czwartek, marzec 30, 2017
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Ospa rybia
(1 przeglądających) (1) Gość

TEMAT: Ospa rybia

Odp:Ospa rybia 01/04/2012 21:27 #45135

Mam pytanie czy ryby jak przechoruja ospe to uodparniają się na nią, i czy jest możliwe przebycie choroby bez stosowania niczego? pytanie czysto teoretyczne ale chciał bym uzyskać odpowiedź. I czy dorosłe ryby lepiej to przechodzą?. Bo nie wiem czy to cholerstwo mi nie przeszło na dorosłe sztuki......

A i co jaki czas dosypywać sól??. Zalezy mi na szybkich odpowiedziach
  • Agro
  • Użytkownik (2 ostrz.)
Ostatnio zmieniany: 01/04/2012 21:47 przez Rafal.

Odp:Ospa rybia 01/04/2012 21:47 #45137

Agro napisał:
Mam pytanie czy ryby jak przechoruja ospe to uodparniają się na nią,

Nie. Z ospą wietrzną wspólny jest tylko kawałek nazwy. Ospa rybia wywołana jest przez pierwotniaka, wietrzna przez wirus.

Agro napisał:
i czy jest możliwe przebycie choroby bez stosowania niczego?

W medycynie możliwe jest wszystko, tylko niektóre rzeczy sa bardzo mało prawdopodobne. Nieleczona ospa rybia zwykle zabija.

Agro napisał:
I czy dorosłe ryby lepiej to przechodzą?.

Większe ryby zwykle są silniejsze - więc teoretycznie ma się trochę więcej czasu na rozpoczęcie leczenia. Podkreślam "teoretycznie".

Agro napisał:
Bo nie wiem czy to cholerstwo mi nie przeszło na dorosłe sztuki......

To bardzo możliwe, ospa rybia jest bardzo zakaźna.

Sposoby leczenia masz podane na tacy. Traktuj je jako standardy - od których nie ma odstępstw. Czas działa na Twoją niekorzyść.

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp:Ospa rybia 01/04/2012 22:18 #45139

Poczestowalem je 0,5kg soli tylko pytanie za ile podać kolejny roztwór? i jak z ta temp. Bo już się pogubiłem teraz jest pewnie ze 20c bo grzałke mam w małym. Baniaku gdzie również przebiega leczenie
  • Agro
  • Użytkownik (2 ostrz.)

Odp:Ospa rybia 02/04/2012 07:51 #45141

Agro napisał:
Poczestowalem je 0,5kg soli tylko pytanie za ile podać kolejny roztwór? i jak z ta temp. Bo już się pogubiłem teraz jest pewnie ze 20c bo grzałke mam w małym. Baniaku gdzie również przebiega leczenie

Tydzień w 34stopniach + porządne napowietrzanie, mniej karmienia oraz dbanie o parametry wody.
  • corleone
  • Użytkownik (2 ostrz.)
  • MJ

Odp:Ospa rybia 02/04/2012 09:12 #45142

Agro napisał:

Sól uzupełniasz tylko wtedy, gdy w trakcie leczenia podmieniasz wodę - w tym samym stężeniu do wody podmienianej, co na początku.

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp:Ospa rybia 02/04/2012 11:46 #45144

Ok dzieki ale wczoraj na noc wlałem roztwór i rano kropki zniknęły. Podmienie wode dzisiaj i taak jak napisal Rafał zrobie, ale co do temp to jest 20c bo grzałka. Pracuje w innym zbiorniku.
  • Agro
  • Użytkownik (2 ostrz.)

Odp:Ospa rybia 02/04/2012 13:07 #45145

Agro napisał:
Ok dzieki ale wczoraj na noc wlałem roztwór i rano kropki zniknęły. Podmienie wode dzisiaj i taak jak napisal Rafał zrobie, ale co do temp to jest 20c bo grzałka. Pracuje w innym zbiorniku.

Temperatura wskazana jest albo bardzo wysoka (34 stopnie - letalna dla ospy) albo w granicach 26 stopni - wówczas tempo rozwoju pierwotniaka jest największe i najłatwiej zrobić mu krzywdę.

Rafał
  • Rafal
  • Administrator
Ostatnio zmieniany: 04/04/2012 14:08 przez Rafal.

Odp: Ospa rybia 09/04/2012 10:17 #45228

Witam, panowie czy costaforte od sery albo inne preparaty na ospę zabijają bakterie w filtrze? Jeżeli tak to co w takiej sytuacji zrobić? Przepiąć filtry do innego akwa? Zrestartować po leczeniu?
  • jaciek
  • Zablokowany

Odp: Ospa rybia 09/04/2012 10:31 #45229

jaciek napisał:
Witam, panowie czy costaforte od sery albo inne preparaty na ospę zabijają bakterie w filtrze? Jeżeli tak to co w takiej sytuacji zrobić? Przepiąć filtry do innego akwa? Zrestartować po leczeniu?

Nie znając składu nic się powiedzieć nie da. Lecząc ryby <strong>musisz</strong> też potraktować preparatem całe ich otoczenie - więc na pewno nie odłączasz filtrów.

Rafał

PS A - po każdym takim zdarzeniu warto na nowo zrobić rachunek sumienia i napisać sobie wołami na ścianie: K W A R A N T A N N A
  • Rafal
  • Administrator
Ostatnio zmieniany: 09/04/2012 10:33 przez Rafal.

Odp: Ospa rybia 09/04/2012 11:07 #45230

Niby wiem.. ale zawsze robie wszystko na przekór.. to był tylko taki mały zbrojniczek od znajomego... a tu wysiało wszystko na biało
  • jaciek
  • Zablokowany
Wygenerowano w 0.27 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.