wtorek, sierpień 04, 2020
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Ospa rybia
(1 przeglądających) (1) Gość

TEMAT: Ospa rybia

Odp: Ospa rybia 24/03/2008 22:39 #5776

Rafal napisał:
Dodatkowo osprzęt ruchomy typu siatka do łowienia ryb i inne, które okresowo moczysz w akwa - potraktuj wrzątkiem (o ile oczywiście jest to możliwe)

a jak czegoś nie możesz wyparzyć to nadmanganianem potasu, ja z powodzeniem odkażam tym sprzęty których boje się parzyć np grzałki
  • Flex
  • Użytkownik

Odp: Ospa rybia 24/03/2008 22:44 #5777

Rafał,
I mam jeszcze pewne wątpliwości:( Mam teraz w akwarium ok. 30*C, więcej niestety moja grzałka nie da rady podgrzać. Czy dokupić nową grzałkę żeby podgrzać wodę do 33-34 stopni? Czy do Protazolu wystarczy ta temp.? I po jakim czasie po leczeniu wrócić do temp 22-23 stopnie?
  • Serek
  • Użytkownik

Odp: Ospa rybia 24/03/2008 22:56 #5778

Serek napisał:
Rafał,
I mam jeszcze pewne wątpliwości:( Mam teraz w akwarium ok. 30*C, więcej niestety moja grzałka nie da rady podgrzać. Czy dokupić nową grzałkę żeby podgrzać wodę do 33-34 stopni? Czy do Protazolu wystarczy ta temp.? I po jakim czasie po leczeniu wrócić do temp 22-23 stopnie?

30 to niedobra temperatura - ze względu na właściwości cyklu rozwojowego kulorzęska (zastopował). Do leczenia Protazolem ustaw raczej taką, w której pierwotniak ma najintensywniejsze przemiany - 27 stopni będzie ok. Zacznij schodzić z temperaturą już teraz - do 28 stopni rano, do wspomnianych 27 w momencie wlania Protazolu. Potem po stopniu na dobę w dół, a jeżeli jesteś ostrożny (spadki temperatury zwiększają wrażliwość ryb na infekcję kulorzęskiem) to po pół stopnia na dobę.

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp: Ospa rybia 24/03/2008 22:58 #5779

Dzięki za rady i już biorę się za stosowanie.
  • Serek
  • Użytkownik

Odp: Ospa rybia 24/03/2008 23:02 #5780

ja na czas leczenia podniosłem do prawie 28 i efekt był dobry, jednak ze względu na tą anabiozę u kulorzęska jak pisał Rafał lepiej te 27
  • Flex
  • Użytkownik

Odp: Ospa rybia 24/03/2008 23:09 #5781

Postaram się, choć nie wiem czy tak dokładnie grzałką da się wyregulować temp.
Dam znać po leczeniu i mam nadzieję, że dołączę do grupy szczęśliwców, którym ten lek pomógł tzn. ich rybkom:laugh: i wszystkie nadal pozostaną w dobrej formie.

Dzięki za rady.
  • Serek
  • Użytkownik

Odp: Ospa rybia 27/03/2008 19:23 #5871

Cześć,

zastosowałem Protazol i po 24 godz. podmieniłem wodę, ale niestety ospa u bocji nadal nie zniknęła Co teraz robić???
Może jest mniejsza ale nadal jest.
  • Serek
  • Użytkownik

Odp:Ospa rybia 28/03/2008 10:31 #5911

24h to mało czasu, by zobaczyć WIDOCZNĄ różnicę . Zrób fotki, a po kilku dniach sprawdź postępy .
Jeśli się mylę, proszę mnie poprawić...

Pozdrawiam,

Mike
  • Mike
  • Użytkownik

Odp:Ospa rybia 28/03/2008 10:56 #5918

Jedna uwaga, albo ospę leczymy bez chemii, czyli temparaturą powyżej 33 stopni, najlepiej 34.
Można to wspomóc dodając sól niejodowaną, zazwyczaj nie ma roślin przy oskarach więc opcja z solą jest bardzo dobra.

Albo ospę leczymy chemią, czyli lekami, ale wtedy skakanie z temperaturą góra - dół nie jest wskazane,
nie pomaga. Czyli do leczenia lekami podnosimy temperaturę na wyższą, by wspomóc leczenie, ale w trakcie leczenia jej nie obniżamy.

Cierpliwie czekaj i obserwuj ryby, powinno się poprawiać każdej doby, jak nie ma codziennie widocznej poprawy,
to ja bym zastosował kolejną terapię.
  • _TOM_
  • Użytkownik

Odp:Ospa rybia 28/03/2008 21:09 #5959

Dzięki. Już chyba jest trochę lepiej:) Ale zobaczymy. Za szybko obniżyłem chyba temp. do 22-23 stopni. Ale podwyższę do 25 i mam nadzieję, że się podźwigną biedactwa;)
  • Serek
  • Użytkownik
Wygenerowano w 0.53 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.