środa, październik 05, 2022
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/
(1 przeglądających) (1) Gość

TEMAT: HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/

Odp:HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/ 19/12/2011 07:42 #42671

Wszystko oki, ale...
1. Chcesz założyć takie oświetlenie nisko nad zbiornikiem?
2. Jeżeli tak, to rozumiem, że żarnik będzie osłonięty przed wilgocią? Inaczej byle chlapnięcie i zostanie ci tylko ledwo sprawny wentylatorek .
3. Sama idea... ciekawa, jednak estetyka do dopracowania. Wiem, wiem, to urządzenie testowe .
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/ 19/12/2011 18:12 #42685

1.Tak będzie bardzo bardzo nisko nad sama wodą.zabezpieczone podwójną szybką z przerwa i chłodzeniem po miedzy nimi.Przy testach była tylko jedna bo urządzenie testowe miało zmarnować minimalne ilości taśmy i innych elementów.Chciałem się tylko zorientować z jakiego rzędu temperaturami mam do czynienia.

2.Wentylatorki oczywiście będą nowe- już są zamówione.Do testów wykorzystałem taki jaki był pod ręką.

3.Estetyka nie miała tu dla mnie znaczenia , po pierwsze lampa jest w obudowie akwarium która jest estetyczna a samej lampy nie będziemy widzieć chyba , że podczas karmienia ale to i tak kawałek.Oczywiście będę się starał zrobić to w miarę estetycznie ale jednak ze względu na to , że nie będzie widoczna najważniejsze będą dla mnie parametry i bezpieczeństwo.

Dzięki za konstruktywne uwagi.

Co do tej estetyki to mógł bym obudowę wykonać z chromoniklu z napisem "PACIFIC SUN" ale jeśli miała być tania to musiał bym poczekać ,aż koledze zostanie zbędny kawałek jakiejś nierdzewki- połowę już mam .Ja na początek zrobię mniej estetyczną ale szybciej potem może kolejne przeróbki poprawianie estetyki itd.
  • Beni182
  • Użytkownik

Odp:HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/ 19/12/2011 21:19 #42693

Spoko. Odnośnie estetyki, to żart był oczywiście . Jakie czasem miałem ustrojstwa wokół akwarium, aby działało... to tylko ja wiem.
Wiadomo, docelowo chce się mieć najładniej, ale czasem trwa to dłużej niż samo ustrojstwo . I też gitara.
A pomysł, jak mówiłem, oki.
Można by się zastanowić nad jedną, potencjalnie niebezpieczną sprawą... ale dość mało prawdopodobną. Mając nisko nad wodą silne źródło ciepła istnieje ryzyko, że wentylator siądzie... tfu, tfu. Nie ważne z jakiej przyczyny... sama jego konstrukcja jest trwała, nieawaryjna, ale zasilacz... różnie bywa. Napisałeś, że wentylatorki będą dwa. To sprytnie. Tylko nie wiem, nie doczytałem, czy do jednej lampy dwa, czy dwie lampy i każda z jednym wentylatorem. W wersji żarnik + 2 wentylatory proponowałbym dwa zasilacze osobne do śmigiełek. A tak, na wszelki wypadek. Spokojnie zdążysz zauważyć, że jeden wysiadł i szybko zareagujesz...
W wersji drugiej... troszkę ryzyka istnieje.
Chyba, że czegoś nie załapałem... .
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/ 19/12/2011 22:20 #42696

Beni182 napisał:
Na wypadek uszkodzenia chłodzenia termostat odcinający zasilanie do lampy przy około 80*C.

Taki ze starej suszarki do włosów one mają właśnie na około 80*C termostat.

Po za tym 2 wentylatorki na osobnych zasilaczach. Możliwe , że będzie nawet trzy trzeci jako chłodzenie między szybami.Jako zabezpieczenie żarnika przed kurzem prosty filterek przeciw kurzowy taki jak u mojego kolegi w odkurzaczu .

Z tym filterkiem jeszcze się zastanawiam.Nie wiem czy pod dwa wentylatorki czy pod jeden czy może wcale.

Postaram się tez zrobić uziemienie ale z tego co rozmawiałem z elektrykiem to zależy czy nasza skrzynka z bezpiecznikami jest projektowana na uziemienie.

System też był testowany bez chłodzenia i odbłyśników.Sam żarnik i osłony termiczne jedna bardzo gorąca ,ale ta druga co miała by już być ścianką zewnętrzną i dotykać obudowy- zimna.

Tak w ogóle na razie planuję jedną lampę HQI 150 W . Jak zobaczę to w akwarium i przemyślę to możliwe , ze coś dorzucę. Gdzieś czytałem , że przy HQI powinna być podobna proporcja jak przy świetlówkach 1wat na litr ale jak dla mnie to to 150 watów HQI to straszna moc.Nie spodziewałem się takiego światła tyle i tak wyciągającego barwy.
Jedyne spotkanie z HQI to miałem chyba w zoo jak myślałem nad akwarium z mchem i danio "co to do cholery za światło ze ten mech i danio wygląda tak pięknie" - teraz się domyślam , że to było HQI.
  • Beni182
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 19/12/2011 23:06 przez Beni182.

Odp:HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/ 28/12/2011 11:44 #42763

Zarejestrowałem się na forum, żeby napisać - nie róbcie tego w domu, co kolega na poprzedniej stronie.

Oświetlenia HQI nie włącza się bez specjalistycznej obudowy! Nie dlatego, że emituje promieniowanie UV. Żarnik HQI może w każdej chwili wybuchnąć. Nie są to żarty. U mojego znajomego w sklepie wybuchła lampa HQI. Mimo, że była w obudowie, to wyrwała kawałek żelbetonowego stropu, do którego była przykręcona. Nie chce myśleć, co by się mogło stać, gdyby Ci kolego ta lampka dupła na podłodze w pokoju. Pewnie nie byłoby czego zbierać. Oczywiście takie zdarzenia są bardzo mało prawdopodobne, ale zapalanie lampy bez obudowy (zabrudzenia żarnika!) to prawdopodobieństwo w dalszym stopniu zwiększają.

Co do wydajności HQI i diod, to są to mity. HQI i diody świeci podobnie z tej samej mocy (ok. 80 lumenów z Wata). Od widma zależy jak jest to efektywne dla roślin, ale widmo HQI bardzo sprzyja wegetacji. Przewaga diod polega na tym, że światło z nich jest od początku ukierunkowane, a HQI świeci we wszystkich kierunkach i potrzebne są odbłyśniki, które dają straty światła oraz dodatkowa szyba ze względu na UV, która zatrzymuje kilka kolejnych procent światła. Przy dobrym odbłyśniku różnica jest niewielka, albo jej nie ma, w zależności od danych diod. Oświetlenie HQI jest ekonomiczne przy większych zbiornikach roślinnych czy morskich w porównaniu ze świetlówkami.

Co ciekawe zwykły żarnik Osrama za 40 kilka złotych ma lepsze widmo dla roślin niż niejedna specjalistyczna świetlówka. Jeśli nie macie akwarium morskiego, to nie ma sensu inwestować w drogie specjalistyczne żarniki.
  • jasiek
  • Użytkownik

Odp:HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/ 28/12/2011 18:46 #42771

O ile do pierwszych zdań podchodzę z lekkim zdumieniem to życiowe lekcje zmuszają mnie do...nie wykluczenia takiego obrotu sprawy . Bezpieczeństwo.

Inna sprawa , jest z diodami led , które w akwarystyce słodkowodnej nie jest tak dopracowane jak w akwarystyce morskiej. Chodź i to się szybko zmienia , zmieni.
Koszt profesjonalnych lamp z diodami np.Amerykańskiej firmy CREE to koszt średnio 2-4 tyś zł.
Zresztą za lampę HQI do standardowej 450 lit akwarium też zapłacimy podobne pieniądze.
Celowo nie wspominam o modelach z najwyższych półek bo tam ceny sięgają czasami zenitu i to dosłownie , bo ceny 12 -15 tyś nie są z palca wyssane. No , ale są i wymagający klienci...
Przewaga bardzo dobrych diod led rysuje się przede wszystkim w ich żywotności i ciągłym stałym trzymaniem parametrów praktycznie do końca ich żywotu. Co niestety w żarnikach jest minusem , ale i tu najlepsze firmy gwarantują długi 10000 tyś/h żywot , a nawet nieco dłuższy.
Nie bardzo rozumiem kolegę i przedstawiony powyżej argument
jasiek napisał:
" Przewaga diod polega na tym, że światło z nich jest od początku ukierunkowane, a HQI świeci we wszystkich kierunkach i potrzebne są odbłyśniki, które dają straty światła oraz dodatkowa szyba ze względu na UV, która zatrzymuje kilka kolejnych procent światła. "

Poza tym ciężko doszukać się żarówek , źródeł led które mają wysoki stopień oddawania barw czyli CRI. Tanie źródła mają przeważnie po 70 może > 70 czasami 80 , > 90 rzadko a ceny też nie małe.
Żarniki dobrej klasy mają > 80 , a te naprawdę dopracowane > 90.
Ważne to jest o tyle o ile chcemy widzieć zwierzęta w swoich naturalnych nie przekłamanych barwach. Światło działa cuda....i to w jedną i w drugą stronę.

I żarnik w odpowiednim wyprofilowanym odbłyśniku będzie świecił tam gdzie powinien.
Są nawet robione specjalne odbłyśniki po kilka set zł co prawda , ale dające 100% penetrację światła w akwarium.
Co do szyb to akurat w niektórych przypadkach są potrzebne ze względu na ochronę przed emisją UV. W nie których przypadkach jednakże żarniki nie wymagają specjalnych szyb które są z pewnymi dodatkami. Posiadają już obcięte emisje UV , szczególnie używane w akwarystyce słodkowodnej.
Chodź w nie których przypadkach odpowiednio emitowane promieniowanie UV daje pozytywne rezultaty. Zresztą wydzielanie u ryb witaminy D3 jest jak najbardziej na miejscu. Każdy akwarysta lubi pięknie wybarwione ryby i koralowce i wiele innych pozytywów płynących z faktu posiadania promieniowania UV A i B , w odpowiednich proporcjach. Inny fakt , że zbiornik musi być prowadzony bardzo dobrze ze względu na duże prawdopodobieństwo pojawienia się alg.

Co do cen fakt kolega zauważył , że Osram ma dość tanie żarniki o dobrych zresztą parametrach. Sam stosuje żarniki osram od jakiegoś czasu z dzienną barwą i mają naprawdę dobre osiągi.
Czym jest niska cena , która jest 3-4 razy niższa od żarnika innej firmy. Pewnie tym , że Osram jako jedna z największych firm w branży może pozwolić sobie na takie ceny.
Chodź są marki produkujące i osiągające lepsze wyniki w tej materii jakiej są źródła światła do akwarystyki słodkowodnej i morskiej.

Od siebie dodam , że wybór na rynku jest taki , że naprawdę znajdziemy i bardzo dobre:
Ledy , żarówki energooszczędne , żarniki , świetlówki T8 , T5.
Trzeba tylko wiedzieć , gdzie szukać.
  • Rysiek
  • Użytkownik
Pozdrawiam
Paweł rysiek

youtu.be/QZ9rgR5PpRM
Ostatnio zmieniany: 28/12/2011 19:12 przez Rysiek.

Odp:HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/ 28/12/2011 19:19 #42772

Rysiek napisał:

Nie bardzo rozumiem kolegę i przedstawiony powyżej argument
jasiek napisał:
" Przewaga diod polega na tym, że światło z nich jest od początku ukierunkowane, a HQI świeci we wszystkich kierunkach i potrzebne są odbłyśniki, które dają straty światła oraz dodatkowa szyba ze względu na UV, która zatrzymuje kilka kolejnych procent światła. "

Chodziło mi tu o ekonomię świecenia. Na poprzednich stronach pojawiły się twierdzenia, że HQI z ekonomią nie mają nic wspólnego, a diody są mega oszczędne jeśli chodzi o konsumpcję prądu.

No to świetnie, tylko, że zarówno diody jak i HQI świecą w granicach 80 lumenów z każdego Wata. I tu napisałem o przewadze diod, jaką jest brak odbłyśnika. Na odbiciu w odbłyśniku tracimy kilka procent strumienia świetlnego. Kolejne kilka procent tracimy na szybie ochronnej. W efekcie z tych 80 lumenów z Wata zostaje pewnie około 70 lumenów netto. Ot i cała "ekonomiczność" LED-ów - jakieś 10 lumenów z Wata czy innymi słowy kilkanaście procent różnicy w porównaniu ze starym, poczciwym HQI.
  • jasiek
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 28/12/2011 19:19 przez jasiek.

Odp:HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/ 28/12/2011 20:04 #42773

Przy dobrych markach zgodzę się , ale co do słabych marek i niskobudżetowych produktach , które po roku , a nawet nie całym zaczynają migotać jak choinka u Griswoold'a To wolałbym żarnik stary , ale jary. Posiadam żarnik o mocy 70 wat 6200 lumenów całkiem przyzwoicie. Chodź z lekka zbędne , bo nie posiadam ogródka warzywnego , ani konopi.
Teraz jasiek weź koszt żarówki led no, jakieś 20 zł za 4 waty to daje średnio = 240 lumenów. Mało coś oczywiście można wkręcić kilka , naście i będzie cool.
Tylko jak np. Kowalski uzmysłowi sobie , że za rok , nich będzie dwa czeka go wymiana na nowe , bo zaczną szwankować to pomyśli sobie , że lepiej walnąć sobie żarnik za 60zł firmy Osram (tyle płaciłem). Są droższe lepsze , no ale chciałem sobie sprawdzić , po eksperymentować. Wiadomo każdy ma tam swoje.
Zgodzę się z tobą jeżeli powiesz , że ledy firm takich jak Cree, Epistar , bo tu faktycznie można mówić . pisać o naprawdę dobrych źródłach światła. Tylko , że kosztują też odpowiednio. A koszt np. zwrotu wydanych pieniędzy to czasami kilka lat.
Sam zamierzam teraz zakupić żarówki Cree tak dla sprawdzenia i obserwacji. To koszt rzędu około 60-100 zł za żarówkę odpowiednika 45watowej żarówki. Do oświetlenia akwarium wyłącznie z rybami wystarczy 2 - 4 w zależności od potrzeb.
Tu się niby wszystko zgadza , ale powiedz to ogrodnikowi , lub temu co ma morszczaka. Wątpię , czy pójdzie na to. A znam przypadki , ludzi , którzy wydali $$$ na zamianę z HQI i T5 na rzecz Led i niestety powracali do starych , ale jarych patentów. Chodź ciężko było przeboleć koszt wydanych 3-4 tyś $$$ za lampę Led.
Ekonomia zgadza się , ale nie zawsze idzie ona w parze z nie zawodnością i dopracowaniem.
Oczywiście nie ma wyjątków. Chodź nie twierdzę , że nie zgadzam się z tobą.
IMHO za dobre po obu stronach trzeba płacić. Chcesz mieć cool to bull....
  • Rysiek
  • Użytkownik
Pozdrawiam
Paweł rysiek

youtu.be/QZ9rgR5PpRM
Ostatnio zmieniany: 28/12/2011 20:04 przez Rysiek.

Odp:HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/ 28/12/2011 20:06 #42774

Ale ja przecież pisałem w tym samym tonie co Ty. Na dzisiaj jestem zdecydowanie przeciw LED-om. HQI i T5 daje porównywalną wydajność i ekonomiczność, a jest znacznie tańszą i sprawdzoną technologią. Nie rozumiem skąd te zachwyty nad LEDami.
  • jasiek
  • Użytkownik

Odp:HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/ 28/12/2011 20:11 #42775

Nie no spox. Przewaga jest jedna , że (oczywiście dobrych marek) przez cały czas użytkowania , a to 25000 , 30000 tyś/h trzymają swoje początkowe parametry. Czego nie powiemy i nie zaśpiewamy o żarnikach , ani T5.
  • Rysiek
  • Użytkownik
Pozdrawiam
Paweł rysiek

youtu.be/QZ9rgR5PpRM
Wygenerowano w 0.35 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.