środa, luty 26, 2020
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/
(1 przeglądających) (1) Gość

TEMAT: HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/

Odp:HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/ 30/12/2011 14:08 #42798

Nie da się oświetlić równomiernie. Zawsze fragment tuż pod żarnikiem będzie jaśniejszy. Chyba, że byś zastosował jakieś szkło dymione i to jeszcze w niejednolity sposób, tuż pod lampą, ale to będą niepotrzebne straty światła. Oświetlenie punktowe ma swój duży urok, ale nie mów, że dasz radę oświetlić równomiernie akwarium, używając HQI w obudowie.
  • jasiek
  • Użytkownik

Odp:HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/ 30/12/2011 14:52 #42801

Ehh napisałem się i mi się usuneło. Piszę z telefonu :/
No na pewno promienie padające prostopadle do powierzchni wody będą mniej odbite niż te pod większym kątem ,ale uważam że te straty będą niewielkie szczególnie gdy pokrywa jest wyłożona folią srebrną i znowu odbije je w stronę wody . Straty będą też na tym że promienie idące prostopadle zawsze będą pokonywaly krótsza drogę przez wodę niż te wysłane pod kątem myśle jeśli by zarnik umieścić po środku akwarium to uważam że nie jest to jakieś znaczące niedoświetlenie gorszy efekt da roślinność na powierzchni wody .
  • Beni182
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 30/12/2011 14:56 przez Beni182.

Odp:HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/ 30/12/2011 20:34 #42803

Tu chodzi o coś zupełnie innego. To o czym piszesz ma znaczenie minimalne. Zrób taki eksperyment. Zapal lampkę na biurku i spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego powierzchnia biurka nie jest równomiernie oświetlona? A później podnieś lampkę do góry, nad biurko. Co się dzieje? Dlaczego? Z tego samego powodu punktowe źródła światła wieszamy nad akwarium.
  • jasiek
  • Użytkownik

Odp:HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/ 30/12/2011 22:10 #42806

Przy lampce masz odbłyśnik który kieruje całe światło w jedno miejsce. Zrób inny eksperyment podłącz zwykła żarówkę bez oprawki . A jeszcze lepiej z oprawka i odbłyśnikiem kształtu biurka .

(poprawiłem krzaki - Rafał)
  • Beni182
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 31/12/2011 19:22 przez Rafal.

Odp:HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/ 10/01/2012 01:00 #42959

Dodaję nowy post żeby Ci co ten stary widzieli mieli wyświetlone ,że pojawiła się nowa informacja.

Noo zrobiłem to HQI pod pokrywą.
Żarnik jest jakieś 4 cm od drewna pokrywy a temperatura pod samym żarnikiem wynosi: 41*C .Na wylocie chłodzenia 37*C - to jest 10 cm od żarnika.
Żarnik chłodzi dwa wentylatorki komputerowe.

P.S. Liczę na wyrozumiałość admina i moderatorów za ten post pod postem , ale jak bym dopisał do starego to by nikt tej informacji nie zauważył.
Jak odpocznę [ jest 1:15 ] w nocy to prześlę fotki i postaram się coś opisać więcej.Na razie padam z nóg...
  • Beni182
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 10/01/2012 01:15 przez Beni182.

Odp:HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/ 11/01/2012 13:02 #43012

Wstawiam zdjęcia od Beni182:

• kamyllo2
  • Moderator

Odp:HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/ 11/01/2012 13:15 #43013

I tylko jakieś czujniki pomontować żeby zasygnalizowały np awarię wentylatorka itp. Efekt światła w akwarium niesamowity ale nie wiem cyz nie obawiałbym się czegoś ze strony tej konstrukcji - ale mozę jestem nadwrażliwy jakiś zbytnio i tylko ja sprawdzałbym dosyć często stan tej konstrukcji, czujniki temperatury mają jakieś zabezpieczenie? (np. pikają gdy temperatura jest za wysoka??).
  • corleone
  • Użytkownik (2 ostrz.)
  • MJ

Odp:HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/ 12/01/2012 12:34 #43046

Podobne konstrukcje można kupić gotowe pod nazwą cooltube (można wpisać w allegro) i używane są raczej do skrytej hodowli nielegalnych krzaków, ale czasem też właśnie w akwariowych pokrywach.

Jak widzisz oświetlenie jest bardzo nierównomierne. Nie mówię, że to źle, tylko, że z takiej odległości nie da się zrobić tego inaczej.
  • jasiek
  • Użytkownik

Odp:HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/ 13/01/2012 23:53 #43085

corleone napisał:
I tylko jakieś czujniki pomontować żeby zasygnalizowały np awarię wentylatorka itp. [...] czujniki temperatury mają jakieś zabezpieczenie? (np. pikają gdy temperatura jest za wysoka??).

Dobry pomysł z tymi pikającymi termometrami.Niestety te są zwykłe.Na jednym ze zdjęć jest natomiast widoczny termostat ma on odciąć zasilanie żarnika gdy temperatura osiągnie około 80*C.Pikający termometr niewiele by pomógł gdy mnie nie ma w domu, termostat powinien teoretycznie zadziałać.

jasiek napisał:
Podobne konstrukcje można kupić gotowe pod nazwą cooltube (można wpisać w allegro) i używane są raczej do skrytej hodowli nielegalnych krzaków, ale czasem też właśnie w akwariowych pokrywach.

Jak widzisz oświetlenie jest bardzo nierównomierne. Nie mówię, że to źle, tylko, że z takiej odległości nie da się zrobić tego inaczej.

Szkoda , że wcześniej nie wiedziałem o tej cooltube , i tak wychodzi mi ,że by się nie zmieściła , ale spokojniej bym spał wiedząc ,że podobne założenia się jednak sprawdzają.Może by się dało to łatwo przerobić.Nie wiem też czy są żarniki jakieś dobre do tego gniazda u mnie jest RX7s czyli standardowe jak w lampach akwarystycznych w cooltube E40.

Oświetlenie jest nierównomierne bo jak pisałem tak planuję -podoba mi się takie.

Zauważ , że lampa jest umieszczona zdecydowanie z jednej strony pokrywy. Gdy bym dał ją po środku to dno bym miał całe oświetlone , a gdy bym dal inny kąt odbłyśnika to nie tylko dno ale i resztę akwarium.
Możliwe , że prawa stronę pokrywy wykorzystam do jakiegoś innego oświetlenia "zmierzchowego" w ten sposób można by delikatniej zmniejszać oświetlenie bo akurat HQI ma miękki start i powoli oświetla zbiornik ,ale gaśnie nagle nie pasuje mi to nagłe gaszenie.

Temperatury po kilku dniach sprawdzania systemu:
temp w pokoju:26*C
pod pokrywą: do 45*C
na wylocie chłodzenia parę cm od żarnika: 42*C
temperatura szyby osłaniającej 41-42*C
temperatura wody pod żarnikiem 22*C - Tu akurat temperatura ta wynikała z faktu że w pokoju wcześniej było zimniej około 22*C ,a akwarium nie zdążyło się ogrzać do 26 *C tak szybko jak pokój , normalnie jest 22-23*C do testu zagrzałem do 26 bo w pokoju nawet latem temperatura nie przekracza 26*C.

Sprawdzałem też zachlapanie szybki ale widzę ,że nie ma powodów do obaw.
  • Beni182
  • Użytkownik

Odp: HQI ,T5 - I NIC JUŻ NIE ROZUMIEM :/ 11/10/2014 22:16 #48722

Witam po kilku latach
HQI pod pokrywą dalej działa,nie zauważyłem zmian w oświetleniu.Rośliny rosną tak jak rosły.Jedyne co zmieniło się od tamtego czasu to mieszkanie więc też i wystrój akwarium.
Przez te 2,5 roku nie było żadnej awarii nie licząc potrzeby wymiany baterii w termometrach podających temperaturę przy żarniku i zasilacza który chyba sam popsułem przy przeprowadzce.

Po jakiś 2,5 roku padł jeden wentylatorek ale ,że nie oszczędzałem przy ich zakupie ,bo w sumie i tak są tanie to udało się nasmarować łożysko i śmiga dalej już ze 2 miesiące następnie padł starter elektroniczny zmieniłem na nowy firmy elt -130 zł.Może już po awariach ? -oby.W sumie naprawy były bardzo szybkie i proste bo starter był na zewnątrz pokrywy , tak jak i zasilacz i wentylatorek.RAZ TERMOSTAT ODŁĄCZYŁ ZASILANIE - nie wiem czemu coś sobie za świrował bo temperaturę sprawdziłem i była dobra.

Przyznam ,że jestem zadowolony z tego oświetlenia.Najbardziej podoba mi się to ,że jest praktycznie bezobsługowe.

P.S. W tym czasie zamordowałem 3 lampy led takie gotowe do używania na zewnątrz pomieszczeń- para wodna się dostawała pod obudowę i padały.

Napisałem tekst pod tekstem ,żeby było widać ,że coś nowego w temacie się pojawiło.
  • Beni182
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 11/10/2014 22:24 przez Beni182.
Wygenerowano w 0.30 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.