/DI i samej kompletnej pompy bez jak na razie dodatkowej membrany gdyż sam zobaczysz czy wydajność zestawu jest zadowalająca czy nie bo membranę zawsze zdążysz dokupić.Ciśnieniomierz sobie daruj bo z pompa powinieneś śmiało osiągnąć 80+ psi więc to zbędny gadżet a to co bym z czasem dokupił to przepływowy miernik TDS(www.woda.com.pl/index.php?p449,tds81-pod...ster-wody-i-membrany) by wiedzieć jaką jakość wody posiadasz i kiedy nadchodzi pora na zmianę membrany!

tuptus raczej nie stosowałbym odpadu do konsumpcji przez człowieka no chyba że masz zatwardzenie bo to jest sam "syf" którego właśnie nie chcemy ale dla kwiatków jak najbardziej jako nawóz.Spotkałem się kiedyś także z opinią że ludzie mieszają RO 50/50 z odpadem w ramach oszczędności i niby to mineralizacji ale wg. mnie to rozwiązanie jest "głupotą" bo gdzie tu sens i logika kupowania RO za kilka stówek,opłat za zmarnowaną wodę a potem rozcieńczać ją z syfem?????Badałem swój odpad i poziom PO4 zszokował mnie bardzo bo aż 2.50ppm gdzie w rurach jest 1.87ppm więc dziwne (2.50 bo to max skala w "hance" 713 a ile naprawdę jest to nie chce wiedzieć)reszta parametrów była zerowa czyli taka jak w kranie.
Zobaczcie jak to wygląda u mnie
  • Mr.świr
  • Zablokowany
Ostatnio zmieniany: 27/02/2013 04:24 przez Mr.świr.

Odp: Pomoc w wyborze filtra RO 27/02/2013 07:33 #47585

2:1 tak jak mniej więcej powinno być.
Podaj wodę cieplejszą na filtr np 20C i wtedy też jest różnica
  • tuptus
  • Użytkownik
  • :)
  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.28 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.