piątek, listopad 16, 2018
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

200 litrów po oskarkach i ... szklanka
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: 200 litrów po oskarkach i ... szklanka

200 litrów po oskarkach i ... szklanka 01/12/2008 22:51 #15410

Przepraszam, że bez zdjęć, ale jeśli nie zacznę to się nie zmobilizuję a tak jutro muszę cyknąc i uzupełnić

200 litrów - kałuża po oskarkach

W sumie nic ciekawego, typowo dekoracyjne, miłe dla oka z małymi rybkami Pływa stadko danio chorpai, para zbrojników (samica weloniasta i samiec albinos), 2+3 pielęgniczek kakadu i 2+4 prętników karłowatych. Do tegooczywiście kiryski sterbai, które przetrzymały pawice, 5 krewetek amano i 2 filtrujące.
Jedyny problem to kondycja Hygrophili - ewidentne braki żelaza, ale jestem cholernie ostrożna z nawozem bo o dziwo nie mam glonów
Jutro wstawię zdjęcie to sami zobaczycie.

Szklanka ze słoną wodą

Akwarium (nawet nie wiem czy można tak to nazwać ) ma całe 5,5 litra (słownie: pięć i pół litra). Filtr podżwirowy z funkcja zraszania. Żywy żwirek, żywa skała i jedziemy
Dla mnie totalny eksperyment prowadzony pod czujnym okiem Pawła Szewczaka i pracowników AtollZoo. O solniczkach nie wiem nic (już odrobinę wiem, ale czym więcej czytam w necie tym wiem mniej - przestaje czytać ). To cudo stoi od czwartku, w piątek wprowadzone pierwsze miękkie korale i czekamy na rozwój wypadków. Zabawy masa bo codziennie uzupełniam wodę. Trwa to troszkę bo niby tylko ok 30 ml, ale nalewa się mega powoli.
Ciągle coś wyłazi z tych skałek, coś wyrasta, wypełza a my wisimy na telefonie z pytaniami co to lub biegamy do Atoll'a Generalnie opcja zarąbista, cholernie ciekawe, totalnie inne, coś nowego Zapału mamy masę.
Wiem, że będzie tam mieszkała krewetka i krab pustelnik - oczywiście o ile czegoś nie spartaczymy do tego czasu
Odnoszę wrażenie, że poprzeczka wyżej niż w słodkowodnym bo dużo większa wrażliwość stworzeń. Być może to tylko wrażenie (choć nie sądzę) dlatego, że moja wiedza jest nikła i porozumiewam się na zasadzie pokazywania palcem w zbiornikach w sklepie i określeniach: o taki zielony bąbel wyrósł
Zdjęcia jutro, ale nie spodziewajcie się cudów bo na razie jest brzydko
  • Monika
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 01/12/2008 22:52 przez Monika.

Odp:200 litrów po oskarkach i ... szklanka 02/12/2008 07:45 #15412

Ogólne jak ogólne ale na relację ze 'szklanki' jestem mocno nakręcony Z dokładnymi technikaliami, bardzo proszę

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp:200 litrów po oskarkach i ... szklanka 02/12/2008 08:54 #15415

Akwarium wygląda tak:

Płyty dla lepszego pokazania jak to jest duże

Nazywa się JKS model A-01. Grzebałam w necie i guzik znalazłam bo to jakieś tajwańskie cudo Produkt Sanhowell Enterprise. Opis może Tobie coś powie:
JKS - A01
AC 230W 50Hz 2W
W środku jest żarówka (?) energooszczędna tej samej firmy, model TK-01 AquaLux 9W

Zdecydowanie muszę ze dwie diody led zamontować bo niebieskie światło jest niezbędne pod względem estetycznym.

Filtr wbudowany w akwa, podżwirowy. Wygląda to mniej więcej tak:

Na razie używam następujących preparatów:
sól Kent Marine
Nano Reef A&B (raz w tygodniu po 2 krople)

No i oczywiście hydrometr. Ja mam akurat Tetratec comfort.

Zakładanie wyglądało mniej więcej tak.
Na dno 3 garści podłoża pełnego syfu z dojrzałej sklepowej solniczki, na to czyste podłoże (przepłukane w wodzie destylowanej) - warstwa w sumie ok 4-5 cm. Nalanie wody oczywiście już osolonej do odpowiedniego poziomu. Na to dwie skały wyciągnięte z akwa sklepowego. Dolana woda i tyle.
Następnego dnia przytargane dwie malutkie skałki z zaszczepionymi miękkimi koralami - takimi "kwiatuszkami" (zoantariami o ile mnie pamięć nie myli). Tego dnia dodane też Nano Reef A&B. Po 3 dniach podmiana 30% wody. I po tej podmianie jedne korale się zamknęły i zbuntowały. Nie otwierają się i uś.
Wody używam destylowanej - pewnie w końcu będzie osmoza bo taniej wyjdzie a potrzebowałam mały baniaczek - taki 5l. Do podmian i tak używam butelki po wodzie mineralnej bo w 1,5 litra łatwiej mi to osolić i wymieszać.

Nie wiem co jeszcze chcecie wiedzieć. Się pytajcie
Dla mnie to wszystko to UFO UFO wyłazi ze skał, UFO pełza po skałach, UFO wszędzie i w sumie cała obsługa też.
Oczywiście poczytałam troszkę for internetowych i jak pisałam wcześniej przestaje czytać bo co właściciel to inne zdanie, inne poglądy itd - to samo co w słodkowodnych
  • Monika
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 02/12/2008 09:50 przez Monika.

Odp:200 litrów po oskarkach i ... szklanka 02/12/2008 11:17 #15419

O nanorafkach, opartych na elementach dużych, dojrzałych baniaków czytałem - obiecujące, pod warunkiem posiadania dostępu do takiego baniaka. Oświetlenie tego cuda do mnie jakoś nie trafia. Coś mierzysz poza zasoleniem? Czemu takie małe podmiany? W ogóle są tacy, co potrafią to utrzymać bez wsparcia dużego akwarium?

Masa pytań

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp:200 litrów po oskarkach i ... szklanka 02/12/2008 13:53 #15422

Właśnie wróciłam z Atolla i akurat rozmawiałam o oświetleniu.
Oświetlenie jest oczywiście do bani - nie ta barwa, nie ten zakres itd W przyszłym tygodniu maja mieć odpowiednie świetlówki właśnie 9W. Podobno wyglądają ciekawie bo pręty wewnątrz (nie wiem jak to nazwać) są w 3 kolorach. Oczywiście dam znać jak już będzie.
Na razie poza zasoleniem nie mierzę nic. Za ok 2 tygodnie udam się z woda do nich i posprawdzają co tam się dzieje. Wiem, że mam jedynie posiadać testy na twardość i ten parametr kontrolować.
Przez najbliższe 2 tygodnie mam wcale nie podmieniać. Czemu tak małe ? Nie mam pojęcia, ale u nich metodą prób i błędów taka ilość jest optymalna.
Są tacy co utrzymują bez większego problemu - inaczej nawet bym nie próbowała i by nam nie zaproponowali. Za dużo czasu, pieniędzy i przegadanych godzin nas łączy Warunek jest oczywiście jeden - minimum zwierząt (nie licząc korali i wieloszczetów i innych robali, które same wylezą): krab i krewetka to max. Możemy się pokusić o parę malutkich rybek, ale zrezygnuje raczej. Po prostu się boję a i ryby nie są jakieś piękne i kolorowe

Dostaliśmy dziś "barometr" - wieloszczeta (potem pstryknę) - jak nie będzie się wysuwał przez cały dzień to mamy piorunem z wodą lecieć do nich i kombinować co jest nie tak.

Widziałam u nich w książce (niemieckojęzycznej niestety) zdjęcie mini nano-rafy w zbiorniczku 400 ml ... Zero sprzętu tylko woda i skała. To jednak dla mnie już przerost formy nad treścią.

Z tym zasoleniem to nie taka prosta sprawa. Parowanie wody jest dużo większe niż w słodkowodnych. W związku z tym stopień zasolenia sporo mi skacze między dolewką a sprzed dolewki. Dolewam powoli i w miejscu gdzie woda słodka miesza się z morska nic nie ma. Co prawda wyszło mi tak niechcący, ale bardzo dobrze. Skała by była tam martwa.

Rafał jestem tak samo ciekawa jak Ty czy to wyjdzie
Wybierałam dziś korale do zaszczepienia przed świętami (powinno już dojrzeć na tyle aby troszkę wrażliwsze gatunki umieścić) i oczywiście sporo przepięknych jest za duża aby się tam pomieściły, albo za parząca aby stykały się z innymi.
  • Monika
  • Użytkownik

Odp:200 litrów po oskarkach i ... szklanka 02/12/2008 17:05 #15435

Czekamy z błyskiem w oku na dalsze fotorelacje . Jestem ciekaw zbliżeń i jak co gdzie wyrasta nowego . Zastanawiam, czy kiedyś sobie nie pozwolić chociaż na 50-100l solniczkę .

Pozdrawiam,

Mike
  • Mike
  • Użytkownik

Odp:200 litrów po oskarkach i ... szklanka 10/12/2008 22:20 #15842

Poniżej zdjęcie "barometru" Po pierwszej podmianie stwierdził, że chyba ma dosyć i opuszcza lokal Wyszedł z rurki i zakopał się 5 cm dalej. Okazało się, że to typowe i częste - tak te stworzonka mają Rurkę sobie odbuduje.

Wszystko porasta "czymś". Albo są to w zasadzie znajome brązowe obrzydliwe glony (cóż - dojrzewamy) albo tez glony ale dla mnie obce. Wyglądające jak porastający skałę grzyb tyle tylko, że w kolorach różowym, burgund, czerwień a nawet trafiła się żółć i niebieski - prawie granat. Oczywiście i różne glony koloru zielonego - od purchli poprzez nitki to "listkowatych".

Do tego co jakiś czas pojawia się jakieś dziwne zwierzę ...

I "wyrósł" sam z siebie kolejny "barometr" - dużo ładniejszy zresztą

• Monika
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 10/12/2008 22:23 przez Monika.

Odp:200 litrów po oskarkach i ... szklanka 11/12/2008 20:16 #15856

Mimo że to glony (szkoda że szkodliwe ) to dla mnie są bajkowe:cheer:. Początki i to dobre. Tak trzymać <patrzy z rozmarzeniem>.

Pozdrawiam,

Mike
  • Mike
  • Użytkownik

Odp:200 litrów po oskarkach i ... szklanka 11/12/2008 20:21 #15857

Te glony co wyglądają jak nie glony to są ok
Na glony nie ok dziś zakupiliśmy ślimora - turbo coś tam
Te żółte i granatowe to się okazało, że to gąbki. No i mamy małżę. Małża na stałe uwięziona w skale (zarosła skałą), ale żyje.
  • Monika
  • Użytkownik

Odp:200 litrów po oskarkach i ... szklanka 13/12/2008 20:39 #15890

Jestem ciekaw jak się rozwinie, czekam z niecierpliwością. Ciekawi mnie wylinka krewetki, mam nadzieję, że nie mantisa:/. Choc są piękne, to lubia "żywe mięsko". Poza tym piekna skała, bardzo bogara w życie, widze że masz dobrego doradcę.
pozdro Grzegorz
  • brzydzi
  • Użytkownik
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Wygenerowano w 0.25 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.