piątek, marzec 22, 2019
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Tasiemczyce
(1 przeglądających) (1) Gość

TEMAT: Tasiemczyce

Odp:Tasiemczyce 07/04/2009 15:08 #20350

makok napisał:
(...)

z drugiej jednak strony, to mając stada pyszczaków nie sypałem tyle żarcia co teraz dla tych żarłoków...

Imponujące są w tym miejscu, nie uważasz? Przyrosty są równie błyskawiczne, jak pochłanianie żarcia, imo ten etap jest w ich życiu najważniejszy. Potem już tak nie żrą...

makok napisał:
pomyślę w domu... nie lepiej jeśli już to polecieć tak: 1x po 1 tab na 30l i na 4 dzień po 1 tab na 50l? (temp 27, bez światła tydzień) - wtedy wybijam wszystko jednorazowo

Wtedy większa pewność, więc czemu nie.

makok napisał:
a czym lecisz pasożyty profilaktycznie co 6 miechów? gdzieś czytałem?

Od grubo ponad rok już tego nie praktykuję - załapały się na dwa cykle odrobaczanie, zaraz na początku, a potem jeszcze raz - dowolną substancją, która wytłucze (podana do pokarmu) robaki płaskie i obłe - sam bodajże robiłem to aniprazolem.

makok napisał:
aa chciałem dzisiaj wrzucić dwa 6cm gibicepsy... przetrwają? bo musiałbym je w sumie odebrać... nie mogę z tym za bardzo czekać, bo "mi uciekną"

A tu ciężko mi się wypowiedzieć, w akwarium ze zbrojnikami tej terapii nie stosowałem.

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp:Tasiemczyce 07/04/2009 15:37 #20351

makok napisał:
aa chciałem dzisiaj wrzucić dwa 6cm gibicepsy... przetrwają? bo musiałbym je w sumie odebrać... nie mogę z tym za bardzo czekać, bo "mi uciekną"

4 tabletki 250-tki na 100l przetrwają na pewno (Ty piałeś o 3 więc jeszcze bardziej luz), bo 'nawet' Panaque u mnie to zniosły bez problemu
  • Flex
  • Użytkownik

Odp:Tasiemczyce 07/04/2009 16:20 #20356

Swoje zbrojniki pchałem Metro doustnie. Żyją i mają sie dobrze.
Więc bez obaw.

Marek
  • King
  • Moderator

Odp:Tasiemczyce 18/02/2010 18:00 #26258

Czy to jest to co myślę???

Leżało niedaleko kupy gibicepsa, znalazłem 2szt. Po wyłowieniu, nie dało oznak życia, nawet jak nakłułem na wylot.

Widzę już 3szt. Dla pewności w pensetę i nad ogień. Dajcie znak co z tym robić. W obawie o dziecko, jestem nawet w stanie zalać akwarium lizolem, lub innym kretem. Boję się, że to może być koniec akwarystyki, jak się żona dowie. A sam nie chcę ryzykować, przecież czasem się woda uleje. Że nie wspomnę o nalewaniu wody do wiadra, za pomocą węża i jego zasysania!!!
  • Adamjas
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 18/02/2010 18:10 przez Adamjas.

Odp:Tasiemczyce 18/02/2010 18:25 #26260

To nie jest na pewno tasiemiec. To jest nicień. Jaki dokładnie? Nie wiem. Jak duże to było?
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:Tasiemczyce 18/02/2010 19:24 #26263

od 10 do 15 mm. Co robić?
  • Adamjas
  • Użytkownik

Odp:Tasiemczyce 18/02/2010 20:08 #26265

Wrzuć mi zdjęcie w pełnej rozdzielczości na email, ok?
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Jak jest ich więcej, to może zrób więcej fotek i też podrzuć na w/w adres.
Jaki kolor mają te robaki?
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:Tasiemczyce 18/02/2010 20:20 #26266

No fotki idą w max rozdzielczości (uwaga duże pliki).
Robale są białe całkowicie, twardawe, na końcu (bądź początku) ciemniejsze.
mają średnio około 10-15mm i około 1mm średnicy (może nieznacznie mniej)

Te co dziś wyłapałem, wcale się nie ruszały i wszystkie, jak jeden zakończyły byt w ogniu zapalniczki. Nawet popiołu nie zostało za wiele.

Mam pytanie, czy to g...o może stanowić zagrożenie dla ludzi???
  • Adamjas
  • Użytkownik

Odp:Tasiemczyce 18/02/2010 20:51 #26269

Czym karmiłeś swoje ryby? Chodzi mi o żywy pokarm, lub martwy, ale nie mrożony, czy suszony. Wymień wszystko, co dawałes od poczatku ich posiadania. Zobacz, czy nie wystaje z odbytu zbrojnika, lub innych ryb kawałek robaczka, lub kilku. Dodawałeś nowe ryby?

Do groźnych dla ludzi należą tylko Anisakis i podobne (odpada - bo u morskich) i Gnathostoma (odpada - bo musiałbyś surową rybę zjeść). Te, które możemy znaleźć u naszych ryb w akwarium, to raczej kończą swój cykl rozwojowy. Dorosłe postacie (jak prawdopodobnie te u ciebie), bytujące w jelicie (co wyklucza sporo innych gatunków nicieni, bytujących w jamie ciała, skrzelach etc) składają jaja, a powstałe z nich larwy muszą znaleźć żywiciela pośredniego - skorupiaki, larwy owadów, skąposzczety, itp, ale muszą być żywe, aby cykl się zamknął. W nich następuje dalszy rozwój i potem taki organizm musi zostać pożarty przez rybę. Tu znów mamy postać dorosłą, składającą jaja. Jeżeli to przywlokłeś, to właśnie z żywicielem pośrednim w postaci pokarmu. Jeżeli go nie ma w wodzie, to i cykl się nie zamknie znów, nawet, jak jajeczek jest pełno na dnie. U człowieka się nie rozwinie, po wypiciu wody, bo to nie to zwierze, którego szuka.
Te groźne dla ludzi, nie będą w rybach postaciami dojrzałymi, czyli ryba musi być żywicielem pośrednim, aby ją pożreć i to surową (koty, foki, psy, ludzie? ...). Postać niedojrzała pasożyta na pewno nie będzie dążyła do opuszczenia żywiciela pośredniego, bo to nie jest w jej interesie. Postaci dorosłej, może to się zdarzyć, po lekach p/pasożytniczych, jak dokona żywota... lub z powodu tłoku w miejscu gdzie mieszkała.
Zaraz popatrzę na fotki

edit:
poczytaj tu:
>>>
www.pawiookie.pl/choroby/nematodozy-ryb.html
Jest tam schemat cyklu rozwojowego nicieni.
  • kamyllo2
  • Moderator
Ostatnio zmieniany: 18/02/2010 21:03 przez kamyllo2.

Odp:Tasiemczyce 18/02/2010 21:11 #26270

No pupy zbrojnika nie widać teraz, ale wczoraj nic takiego nie widziałem (zresztą u żadnej z ryb). Żarcie - no nie pamiętam wszystkiego, ale z tych ciekawszych to w zeszłe lato:
Winniczki, Dżdżownice, muchy te co po pokoju ganiały, całkiem za młodu wodzienie i ochotki z zoologicznego. Ale od tego czasu sporo minęło, z ryb to te co pływały jako startery, a zostały zjedzone. Czyli brzanka sum., molinezje, gupiki. Potem miałem na kilka tygodni reda dorosłego, ale ten był u pierwszego właściciela kupę czasu, a na jesień za reda wpuściłem 2x silver metale od Tomka (Przynenta). No i to by było na tyle, nie pisze tu o hikari, tropikalu, mrożonych krewetkach dla ludzi z tesco, filetach rybnych, stynce i krewecie suszonej.

Adam.
  • Adamjas
  • Użytkownik
Wygenerowano w 0.22 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.