poniedziałek, maj 29, 2017
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Tasiemczyce
(1 przeglądających) (1) Gość

TEMAT: Tasiemczyce

Tasiemczyce 22/10/2007 21:56 #853

To wątek dyskusji o artykule: Tasiemczyce

Tu komentujemy artykuł \"Tasiemczyce ryb\"

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

O:Tasiemczyce 24/10/2007 10:10 #876

Czyżbym tak wspaniale go napisał? Żadnych komentarzy? Ciekawe...
  • kamyllo2
  • Moderator

O:Tasiemczyce 24/10/2007 10:28 #878

kamyllo2 napisał:
Czyżbym tak wspaniale go napisał? Żadnych komentarzy? Ciekawe...

Napisałeś go porządnie - natomiast osobna kwestia jest świadomość akwarystów co do istnienia tych pasożytów u ryb Nawet paleciarze - mimo że chcą swoje ryby leczyć niemalże nonstop jakoś o tasiemcach przypominają sobie dopiero na sekcji padłej ryby.. Imo - co jakiś czas warto rybie podać tego typu \"odrobaczacz\" - zwłaszcza, gdy jest karmiona żywym pokarmem. Nie mówię tu oczywiście o sytuacjach ewidentnych - słabego pobierania pokarmu, chudnięcia itepe, tylko tak, jak to się robi chociażby z psami.

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

O:Tasiemczyce 24/10/2007 10:52 #879

Dzięki.
Dokładnie, ludzie nie pamiętają, że zwierzęta należy odrobaczać profilaktycznie, choćby dla własnego bezpieczeństwa, chociaż wg mnie zdrowie zwierząt jest tutaj istotniejsze, jako bezpośrednio zainteresowanych. Odrobacza się psy, koty, zwierzęta gospodarskie, mimo braku objawów. Dobrze utrzymane zwierzę, w dobrych warunkach (ryby też) mimo inwazji pasożytniczej nie muszą pokazywać objawów. Zdziwienie nadchodzi, gdy nagle po podaniu odpowiedniego preparatu coś dziwnego wydostaje się z ryby.
Wydaje mi się, że odrobaczone powinny być ryby już w zbiorniku kwarantannowym i wpuszczone do ogólnego zbiornika po tym zabiegu. Potem, raz na pół roku profilaktycznie odrobaczać, bo skarmianie mrożonych pokarmów (nawet), nie mówiąc o żywym, niesie duże ryzyko zawleczenia nieproszonej fauny.
Słyszałem Rafał, że profilaktycznie odrobaczasz swoje bestyjki aniprazolem. Jak wrażenia po jego używaniu? Działa na płaskie robaki? Co z nicieniami?
  • kamyllo2
  • Moderator

O:Tasiemczyce 24/10/2007 11:11 #881

kamyllo2 napisał:
(...)
Słyszałem Rafał, że profilaktycznie odrobaczasz swoje bestyjki aniprazolem. Jak wrażenia po jego używaniu? Działa na płaskie robaki? Co z nicieniami?

Utrzymuję mniej więcej cykl półroczny - podałem go swoim rybom dwukrotnie - pierwszy raz bezpośrednio po zakupie (bo nie podobało mi się tempo ich pasażu przez jelita i wygląd odchodów), drugi raz na początku wakacji, tym razem juz w ramach profilaktyki. Żeby dokładnie ocenić efekty powinienem właściwie wziąć kupy pod mikroskop, przed i po zabiegu - nie zrobiłem tego za każdym razem. Za pierwszym nie miałem dostępu do mikroskopu, za drugim - ryby były w doskonałej kondycji. Możliwe, że - dla wiedzy własnej - zerknę przed i po kolejnym cyklu odrobaczania.

Makroskopowo po podaniu aniprazolu jakiś różnic czy w wyglądzie odchodów, czy zachowaniu ryb nie widziałem. W pierwszym przyczyna była inna (ospa), w drugim - ryby zachowywały się jak zdrowe przed odrobaczaniem, więc nie miały podstaw do \"poprawy\" po.
  • Rafal
  • Administrator

Odp:Tasiemczyce 06/04/2009 00:42 #20306

capifos podany w artykule, a Capitox-S na lavamisolu... różnice?

czytam sobie, bo zaobserwowałem przeźroczysty odchód u jednej z ryb, poza tym nie jestem pewien pochodzenia, żywienia ich wcześniej itp...
a capitox mam i niby działa na robale

zapodałbym profilaktycznie w sumie...
  • makok
  • Użytkownik

Odp:Tasiemczyce 06/04/2009 07:10 #20308

makok napisał:
capifos podany w artykule, a Capitox-S na lavamisolu... różnice?

czytam sobie, bo zaobserwowałem przeźroczysty odchód u jednej z ryb, poza tym nie jestem pewien pochodzenia, żywienia ich wcześniej itp...
a capitox mam i niby działa na robale

zapodałbym profilaktycznie w sumie...

Imo szybciej przyczyną białych odchodów są pierwotniaki w przewodzie pokarmowym, niż robaki. Więc raczej skłaniałbym się do wiciowców albo... ospy rybiej - typowej bardzo choroby małych pawiookich, a dającej również zaburzenia w przewodzie pokarmowym. Tak sobie patrzę po zdjęciach, które przysłałeś do galerii - może warto dokładniej przyjrzeć się rybom? Sam zobacz:

Osobna kwestia to złe trawienie - np mięsa ssaków w niskich temperaturach (poniżej 27 stopni) - wtedy też często są białe odchody, no ale musiałbyś karmić mięsem i raczej miałyby to wszystkie ryby. Możliwości ze złym trawieniem jest więcej, choć nikt pewnie nie da głowy że nie maczają w tym paluchów jakieś pasożyty.

Rafał
  • Rafal
  • Administrator
Ostatnio zmieniany: 06/04/2009 07:13 przez Rafal.

Odp:Tasiemczyce 07/04/2009 13:52 #20343

Rafal, co zatem byś sugerował "na start"...

napisz jeśli możesz skrótowo - szczegóły albo znam albo sobie doczytam...
na zasadzie:
1 tydzień - kuracja na <nazwa> - <środkiem> <standardowa w głównym/do pożywienia/kąpiel intensywna/długotrwała>
2 tydzień itd

w sumie nie chciałbym zabić filtrów
i chciałbym postawić je na nogi... bo cholera wie co noszą w sobie...

mam:
metronidazol (spory zapas)
davercin (mniejszy zapas)
ichtiocoś (sery na ospę, zielone) z 40-50ml
Capitox-S (sporo)
czosnek
sól kuchenną niestety jodowaną
węgiel (choć czytałem że tutaj nie stosujemy)

jeśli to OT to wytnijcie - w sumie jeden post mi starczy - sam bym zastosował różne rzeczy profilaktycznie, ale wolę się upewnić...
w sumie metro działa i na ospę i na wiciowce, ale jak wrzucę do akwa to zabijam filtry, a jak odłowię ryby na czas kuracji to już mam to i tak w zbiorniku... więc trochę kiepsko

swoją drogą naprawdę musiałeś mieć dyski kiedyś, żeby dzisiaj na białych rybach zobaczyć białe kropki
  • makok
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 07/04/2009 13:56 przez makok.

Odp:Tasiemczyce 07/04/2009 14:26 #20347

Najszybciej to imo metronidazol 250mg (tabletka, rozkruszona na pył, podana najlepiej na gąbkę filtra wewnętrznego) na 50-60 litrów wody. Jak masz gdzie przełożyć zewnętrzne, to dobrze, jak nie to też pewnie nie ma problemu bo zbiornik spory, a ilość ryby w kilogramach na litr nieduża. Temperatura 27 stopni, bez oświetlenia. Powinno być po ptokach po jednym razie, metro jest jakoby dość nietrwałe - więc pewnie po jakiś trzech dobach mógłbyś wrócić z zewnętrznymi.

Dyski dyskami, natomiast omal nie straciłem stada swoich białasów bezpośrednio po zakupie, bo wysypało je jak piorun. Zerknij jeszcze tutaj: www.pawiookie.pl/choroby/ospa-rybia.html , plus wątek poświęcony artykułowi - jest tam więcej metod, może Ci któraś podpasuje. U swoich zwalczyłem ospę temperaturą i solą, ale długo to trwało.

Looknij jeszcze dokładnie czy to ospa, bo może się zwyczajnie czepiam.

Rafał
  • Rafal
  • Administrator
Ostatnio zmieniany: 07/04/2009 14:27 przez Rafal.

Odp:Tasiemczyce 07/04/2009 14:44 #20349

w domu doczytam czy to ospa...

natomiast jeśli bym jechał metro, to filtrów generujących 3500-4000l/h nie mam gdzie przełożyć (drugie akwa 25l)
ale w sumie 5 rybak nie zginie... przy okazji wytłukę co tam w akwa siedzi po pyskach

z drugiej jednak strony, to mając stada pyszczaków nie sypałem tyle żarcia co teraz dla tych żarłoków...

pomyślę w domu... nie lepiej jeśli już to polecieć tak: 1x po 1 tab na 30l i na 4 dzień po 1 tab na 50l? (temp 27, bez światła tydzień) - wtedy wybijam wszystko jednorazowo

a czym lecisz pasożyty profilaktycznie co 6 miechów? gdzieś czytałem?

aa chciałem dzisiaj wrzucić dwa 6cm gibicepsy... przetrwają? bo musiałbym je w sumie odebrać... nie mogę z tym za bardzo czekać, bo "mi uciekną"
  • makok
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 07/04/2009 14:47 przez makok.
Wygenerowano w 0.22 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.