poniedziałek, sierpień 19, 2019
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Pomoc w wyborze filtra RO
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Pomoc w wyborze filtra RO

Odp: Pomoc w wyborze filtra RO 27/02/2013 15:30 #47587

Z tym odpadem to może i masz u siebie wodę faktycznie nie zbyt dobrą.
Mieszanie ma chyba jednak sens z kranową bo, nie widzę przeciw wskazań żeby z dobrą wodą z kranu rozcieńczać.

Można i polecieć na samej RO w każdym przypadku nawet ale, trzeba byłoby to potraktować jakimiś solami z mikro-makro elementami. A, jak wiadomo też mało nie kosztują.
Optimum działania RO jest jak wiadomo temperatura i ciśnienie. Wodę z kranu mam b.dobrą i membranę zmieniłem dopiero po 4.5 roku użytkowania.

Testy na fosfor mają szybką tendencję do fałszowania wyników. Po prostu są nie trwałe.
2.50mg/l to dużo
  • Rysiek
  • Użytkownik
Pozdrawiam
Paweł rysiek Rycharski

youtu.be/QZ9rgR5PpRM

Odp: Pomoc w wyborze filtra RO 28/02/2013 13:44 #47590

Hejka kranówkę mam raczej w porządku bo wszystkie parametry są zerowe,po4 jak wcześniej pisałem blisko 2.00ppm więc sporo ale TDS mam tylko 022 do 028.
Rysiek piszesz że masz "dobrą wodę z kranu" co przez to rozumiesz-mierzyłeś ją?
Ja rozumiem że to woda o zerowych parametrach,pH obojętnym,woda bez fenoli i metali ciężkich bez chloru i chloraminy to woda która nie występuje chyba raczej w Polsce i zapewne nigdzie na świecie-niestety Wodę RO/DI jak wspominałem trzeba uzupełniać w "witaminki" bo jałowa woda jest bardzo groźna dla zdrowia.Ludzie mieszają ja z czymkolwiek popadnie,kranówa,odpad,mineralna bo ile użytkowników tyle pomysłów ale osobiście nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania a co do kosztów to niestety akwarystyka do tanich nie należy a czasem wydaję mi się że jest to "studnia bez dna"
Wyniki pomiaru PO4 otrzymuję z fotometru 713/25 Hanna Instruments więc wynik uważam za bardziej wiarygodny od testów kropelkowych które jak napisałeś lubią oszukiwać względem czasu pomiaru no chyba że mi hanka coś zaczyna "szwankować" cholera sam już nie wiem

p.s. Możesz mi zdradzić dlaczego uważasz że temperatura ma wpływ na szybkość przerobu wody RO?
do wszystkich -czy ktoś wie jaka jest optymalna temperatura do RO? podpowiem że firmy testują membrany w temp 77F(25C) i 60psi ale nie jest to optimum zalecane w wręcz przeciwwskazane.

Czy nie robimy off top'u?
  • Mr.świr
  • Zablokowany
Ostatnio zmieniany: 28/02/2013 13:45 przez Mr.świr.

Odp: Pomoc w wyborze filtra RO 28/02/2013 17:21 #47591

Mr.świr napisał:
(...)

Czy nie robimy off top'u?

Wątek jest bardzo treściwy, nie przerywajcie.

W ramach uzupełnienia - nasze źródło informacji o RO - pawiookie.pl/artykusy-topmenu-12/woda-nowemenu-384/odwra-osmoza-nowemenu-372

Rafał
  • Rafal
  • Administrator
Ostatnio zmieniany: 28/02/2013 17:22 przez Rafal.

Odp: Pomoc w wyborze filtra RO 01/03/2013 17:14 #47594

Mr.świr napisał:
Rysiek piszesz że masz "dobrą wodę z kranu" co przez to rozumiesz-mierzyłeś ją?

Tak mierzyłem, mierzę od wielu lat. Dawałem do badania nawet kiedyś, spoglądam na wyniki co miesiąc na stronie internetowej z naszej stacji uzdatniania OPWIK . Staram się jak coś piszę wcześniej wiedzieć albo się dowiedzieć.

Ja rozumiem że to woda o zerowych parametrach,pH obojętnym,woda bez fenoli i metali ciężkich bez chloru i chloraminy to woda która nie występuje chyba raczej w Polsce i zapewne nigdzie na świecie-niestety

Tu raczej marzenia które wątpię żeby się kiedykolwiek spełniły. Chyba że, sam będziesz miał stację pomiarową i uzdatnianie wody to potrzeb które będziesz chciał.
Woda ma się mieścić w normach wytycznych z UE. Nic ani, Ty ani ja Bolek i Lolek nie poradzimy. Gdyby np. się nie mieściła i sporo odbiegała od parametrów przyjętych można by coś......skarżyć .A, tak póki leci z kranu i nikt nie zachorował czy, co gorsza umarł będziemy pili to co jest.
( Wodę RO/DI jak wspominałem trzeba uzupełniać w "witaminki" bo jałowa woda jest bardzo groźna dla zdrowia.

Osobiście "jadę" w 99% na RO ,ale woda w filtrze przepływa przez torf, szyszki olchy. Tak więc jest wzbogaca się w garbniki, kwasy huminowe i ich związki, kwasy organiczne, i sole mineralne w postaci wody z kranu itp.(plus Flex'owa mikstura w słoiku po ogórach )

Ludzie mieszają ja z czymkolwiek popadnie,kranówa,odpad,mineralna bo ile użytkowników tyle pomysłów ale osobiście nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania a co do kosztów to niestety akwarystyka do tanich nie należy a czasem wydaję mi się że jest to "studnia bez dna"

To fakt jak piszesz są różne metody są różne modyfikacje tych że metod. Wychodzą różnie nie będę tu pisał która, jest najgorsza a, która najlepsza. Potrzeby każdego akwarium są inne. Czasami trzeba się starać, pracować nad wodą. Czasami wystarczy po prostu odkręcić kran i podmienić wodę żeby wszystko było

Wyniki pomiaru PO4 otrzymuję z fotometru 713/25 Hanna Instruments więc wynik uważam za bardziej wiarygodny od testów kropelkowych które jak napisałeś lubią oszukiwać względem czasu pomiaru no chyba że mi hanka coś zaczyna "szwankować" cholera sam już nie wiem

Co do Hanki to hmmm szczerze nie wiem. Firmę znam ale, te różnice w pomiarach

p.s. Możesz mi zdradzić dlaczego uważasz że temperatura ma wpływ na szybkość przerobu wody RO?
do wszystkich -czy ktoś wie jaka jest optymalna temperatura do RO? podpowiem że firmy testują membrany w temp 77F(25C) i 60psi ale nie jest to optimum zalecane w wręcz przeciwwskazane

Najlepszy zakres w jakiej powinna pracować membrana to przedział miedzy 10C a 25C
Te 25C to raczej standard przyjęty. Wyższa temperatura wcale nie jest oznacza lepiej.
Woda może i szybciej nam skapuje ale, membrana jest szybciej zużywana a, i woda mniej dokładniej oczyszczana. To samo tyczy się ciśnienia czy wyższe tym szybciej będzie następowało niszczenie membrany.
W moich skromnych Gierkowskich progach jest ciśnienie między 2, a 3,5 psi

Czy nie robimy off top'u?........możemy pisać do woli. Jak coś będzie nie tak góra da znać
  • Rysiek
  • Użytkownik
Pozdrawiam
Paweł rysiek Rycharski

youtu.be/QZ9rgR5PpRM
Ostatnio zmieniany: 01/03/2013 19:02 przez Rysiek.

Odp: Pomoc w wyborze filtra RO 02/03/2013 06:16 #47595

Rysiek pozwól że pominę odpowiedzi odnośnie OPWIK czy tego że bawisz się kh "próchnicą" bo to nic nie wnosi do tematu ale uchylcie rąbka tajemnicy co tam pędzicie w tych "ogórkowych słoikach" .
Ok przejdźmy do rzeczy czyli RO .
Powtarzam-
skubańcu uciekasz mi z odpowiedzią ale nie popuszczę Ci

Rysiek napisał:
Najlepszy zakres w jakiej powinna pracować membrana to przedział miedzy 10C a 25C
Te 25C to raczej standard przyjęty. Wyższa temperatura wcale nie jest oznacza lepiej.

Zgodzę się z Tobą faktycznie zakres waha się w przedziale od 5-25c ale czy wiesz...(trudnych pytań c.d.)
-Co się dzieję gdy do zimnej wody dodajesz gorącą?
-Ile TDS podnosi się wraz z gorącą wodą?
-Dlaczego gorąca woda ma TDS dużo więcej niż zimna?
Nie zrozum mnie źle bo nie o przechwałki mi w głowie tylko skoro "szefostwo" chce coś z tego postu wycisnąć więc zrób my to i podzielmy się doświadczeniem.
Ponoć poskreślam ponoć bo o tym kiedyś gdzieś czytałem że do gorącej wody też są specjalne membrany RO przystosowane do jej użytku ale takowej nigdy nie stosowałem bo jest mi nie potrzebna ale za to jak większość "aqua-zboczeńców" kiedyś przerabiałem pre-filtry/narurowce i w tej dziedzinie też pomimo że jest to tylko niby plastik-fantastic to jednak różni się on od materiału narurowca do wody gorącej więc gdzieś tu jest "pies pogrzebany" ale to tak na marginesie.
Teraz odpowiedzmy sobie na pytanie-dlaczego zmuszamy się do lania wody na "ciepło" pomimo że tak na prawdę nie znamy jej zawartości tds bo mało kto używa tego gadżetu ze względu na koszta?
-Odp. jest prosta bo może dlatego że przeważnie brak nam czasu na odstanie wody RO by nabrała temperatury pokojowej co jest zalecane przy podmianach lub nagrzanie grzałką do takiej samej temperatury co w baniaku bo tak każe "kodeks akwarysty"!
Myślę że wszystkiego po trochu bo z racji że czasu nigdy za wiele a lubimy iść na łatwiznę i ponoć "ciepła leje się szybciej" korzystamy z tego sposobu nieświadomi swych poczynań (TDS) lejąc mało oczyszczoną wodę pomimo wcześniejszego wydatku za zestaw RO od którego oczekuje się 100% czystej wody.
Reasumując woda ciepła/gorąca nie nadaje się do użytku akwarystycznego bez uprzedniego badania TDS (o czym wspominałem na samym początku) gdyż zobaczcie sami moja woda ma w zależności od pory dnia wartość TDS 020+/- do 030+/- ale zobaczcie co się dzieje z TDS jak dodaje "ciepłą" wodę do obiegu i potem ją zakręcam ale wyobraźcie sobie co się dzieje jak ktoś ma TDS w kranie(zimna woda)400-500 i dodaje ciepłej by wspomóc przebieg?

wybaczcie za turbulencje ale zauważyłem po obiektywie że "im więcej ma we krwi" tym gorzej kręci
Rysiek nie uważasz że im więcej chętnych do rozmowy tym ona bardziej się klei?
  • Mr.świr
  • Zablokowany

Odp: Pomoc w wyborze filtra RO 02/03/2013 15:01 #47596

Mr.świr napisał:
pozwól że pominę odpowiedzi odnośnie OPWIK czy tego że bawisz się kh "próchnicą" bo to nic nie wnosi do tematu ale uchylcie rąbka tajemnicy co tam pędzicie w tych "ogórkowych słoikach" .
Podałem swój przykład, a co do słoików to nie ważne. Flex jest od mikstur.(ale projekt jest już zamknięty)

skubańcu uciekasz mi z odpowiedzią ale nie popuszczę Ci

To proste woda jako ciecz zmienia swoją objętość w różnych temperaturach.Objętość wody w zakresie od 0C do 4C maleje, a od 4C do 100C rośnie. W tym dysocjacja cząsteczek wody. Jej ruch i przenikanie w takich tworzywach jak membrana RO będzie inna.
Dlatego min.temperatura RO jest standaryzowane na 25C jako uśredniona. (jakaś musi być )

Zgodzę się z Tobą faktycznie zakres waha się w przedziale od 5-25c ale czy wiesz...(trudnych pytań c.d.)
Co się dzieję gdy do zimnej wody dodajesz gorącą

Rozwala szybciej membranę. Przynajmniej te do akwarystyki dedykowane.

-Ile TDS podnosi się wraz z gorącą wodą?

Pytanie powstaje w jakim zakresie temperatury ma pracować miernik TDS. Tak aby, nie powstały błędne odczyty.

Wiesz że.......nie wiem przynajmniej do końca. Chodź praktycznie jest to ta sama woda. Tylko że podgrzana. A, raczej skroplona z pary.

Nie zrozum mnie źle bo nie o przechwałki mi w głowie tylko skoro "szefostwo" chce coś z tego postu wycisnąć więc zrób my to i podzielmy się doświadczeniem.
Pewnie , że tak ja nie mam nic przeciwko temu. Reszta też a, co ma gderać tylko siedzą i czytają. A, my się produkujemy. Ja pisze co wiem, czasami czymś się podeprę. A Ty pisz, zawsze coś wyciśniemy

p.s Z tym TDS'em to mi trochę zabiłeś ćwieka , ale lubię to.
Chodź nie wydaję Ci się że chodzi o to że sole inaczej się rozpuszczają w wodzie gorącej.
  • Rysiek
  • Użytkownik
Pozdrawiam
Paweł rysiek Rycharski

youtu.be/QZ9rgR5PpRM
Ostatnio zmieniany: 02/03/2013 15:20 przez Rysiek.

Odp: Pomoc w wyborze filtra RO 02/03/2013 15:50 #47597

Rysiek napisał:

To proste woda jako ciecz zmienia swoją objętość w różnych temperaturach.Objętość wody w zakresie od 0C do 4C maleje, a od 4C do 100C rośnie. W tym dysocjacja cząsteczek wody. Jej ruch i przenikanie w takich tworzywach jak membrana RO będzie inna.
Dlatego min.temperatura RO jest standaryzowane na 25C jako uśredniona. (jakaś musi być )

No mądrego to i dobrze posłuchać-tak chodzi o gęstość wody względem temperatury.
Rysiek napisał:

Wiesz że.......nie wiem przynajmniej do końca. Chodź praktycznie jest to ta sama woda. Tylko że podgrzana. A, raczej skroplona z pary.

Napiszę tak po "chłopsku"-sprawcą tego wszystkiego jest nasz boiler a dokładnie jego wnętrze(grzałka itp) plus kondycja naszych rur z ciepłą wodą.Wiadomo że ciepła woda inaczej wpływa na korozję niż zimna gdyż sole i metale w pewnym stopniu wpływają na przewodność (elektroliza bla bla bla) a to z kolei przyczynia się do korozji metalowych części. Proces zachodzi dużo szybciej gdy pogrzejemy wodę co robi nam boiler czy piec przez to cały ten skorodowany syf uwalniany jest w jakimś stopni do wody kumulując się w TDS.Nie chcę się na ten temat rozpisywać bo to temat rzeka i za każdym razem jak coś nowego doczytuje w tym temacie to uwierz mi ja również wbijam sobie gwóźdź w głowę głupiejąc przy tym
p.s. czekamy na resztę
  • Mr.świr
  • Zablokowany

Odp: Pomoc w wyborze filtra RO 07/03/2013 20:43 #47612

Filtr zakupiony, dzisiaj podłączyłem, odpaliłem- woda cud miód malina z Ph 8,5 na wlocie uzyskałem 6,0 na wylocie. Zajebista ku... sprawa!!!! , tylko że źle podłączyłem pompe (ale to zostawie na jutro), po podłączeniu do zasilania nie załącza się. Pompa posiada dwa czujniki wysokiego i niskiego cisnienia i nie podłączyłem zestawu do czujnika niskiego cisnienia. W sumie żaden ze mnie hydraulik ale z tego co rozumiem z instrukcji to czujnik niskiego cisnienia musze zamontować za membraną tzn już za całym zestawem, czy przed całym zestawem. Bo jeśli tak to co z czujnikiem wysokiego cisnienia (i na odwrót)?

Woda leci jak krew z nosa i na pewno nie tak jak na załączonym u ciebie filmie świrze... Myślę, że to teraz kwestia podłączenia prawidłowego pompy...?
  • szav
  • Użytkownik

Odp: Pomoc w wyborze filtra RO 07/03/2013 22:43 #47614

Pompa nie załącza się po podłączeniu do prądu?Coś w takim razie jest nie tak albo spalona pompa albo zasilacz bo raczej to nie sprawa czujników .Czujniki są po to że jak przechowujesz wodę w np.beczkach czy kubłach po podłączeniu "pływaka" który otwiera i zamyka przepływ podnosząc ciśnienie czujniki mogły włączać i wyłączać pompę by jej nie spalić.Prościej-gdy woda się już nabierze w kuble podnosi pływak który zamyka się wytwarzając podciśnienie w rurkach RO (np.40psi) dając znać czujnikowi że pora odłączyć pompę od zasilania i wsio!Posiadam też te czujniki ale nigdy ich nie podłączyłem tylko nie pamiętam czy w zestawie był jeden czy dwa ? Sprawdź jeszcze raz podłączenie pompy z zasilaczem może tam coś nie łączy i pamiętaj że najpierw okręca się wodę a dopiero potem włącza się pompę.

Wrzuć zdjęcie zestawu zobaczymy co to za cudo!
  • Mr.świr
  • Zablokowany

Odp: Pomoc w wyborze filtra RO 09/03/2013 08:10 #47618

Niestety pompa nie działa muszę oddać do reklamacji. Bez niej wydajnośc filtra jest tragiczna w 16 godzin uzyskałem może ...100 litrów...? Ciśnienie w instalacji jakie posiadam to 2,8 bara (wiem bo mam zamontowany barometr).

Pompa jest identyczna jak na linku woda.com.pl/index.php?p1214,pom-kom-komp...lektryczna-do-osmozy

P.S po ponad półrocznym użytkowaniu zestawu, któy pomogł mi skompletować mr. świr, muszę stwierdzić że jestem niezmiernie zadowolony. PH wody stale mieści się w granicach 6.2-6.6 PH 6.6 Po podmiance, póżniej spada do maksymalnie 6.2.

Pozdrawiam Pana Świra :O
  • szav
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 28/07/2013 11:08 przez szav.
  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.35 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.