wtorek, maj 21, 2019
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Ospa rybia
(1 przeglądających) (1) Gość

TEMAT: Ospa rybia

Odp:Ospa rybia 09/10/2008 16:14 #13832

witam, niestety wczoraj nie było mnie w domu cały dzień więc nie prowadziłem obserwacji, jednak stwierdzam, że metronidazol pomógł. Pawiooka ma czystą skórę i płetwy i jest żywa, je dużo zastosowałem dawkę opisaną w artykule.
  • wrzeszyk
  • Użytkownik

Odp:Ospa rybia 09/10/2008 17:30 #13833

wrzeszyk napisał:
witam, niestety wczoraj nie było mnie w domu cały dzień więc nie prowadziłem obserwacji, jednak stwierdzam, że metronidazol pomógł. Pawiooka ma czystą skórę i płetwy i jest żywa, je dużo zastosowałem dawkę opisaną w artykule.

Świetnie Poobserwuj ja jeszcze kilka dni, a jak będzie dobrze, dopiszę Cię jako polecającego metodę w artykule.

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp:Ospa rybia 20/09/2009 17:58 #24109

Witam.Widzę że dawno nikt nie pisał na ten temat.Fakt faktem mam akwa wielo-gatunkowe ale problem ten sam.Posiadam zbiornik ogulny o poj.300l.Jakieś 2 dni temu zaobserwowałem u moich mieczyków ospę,a jak wiadomo to najlepsi zwiadowcy w tej chorobie jeżeli chodzi o wielo gatunkowe zbiorniki.Tak naprawdę zaczeło się to kilka dni wcześniej od tego,że dostałem zbrojnika 27cm.Po 2 dniach koleś napisał do mnie że jego fiszki mają ospę.Ja jak do tąd nie miałem z tym do czynienia i wiadomo odrazu rybcia do ogulnego.No i się zaczeło.Jak tylko pojawiło się to chol...o to myk do sklepu.Zaaplikowałem im ichtio i CMF po ful dawce jaka była dozwolona.Po 24 h obserwacji t temper.28sC,widać ogulne zmiany.90% ospy ustąpiło z ryb i znikneły pływki.Dołożyłem jeszcze dwa kamienie do napowietrzania,otwożyłem filtr kubełkowy na maxa,i ograniczyłem naświetlanie ale bez przesady.Mam zamiar przez jeszcze tydzień potrzymać je w tej kąpieli a potem podmiana 50% wody i nowa dawka + witaminy na wzmocnienie.Ale takie plany.Postaram się na bieżąco opisywać postępy i zastosowane środki do leczenia rybek.Jeżeli to komuś pomoże to podzielicie się ze mną i innymi o swoich osiągnięciach w ratowaniu swoich cennych drobiazgów.
  • omega20
  • Użytkownik

Odp:Ospa rybia 20/09/2009 18:34 #24110

Takie małe pytanko kolego omega20 jesteś posiadaczem pielęgnicy pawiookiej tak.

lolek
  • lolek
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 20/09/2009 18:35 przez lolek.

Odp:Ospa rybia 20/09/2009 18:46 #24111

Wydaje mi sie , ze wystarczy w przypadku ospy zwiekszyc temp. w akwarium i czekac.Nie ma sensu lac chemie do akwarium i wyjalawiac srodowisko.Jak zaobserwujesz ze nie moja juz ospy stopniowo i bardzo powoli obnizac temp.do wymaganej wartosci.
  • ewela84
  • Użytkownik

Odp:Ospa rybia 20/09/2009 19:10 #24112

Nie stety kolego nie jestem posiadaczem pawiookiej,ale czy to problem.Zdaje sobie sprawę że to forum właśnie jest dla takich posiadaczy,ale wszysty jesteśmy akwarystami i niema dla mnie znaczenia jaką rybkę ktoś preferuje a raczej to jak sobie na wzajem pomudz swoim doświadczeniem w tym aby każdy mugł się cieszyć tym co ma i aby w ten sposub przekonać jak najwięcej osub do tego że nie taka ryba straszna jak ją malują.Wzajemną pomocą i wymianą informacji można zarazić innych do tego aby skłonili się do chowu różnych gatunków ryb i prubowali czegoś innego,może i ja skłonie się do pawiookich.Nie mówie nie,a planuje kupno jeszcze jednego zbiornika 450l i będe potrzebował porad co i jak by być może i pawiookie zagościły.Czy to wystarczy koledze aby zaakceptować kogoś bez pawiookich na tym forum.
  • omega20
  • Użytkownik

Odp:Ospa rybia 20/09/2009 19:46 #24113

Mam nadzieję, że kolega lolek spytał tylko z ciekawości.
Mam nadzieję, że nikt więcej na tym forum nie będzie musiał tłumaczyć się, że na nim jest, mimo tego, że nie posiada pawiookich. Wiedza, odnośnie ospy przynajmniej ma przełożenie także na inne gatunki ryb w akwarium.

Jak zacząłeś z chemią, to nie przestawaj. Tylko z tymi temperaturami to nie najlepszy pomysł. Kulorzęsek w temperaturze 28 - 32 stopnie przechodzi w anabiozę. Znaczy to tyle, że ciężko go wtedy zatłuc. Temperatura powyżej 34 zabija go. Dlatego, jeżeli bez chemii, to owszem, samo podniesienie temperatury powinno pomóc, ale właśnie do wartości powyżej 34 stopni. Jest to skuteczna metoda, ale ryzykowna.
Jeżeli natomiast działasz chemią, to temperatura maksymalnie 27 stopni (wliczając błąd termometru), bo w wyższej pierwotniak chowa się w anabiozie i nici z leczenia. 28 stopni to błąd. Zejdź deczko niżej.
Filtry i napowietrzanie utrzymuj maksymalne cały czas.
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:Ospa rybia 20/09/2009 19:51 #24114

No tak ja nie mam nic przeciwko wymianie doświadczeń w akwarystyce, ale inni mogą mieć. Ogólnie to co ty trzymasz w akwarium to nam służy jako pokarm. Jedynie to morze połączyć twoje rybki z naszymi potworkami. Tak pytałem tylko i wyłącznie z ciekawości.

lolek
  • lolek
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 20/09/2009 20:04 przez lolek.

Odp:Ospa rybia 20/09/2009 20:00 #24115

Oczywiscie nie mam problemu z ospa ale moge polecic preparat COSTA MED F.Zazwyczaj podnisienie temp pomagalo, zreszta nie wiedzialam,ze przechodzi w stan uspienia,ale jak byla bardziej uporczywa zawsze ten preparat pomagal.
  • ewela84
  • Użytkownik

Odp:Ospa rybia 20/09/2009 20:01 #24116

Ja też mam taką nadzieję,bez urazy lolek ale nie zabrzmiało to jak powitanie z otwartymi ramionami,ale mniejsza o to.Już działam według twoich rad i zciągam tempe. w duł.Doładowałem 2-gą pompe powietrza i na maxa ją.Teraz to tylko pewnie czekać i obserwować,aż do podmianki i nowej dawki.Czy możecie polecić na tę okoliczność jakieś witaminy które są dobre(cena niegra roli)i wzmocnią rybki.
  • omega20
  • Użytkownik
Wygenerowano w 0.20 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.