wtorek, luty 25, 2020
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/
(1 przeglądających) (1) Gość

TEMAT: HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/

HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/ 08/09/2011 22:12 #39387

Potrzebuję porady.Juz mnie głowa boli.Wiem wiem etopiryna:),to co gozdzikowej...

Tak serio to CHYBA chcę mieć oświetlenie HQI albo jakieś inne może,ale napewno wysokość pokrywy to 12 cm.Jak to zrobić?

Statecznik elektroniczny- raz mi mówią , że lepszy potem , że gorszy.
Gdzie go kupić ile kosztuje i jaki dobrać i co do niego żeby to się świeciło, jak to podłączyć.

Ma byc to tanie, i energooszczędne.Ta strona mi namieszała najbardziej:

nano-reef.pl/topic/19435-statecznik-hqi-150w/

"W końcu i tak oświetlenie diodowe czy plazmowe jest kilkanaście razy wydajnejsze (!)."

Ja to się zatrzymałem na czasach gdy t5 to był super hit i nowość.Co to oświetlenie plazmowe? Bo dioda to chyba wiem, ale już nie jestem pewny czy wiem .

Tylko proszę o odpowiedzi proste, bardzo proste zrozumiałe dla dziecka 7 letniego.
  • Beni182
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 08/09/2011 22:14 przez Beni182.

Odp:HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/ 09/09/2011 07:33 #39389

No ja się nie znam ale jako laik wiem na pewno że HQI nie nadaje się do zamkniętych baniaków, jest super prądożerne w porównaniu do LED - nawet do świetlówek, wszystko zalezy ile i jakiej mocy.

Tanie i energooszczędne - HQI?? to się wyklucza....

Diodowe kilkanaście razy wydajniejsze od HQI??? Skąd to wiesz??

Jednym slowem HQI to bez pokrywy raczej - daje super oświetlenie i klimat (zalezy oczywiście ile i jakich mocnych lamp).

A jak chcesz tanie i do pokrywy i energooszczędne to chyba LEDy zostają. Jak nie energooszczędne to świetlówki... Wybór jest.
  • corleone
  • Użytkownik (2 ostrz.)
  • MJ
Ostatnio zmieniany: 09/09/2011 08:28 przez corleone.

Odp:HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/ 09/09/2011 08:15 #39390

Chcesz miec oswietlenie T5 czy T8 kup pokrywe z swietlowkami. Chcesz lampe HQI kup ja. Chcesz miec cos w stylu HQI ale na swietlowkach kup cos takiego jak np. jakas tam ARCADIA LIGHT. Chcesz miec oswietlenie LED zainstaluj diody. Chcesz swiecic lampka z biorka postaw ja na akwarium.

Kup cos co ma kabel i na koncu wtyczke, wloz ja do kontaktu i ciesz sie zyciem. Po co jakies stateczniki ?

Chcesz skonstruowac lampe sam wtedy sie baw - napisz co i jak po kolei robiles chetnie poczytam.

Metod oswietlenia jest chyba tyle co gustow. Nikt nie napisze Ci ktore lepsze, bo dla kazdego lepsze znaczy co innego.

Moc i barwe oswietlenia dobierz wg wlasnego uznania.

Jezeli masz roslinnosc - wez ja pod uwage przy doborze swiatla.

Pamietaj ze oswietlenie typu HQI to z reguly bardzo mocne lampy jak np 250 W - pradozerne i czesto robione pod morszczaki. Wez tez pod uwage ze zarniki oryginalne sa kur....drogie.

Rafal
  • rmboss
  • Zablokowany

Odp:HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/ 09/09/2011 08:30 #39393

To powiem tak ja bym wolał zamontować lampę HQI ale wychodzi ,że się nie zmieści więc by trzeba zrobić tak jak ze swietlówkami statecznik i reszta elektroniki osobno a pod pokrywą żarnik z gniazdkiem.Pokrywa z chłodzeniem oczywiście pokrywa jest i musi być bo jest jak by częścią szafki.Tylko potrzebuję porady w sumie to jak popodłączać te stateczniki HQI i reszte elektroniki dzieki czemu , żarnik HQI się zaświeci.

Co do kosztów to wychodzi mi , że HQI wyjdzie taniej -żarnik dobry markowy coś koło 70 zł, do tego statecznik tańsze sa niż te do świetlówek . Do tego trzeba wziąc pod uwagę ,że to ma być dla roslin -a tu HQI chyba jednak lepsze. dwa żarniki HQI 150W i sprawa z głowy ,a ile bym musiał kombinować ze świetlówkami to tylko ja wiem bo zmieszczą sie tylko 39 W to trzeba by ich dużo do 450L.

Jeszcze jedno -pawiookim nie bedzie przeszkadzać światło HQI , nie za mocne?

Ja chcę sam kombinować bo jak liczyłem to wychodzi duzo taniej od gotowych opraw a i w sumie to chyba najważniejsze satysfakcja ze zrobienia samemu znacznie większa.
  • Beni182
  • Użytkownik

Odp:HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/ 09/09/2011 08:33 #39396

Poprosimy o (foto)relację bo patrząc na tytuł zapowiada się

POWODZENIA też lubię majstrować
  • corleone
  • Użytkownik (2 ostrz.)
  • MJ
Ostatnio zmieniany: 09/09/2011 08:33 przez corleone.

Odp:HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/ 09/09/2011 08:47 #39398

Nie ma problemu. Już by był materiał ciekawy bo całość jest pomysłem własnym łącznie z szafką,wzmocnieniami, łącznie z jedną nieudaną konstrukcją itp.
Brak dobrego aparatu to chyba największy problem.Potem postaram się opisać wszystko dokładnie.
  • Beni182
  • Użytkownik

Odp:HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/ 09/09/2011 18:06 #39403

Beni182 napisał:
Co do kosztów to wychodzi mi , że HQI wyjdzie taniej -żarnik dobry markowy coś koło 70 zł,

Co do cen takich żarników to myślę , że klopa sobie można oświetlić na świeżym powietrzu.
do tego statecznik tańsze sa niż te do świetlówek

Pierwsze słyszę...markowe 70wat , czy jak chcesz 150 wat kosztują 130-300 zl elektroniczne..do T5 Np. wat 2x58wat 70-80zł
Do tego trzeba wziąc pod uwagę ,że to ma być dla roslin -a tu HQI chyba jednak lepsze. dwa żarniki HQI 150W i sprawa z głowy ,a ile bym musiał kombinować ze świetlówkami to tylko ja wiem bo zmieszczą sie tylko 39 W to trzeba by ich dużo do 450L.

Rośliny i pawiookie....hmm
Ambitny cel , ale podwodne pejzaże przy tych czasami demolujących rybach mija się z celem.
Co do naprawdę profesjonalnych źródeł światła polecam ADA
    są względnie tanie teraz i kosztują około 500-600zł za 150 wat.
    Inne równie dobre 160 -250 zł.
    Obecnie testuje Osram , ale będę zmieniał na dawne Aqua-medic.

Jeszcze jedno -pawiookim nie bedzie przeszkadzać światło HQI , nie za mocne?

Będzie , nie będzie , stresujące może być.
    To ma być akwarium roślinne ?
    Koszta energii i eksploatacji wyliczyłeś ?
    Oczywiście to twój priv.
    Ja chcę sam kombinować bo jak liczyłem to wychodzi duzo taniej od gotowych opraw a i w sumie to chyba najważniejsze satysfakcja ze zrobienia samemu znacznie większa.
    Tu akurat znam różne historie jedne kończyły się powodzeniem inne po jakimś czasie dawały znać o sobie tandetą i nie przemyślanymi ruchami , które w późniejszym czasie się mściły.
    • Rysiek
    • Użytkownik
    Pozdrawiam
    Paweł rysiek

youtu.be/QZ9rgR5PpRM
    Ostatnio zmieniany: 09/09/2011 18:08 przez Rysiek.

Odp:HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/ 09/09/2011 18:11 #39404

Projektor HQI musi byc umieszczony co najmniej 30 cm, a najlepiej pół metra nad lustrem wody, do tego grzeje się to do temperatury kilkuset st. C. W zależności od konstrukcji lampy i sposobu zapłonu samego palnika, napięcie potrzebne do zainicjowania przewodności plazmy w palniku to min. 400 V, a sam palnik nie osłonięty obudową i odpowiednim szkłem, emituje szkodliwe UV. Nie mozna zatem zostawić pod pokrywą samego palnika w gniazdach, bo będzie on miał właściwości biobójcze, groził zapłonem, pęknięciem i porażeniem prądem.

Marek
    • King
    • Moderator

Odp:HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/ 09/09/2011 18:18 #39405

Oboje Rysiek i Marek macie racje nie wiem gdzie kolega wyczytal o tych zarnikach za 70 zl. Taka szybka z filtrem pewnie kosztuje kilkaset zlotych. Nie wiem czy tata nie ma wlasnie aqua-medica musze spytac.

Pamietam jak wyliczal gdzie ma wisiec, wiem ze reki pod nia podlozyc nie idzie. Spojrzec w nia tez nie mozna. Mysle ze to mija sie z celem do pawich. Po zapaleniu bardzo dlugo sie rozarza (nie wiem czy poprawnie napisalem). Po zgaszeniu jej trzeba czekac az wystygnie, inaczej sie nie zapali.

Pamietam ze dal za lampe ok 4 tys zlotych swojego czasu - bylo to dawno i pamietam ze szla na zamowienie z Niemiec a te sciagaly ja chyba z daleka.

Dowiem sie.

Rafal
    • rmboss
    • Zablokowany

Odp:HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/ 09/09/2011 18:26 #39406

Wlasnie dzwonilem do taty i lampa jest aqua medica.

Kupil ja ok 20 lat temu, pozwole sobie cos zacytowac:

Aqua Medic Poland zaistniała na polskim rynku w 2001 roku jako spółka-córka niemieckiej firmy ab Aqua Medic GmbH. Wtedy też powstał w Polsce pierwszy salon akwarystyki morskiej z profesjonalnym zapleczem technicznym oraz wyszkolonym przez niemiecką kadrę personelem. W podpoznańskim Bogucinie oprócz kompleksowej oferty na osprzęt do akwarystyki morskiej, fachowych porad i serwisu, nasi Klienci mogą nabyć  ryby, korale twarde, miękkie, ukwiały i inne bezkręgowce morskie ze wszystkich zakątków świata.

Dobrze pisalem o tym ze pochodzila z Niemiec w Polsce nie bylo czegos takiego wtedy jeszcze.

Pytalem go o zarnik ma 250 ke, powiedzial ze HQI samemu sie nie robi, szyba musi byc jakas specjalna, krzemowa czy cos..

Tak jak pisalem zaplacil za lampe 3750 zlotych czy 37 tysiecy wtedy hehe.

Mozna scalic posty ? Please
    • rmboss
    • Zablokowany
    Ostatnio zmieniany: 09/09/2011 18:27 przez rmboss.
    Wygenerowano w 0.26 sekundy
    Ważne
    • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
    • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.