czwartek, grudzień 03, 2020
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Filtracja: sump i wszystko z nim związane
(1 przeglądających) (1) Gość

TEMAT: Filtracja: sump i wszystko z nim związane

Odp:Filtracja sump-przelewowy 29/12/2008 21:06 #16300

Sprawę komina mam już wstępnie zaplanowaną.
Został mi sump i filtracja biologiczna.
Nie wiem na co się zdecydować i w jakiej formie
  • tuptus
  • Użytkownik
  • :)

Odp:Filtracja sump-przelewowy 30/12/2008 20:08 #16332

tuptus napisał:
(...)
Nie wiem na co się zdecydować i w jakiej formie

Tak jak napisałem w PW - mi się marzy dobrze opisany sump bez ceramiki, za to z FBF i popędzanym plenum

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp:Filtracja sump-przelewowy 30/12/2008 21:13 #16339

Rafał jeśli możesz to wprowadź poprawki w projekt
Zależy mi zwłaszcza na orientacyjnej pojemności FBF i czy przedstawione na rysunku rozwiązanie plenum jest prawidłowe czy szukać innego rozwiązania??

To czerwone w FBF to coś w stylu płytki zraszającej kapiącej na styropianowe granulki, w zasadzie wyjdzie coś podobnego do filtra ociekowego.
Czy zastosować wlot do FBF pełną rurą i pozwolić aby prąd spadającej wody porywał w dolne partie filtra granulki będące na powierzchni??
  • tuptus
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 20/01/2010 19:22 przez tuptus.

Odp:Filtracja sump-przelewowy 30/12/2008 21:20 #16340

Widok jest z góry czy z boku?

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp:Filtracja sump-przelewowy 30/12/2008 21:29 #16341

Rafal napisał:
Widok jest z góry czy z boku?

Rafał

Z boku.
  • tuptus
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 20/01/2010 19:21 przez tuptus.

Odp:Filtracja sump-przelewowy 30/12/2008 21:33 #16342

W przypadku FBF trzeba by jeszcze zadbać o niedostawanie się kulek do rurki - chyba że planujesz rozwiązanie z niewielką ilością kulek, a dużą wody.

W pędzonym plenum - woda kapie od góry, z prawej strony? Nie wiem, czy nie przekombinowane sa te dwie komory - niby wydłużenie drogi przepływu, ale czy nie lepsza byłaby jedna komora i kroplowe podawanie od dna?

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp:Filtracja sump-przelewowy 30/12/2008 21:37 #16343

Rafal napisał:

W pędzonym plenum - woda kapie od góry, z prawej strony? Nie wiem, czy nie przekombinowane sa te dwie komory - niby wydłużenie drogi przepływu, ale czy nie lepsza byłaby jedna komora i kroplowe podawanie od dna?
Rafał

Powstaje problem jak przy podżwirówce, zatykanie się rurek i drenów. Z dwoma komorami pompuję wodę do prawej komory i cały ewentualny syfek zbiera się na powierzchni skąd łatwo mogę go zebrać
  • tuptus
  • Użytkownik

Odp:Filtracja sump-przelewowy 30/12/2008 21:56 #16344

Pozwólcie, że się nieco wtrącę. Może nie na temat, jak to ma wyglądać... ale substratu. Kierunek przepływu już masz, to nie zniechęcam, ale co by było, gdyby zamiast np piasku (nie mówię o kulkach styropianowych z tego projektu) zastosować siarkę granulowaną?
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:Filtracja sump-przelewowy 04/01/2009 23:44 #16561

Bodajże _TOM_ miał kiedyś denitryfikator ze złożem siarkowym ale pewności nie mam.

EDYTA:
Wydaje mi się że znalazłem rozwiązanie na połączenie plenum i sumpa
Niestety a może i stety jednym z poważniejszych kroków jest zrezygnowanie ze złoża zatopionego na rzecz złoża zraszanego
górna tacka z jakaś wata do szlifu mechanicznego a później keramzyt albo biobale do biologii.
To wszystko musiałoby być "zawieszone" nad plenum.
Jedyna wada to niezbyt duże rozmiary plenum ale za to jest ciągły ruch wody nad warstwa piasku co pozytywnie powinno wpłynąć na pracę "piaskownicy"
Jak duże powinno być część zraszana dla utrzymania odpowiedniej biologii w zbiorniku?
Aktualnie niecałe 20 litrów keramzytu pilnuje biologi skutecznie.
Czy ociekówkę zrobić podobnej pojemności czy jednak warto zwiększyć jej rozmiary np do 30 litrów?

• tuptus
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 20/01/2010 19:29 przez tuptus.

Odp:Filtracja sump-przelewowy 21/12/2011 20:38 #42716

Rafal napisał:
Tak jak napisałem w PW - mi się marzy dobrze opisany sump bez ceramiki, za to z FBF i popędzanym plenum

Rafał

Plenum nie będzie popędzane ale klasyczne. Reszta jak w Twojej prośbie.
FBF na początek z narurowca, mam nadzieję że wystarczy
  • tuptus
  • Użytkownik
Wygenerowano w 0.23 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.