środa, kwiecień 08, 2020
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Ospa rybia
(1 przeglądających) (1) Gość

TEMAT: Ospa rybia

Odp:Ospa rybia 03/12/2009 08:16 #25122

kamyllo2 napisał:
warto

Wybacz Kamil ale tu się nie zgodzę, ekonomia jest w tym względzie nieubłagana. Zakup szpitalnika niezbędnej do niego filtracji - mieszacza wody, plus koszty leków przy konieczności ich codziennego uzupełniania przy 80 % podmianach, podczas gdy ryba zamiast wątroby ma worek brunatnej mazi - powiem to wprost: to głupota. Koszty leczenia pójdą w parę stów, za taką kasę można kupić odrośniętą, obsypaną złotem parę, w drogim sieciowym sklepie.

Obaj mamy skrzywienie zawodowe, ja lubię liczyć kasę i to ile kolejnej klasy zrobi policzona wcześniej kasa, choć zazwyczaj i w większości nie jest ona moja , Ty lubisz weteryniarskie eksperymenta , ale otwórzmy szczerą informacją oczy obecnemu właścicielowi zwierzaka na wszystkie opcje. BTW co zrobiłbyś Z jedną świnką ze stada gdyby tak wyglądała? Leczyłbyś w nadzie na poprawę, czy czem prędzej eutanował, a truchło spalił lub zakopał tak głęboko, by ewentualny bakcyl nie zapoznał się z innymi świnkami ?

Marek
  • King
  • Moderator
Ostatnio zmieniany: 03/12/2009 08:48 przez King.

Odp:Ospa rybia 03/12/2009 08:39 #25123

Hi hi hi... Zaznaczyłem wcześniej, że szanse są mizerne. Warto - spróbować. Nie mówię o uzasadnieniu ekonomicznym, bo które hobby jest ekonomicznie uzasadnione ? I warto, żeby sprawdzić, czy się da? W świnkach rządzi ekonomia, więc tak jak piszesz. Ale tutaj, skoro już jest (ja bym jej nigdy do siebie nie wziął).... Podałem sposób, który wydaje mi się skuteczny, o ile jest w ogóle szansa na uratowanie tej ryby. A czy się uda? 5% szansy wg mnie.
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:Ospa rybia 03/12/2009 16:37 #25128

3 grudnia 2009 - Zgon nie nastąpił, ryba bez poprawy. Wogóle nie chce jeść. Nie mogłem dostać Bactopur w tabletkach, kupiłem więc w kroplach, akwarium załatwiłem tylko 50 litrów. Spróbuję leczenia. Przekalkulowałem, tak jak napisaliście - leczenie jest w tym przypadku nieco kosztowne.Większego akwarium nie zdobędę , na pewno nie będę kupował. Jak ją wyleczę to na pewno się odwdzięczy

4 grudnia 2009 - widoczna poprawa, ryba już nie leży , unosi się około 5cm nad dnem ale nadal nie je nic. Widziałem na forum, że gibicepsa można karmić strzykawką z wężykiem, czy pawiooką też można tak karmić? Co zrobić żeby coś zjadła? Mięsa, dżdżownicy, suchego-nic nie je.
  • wrzeszyk
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 04/12/2009 16:24 przez wrzeszyk.

Odp:Ospa rybia 05/12/2009 20:28 #25159

Rybka nadal żyje, nic nie je. załatwiłem zbiornik 80 litrów, mam go w łazience(czy ryba może być długo bez światła? czy oświetlić zbiornik?. Po 2 dniach stosowania bactopur dzisiaj nie zastosowałem go, dam jej odpocząć ( czy dobrze robię, w instrukcji podano: 1 dzień stosować, 2 dzień przerwa, 3 dzień stosować), a co dalej? Czy mogę ją nakarmić przez wężyk?
  • wrzeszyk
  • Użytkownik

Odp:Ospa rybia 06/12/2009 11:52 #25164

Możesz, ale ja bym jej nie katował w ten sposób. Rybie w normalnej kondycji nie zaszkodzi nawet dwa tygodnie postu, więc tutaj w przypadku chorej, tydzień to nic. Myślę, że poczekaj jeszcze kilka dni z tym dokarmianiem. Chyba, że masz zamiar w ten sposób podać lek. Pilnuj parametrów wody, to jest bardzo ważne teraz, w tak małym szpitaliku. Światło nie jest szczególnie konieczne. Ryba nie stresuje się ruchem poza akwarium, ma spokój. Na dłuższą metę na pewno brak światła zaszkodzi, ale nie w kilka dni. Możesz zapodać do łazienki delikatne światełko, na kilka godzin dziennie. Wstaw może fotki jak teraz ryba się czuje...
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:Ospa rybia 06/12/2009 19:56 #25171

Z tego co widzę to kondycja ryby nie jest najlepsza, martwią mnie te przymknięte do połowy powieki. Zdjęcie nie najlepszej jakości.
  • wrzeszyk
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 06/12/2009 20:02 przez wrzeszyk.

Odp:Ospa rybia 06/12/2009 20:16 #25172

wrzeszyk napisał:
Z tego co widzę to kondycja ryby nie jest najlepsza, martwią mnie te przymknięte do połowy powieki.

Masakra, aaa ryby, poza niektórymi spodoustmi, nie maja powiek, to co widzisz, to opadnięta gałka oczna. IMO ryba jest w agonii, ja bym tego nie przedłużał.

Marek
  • King
  • Moderator

Odp:Ospa rybia 06/12/2009 20:20 #25173

to tak jak jest napisane na dolnej części forum, mam ją zamrozić ??? chyba nie bo to nie jest zdrowy okaz
  • wrzeszyk
  • Użytkownik

Odp:Ospa rybia 06/12/2009 22:41 #25177

wrzeszyk napisał:
to tak jak jest napisane na dolnej części forum, mam ją zamrozić ??? chyba nie bo to nie jest zdrowy okaz

Mieszkamy dość daleko od siebie - więc przekazanie do mnie zamrożonego okazu byłoby trudne. Jeżeli padnie - pokuś się może o sekcję, tak jak swego czasu zrobił to Kamil.

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp:Ospa rybia 07/12/2009 08:27 #25182

Rafal napisał:
wrzeszyk napisał:

Mieszkamy dość daleko od siebie - więc przekazanie do mnie zamrożonego okazu byłoby trudne. Jeżeli padnie - pokuś się może o sekcję, tak jak swego czasu zrobił to Kamil.

Rafał

Nie dam rady
  • wrzeszyk
  • Użytkownik
Wygenerowano w 0.92 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.