czwartek, marzec 30, 2017
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Przywry skrzelowe
(1 przeglądających) (1) Gość

TEMAT: Przywry skrzelowe

Przywry skrzelowe 27/11/2007 08:58 #1841

To wątek dyskusji o artykule: Przywry skrzelowe

Tu dyskutujemy o artykule \"Przywry skrzelowe\"

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp:Przywry skrzelowe 25/06/2008 00:43 #9546

niektórzy już wiedzą, że mam problem z przywrami w tej chwili, na razie odłowiłem zbrojnika i kąpiel w ogólnym baniaku w trichlorfonie zastosowałem (capifos zooleka), sytuacja pod kontrolą w sumie z 4-ech ryb to 3 miały jakiekolwiek objawy a jedna na tyle silne że ułatwiło mi to identyfikację (drgawki pokyw skrzelowych, "kichanie", szeroko rozpostarte skrzela przy oddychaniu, lekkie zmętnienie śluzu, objawy zewnętrzne poza lekko mocniej rozpostartymi skrzelami i lekkim kichnięciem od czasu do czasu po 24 godzinach kąpieli ustały, zobaczymy jak dalej, jak coś to mam mieć w pogotowiu aniprazol który spróbuję z pokarmem podać

jeśli tylko ktoś miał do czynienia z przywrami i może mieć jakieś dodatkowe rady których nie znalazłem w artykule to proszę pisać

PS w sklepie zoo uprzejma pani powiedziała, że po capifosie nie trzeba filtrować wody przez węgiel ani jej podmieniać bo on się rozkłada pod wpływem słońca? mam podejrzenia co do tego stwierdzenia, jeśli mam lub nie mam racji to też poproszę o zdanie, bo wg mnie wygląda to na bujdę
  • Flex
  • Użytkownik

Odp:Przywry skrzelowe 25/06/2008 08:38 #9549

Tylko dla spokoju sumienia przypominam o wietrzeniu wody i temperaturce 28 stopni.
Pewnie masz to pod kontrolą, ale podaj może parametry wody, głównie związki azotu .
I sprawa trzecia... ja bym filtrował przez węgiel i podmieniał wodę mimo zapewnień tej pani. Podejrzewam, że wiszący w powietrzu artykuł rozwieje te wątpliwości...
Dobrze, że jest lepiej .
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:Przywry skrzelowe 25/06/2008 11:05 #9553

Trzeba filtrować, nawet zdaje się w ulotceleku jest o tym.
  • Monika
  • Użytkownik

Odp:Przywry skrzelowe 25/06/2008 12:19 #9555

kamyllo2 napisał:
Tylko dla spokoju sumienia przypominam o wietrzeniu wody i temperaturce 28 stopni.
Pewnie masz to pod kontrolą, ale podaj może parametry wody, głównie związki azotu

temperatura 26 stopni (już i tak agresja poszła sporo w górę muszę karmić ryby do oporu aż nie chcą jeść) dużą różnicę robi ta temperatura? zrobiłem przed chwilą teścik, mam teraz tylko paskowe JBL-a, kolorek na pasku jaśniejszy niż dla 25mg/l, jutro wypada podmianka, uzupełniać dawkę leku?

kamyllo2 napisał:
ja bym filtrował przez węgiel i podmieniał wodę mimo zapewnień tej pani. Podejrzewam, że wiszący w powietrzu artykuł rozwieje te wątpliwości...
Dobrze, że jest lepiej .

Monika napisała:
rzeba filtrować, nawet zdaje się w ulotceleku jest o tym.

tak jak myślałem i przygotowałem się na to, odfiltruje przez węgiel, na ulotce jest napisane podmianka 30% i węgiel, więc tym bardziej to co mi powiedziano było podejrzane
  • Flex
  • Użytkownik

Odp:Przywry skrzelowe 25/06/2008 13:38 #9558

Flex napisał:
(...)jak coś to mam mieć w pogotowiu aniprazol który spróbuję z pokarmem podać (...)

Albendazol, ale dużej różnicy to nie robi

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp:Przywry skrzelowe 25/06/2008 15:56 #9561

heh dzięki za poprawkę chodzi mi teraz po głowie ta temperatura czy nie za niska?! ale boje się podciągnąc, jeśli nie ma takiej konieczności to wolę nie ryzykować
  • Flex
  • Użytkownik

Odp:Przywry skrzelowe 26/06/2008 07:34 #9610

Temperatura załatwia dwie rzeczy:
Szybszy metabolizm ryb, więc i odpowiedź immunologiczna... oczywiście do pewnej granicy, bo zbyt wysoka, szczególnie połączona z niższą rozpuszczalnością tlenu w wodzie może robić odwrotnie do zamierzonego efektu... stąd potrzebne intensywne wietrzenie wody.
Szybszy metabolizm robactwa, więc i szybszy, mocniejszy efekt leczenia, większa wrażliwość przywr na środek p/przywrom.
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:Przywry skrzelowe 26/06/2008 11:34 #9622

no ale może się uda przy tych 26 to załatwić, teraz jak sie przyjrzałem to oddychanie mają w normie ale ocierają się bokiem głowy o dno czasem czego wcześniej nie było, pasożyty się odczepiają i coś je "łaskocze"? czy to raczej znak że prawdziwa inwazja się dopiero szykuje?
  • Flex
  • Użytkownik

Odp:Przywry skrzelowe 26/06/2008 12:23 #9625

Flex napisał:
podmianka, uzupełniać dawkę leku?

no właśnie zapomniałem o tym pytaniu, a za kilka godzin podmianka będzie w akwarium, uzupełnić całość tzn 1 kapsułka na 50l, czy już połowę 1 kapsułka na 100l? na ulotce jest ze druga dawka ma być połówkowa, ale to po 4-5 dniach czyli jutro lub sobota czy w ogóle już nie uzupełniać? i jutro dopiero
  • Flex
  • Użytkownik
Wygenerowano w 0.22 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.