wtorek, luty 25, 2020
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Filtracja w 450L DIY
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Filtracja w 450L DIY

Filtracja w 450L DIY 31/12/2012 12:40 #47127

Zastanawiam się nad filtracją w moim przyszłym akwarium 450L.
Akwarium będzie robione u znajomego szklarza, ojciec wpadł na ten pomysł, więc mu nie będę przeszkadzał, bo nie chcę kolejnego opóźnienia.
W planach jest filtr hydroponiczny: 20x20x150 (jaką pompę proponujecie?)
Wystarczy on przy filtracji biologicznej przy 2 pawicach i gibbicepsie, albo innej L'ce
Czy będę musiał zamontować filtr przelewowy, albo sump żeby mieć święty spokój z parametrami?
  • Ryback
  • Użytkownik

Odp: Filtracja w 450L DIY 01/01/2013 21:15 #47138

Ryback napisał:
(...)
W planach jest filtr hydroponiczny: 20x20x150 (jaką pompę proponujecie?)
Wystarczy on przy filtracji biologicznej przy 2 pawicach i gibbicepsie, albo innej L'ce
Czy będę musiał zamontować filtr przelewowy, albo sump żeby mieć święty spokój z parametrami?

Cześć.

O ile mi wiadomo - nikomu kto udziela się na tym portalu nie udało się ustawić filtracji na samej hydroponice (choć powiedzmy że można ją porównać do swego rodzaju sumpa w roślinną wkładką). Jeśli Twój projekt zakłada dużą pojemność hydroponiki ze stosunkowo wolnym przepływem, pobieraniem wody z dna oraz filtrację mechaniczną odpływu z hydroponiki do akwarium, tudzież bogate oświetlenie roślin w hydroponice - to może warto spróbować? Dodatkowy kubeł zawsze możesz dołożyć, gdyby okazało się że praktyka nie nadąża za teorią. Imo w projekcie warto by uwzględnić naprawdę szybko rosnące rośliny (papirus?) oraz spust wody z hydroponiki z okolic dna - tam gdzie będzie gromadził się osad, by móc odciążyć układ z nadmiaru resztek.

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp: Filtracja w 450L DIY 02/01/2013 18:02 #47149

Filtrów możesz mieć i 10 i dalej borykać się z "syfem" w akwarium wysokim stężeniem azotu w wodzie.

Czasami wystarczy kupa piachu, gnoju do przerobu pompka aqua szut i wszystko będzie samo chodziło
przez wiele lat.
Jedyna wada to trzeba mieć Boską cierpliwość i pozostawić wszystko w spokoju.

Jeżeli temat hydroponiki Cię interesuję to jest wielkie pole do popisu. Bardzo wielkie.
Znam temat od lat ale, niestety ogarnąłem może z 1/10 z tej nauki.

Osobiście od października posiadam podpiętą pod sump hydroponikę i odbieram pozytywne sygnały.
NO3 te tak znienawidzone utrzymuję bez większego problemu przy podmianach wody około 5% tyg na poziomie 5-10mg/l Scindapsus aureus szaleję z małego krzaka 25/30 jest już kopa zielonego 1m/1m
  • Rysiek
  • Użytkownik
Pozdrawiam
Paweł rysiek

youtu.be/QZ9rgR5PpRM

Odp: Filtracja w 450L DIY 02/01/2013 18:41 #47150

Na kubły nie chcę kasy wydawać, wole sam coś taniej zrobić i mieć zaoszczędzone kilka groszy które moge przeznaczyć na coś innego.
Więc pozostaje pytanie co dorobić do hydroponiki
Jak proponujecie filtr przelewowy za akwarium? Sump (przez mnie nie zbyt dobrze poznany) ? Filtr z beczki, tylko pozostaje pytanie, czy nie lepiej kupić zwykły wewnętrzny,np aquael turbo 1000, aqua szut 550? żeby zbierał resztki z dna, bo przecież hydroponika nie będzie miała zbyt wielkiego przepływu (jaką pompę do niej polecacie?) i może nie zbierać resztek
  • Ryback
  • Użytkownik

Odp: Filtracja w 450L DIY 03/01/2013 00:53 #47152

Skrobaczka?
  • tuptus
  • Użytkownik
  • :)

Odp: Filtracja w 450L DIY 03/01/2013 19:33 #47156

Kup sobie kubełek za 200zł HW-303 np,bo i tak nie zaoszczędzisz na budowie filtra,i ten kubełek napędzi hydroponikę i coś tam posprząta przy dnie.
  • Vold
  • Użytkownik

Odp: Filtracja w 450L DIY 04/01/2013 15:44 #47159

Zależy mi na bezgłośnej pracy, a z tego co słyszałem to hw może być słyszalny. Akwarium będzie stało koło mojego łóżka.
  • Ryback
  • Użytkownik

Odp: Filtracja w 450L DIY 04/01/2013 16:04 #47160

Ja przy Eheim 2217 , i 2229 wet/dry spałem a, pracowały na zewnątrz nie w szafie.
Co JBL też się zastanów bo, mieli koledzy z forum i mają i nie narzekają
Dobra solidna niemiecka jakość.
Niestety o Eheim tego już teraz nie powiem. Z doniesień innych wychodzi na to że, coś zgubili z dawnej renomy i szyldu NIEMIECKA JAKOŚĆ Kiedyś stawiali na jakość teraz raczej na ilość, która nie zawsze idzie w parze z jakością, a szkoda. Chodź nie mniej jednak firma dalej warta uwagi.

p.s Odnośnie konkretnych modeli pytać na forum. Doniesienia poszczególnych modeli czy serii mogą się różnić.
  • Rysiek
  • Użytkownik
Pozdrawiam
Paweł rysiek

youtu.be/QZ9rgR5PpRM

Odp: Filtracja w 450L DIY 04/01/2013 22:24 #47162

No u mnie Eheim jak kombajn nadal... Unimax zaś od początku jest tak cichy, że czasem patrzę czy na pewno woda leci z wylotów.
  • deadend
  • Użytkownik

Odp: Filtracja w 450L DIY 09/01/2013 09:37 #47207

Pytanie trochę do innego działu, ale nie chcę zakładać nowego tematu.
Jakie akwarium wymaga parka pawiookich i akar pomarańczowopłetwych oraz gibbiceps?
  • Ryback
  • Użytkownik
  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.23 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.