sobota, sierpień 24, 2019
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Przejściówka 240l --> 306l --> 500l -->...?
(1 przeglądających) (1) Gość

TEMAT: Przejściówka 240l --> 306l --> 500l -->...?

Przejściówka 240l --> 306l --> 500l -->...? 03/05/2011 11:00 #35467

Witam, pawiookie posiadam w sumie od niecałego tygodnia. Wcześniej miałem nieco inną obsadę której głownym punktem były piranie czerwonobrzuche (4szt po ok 20cm i kilka mniejszych). Piranie jak to piranie, ryby strasznie płochliwe, ciagle pochowane pod korzeniami i dewastujące akwarium w szale ucieczki przed wyimaginowanym niebezpieczeństwem. Po pewnym czasie stało się to na tyle drażniące iż powędrowały " do ludzi". Szukałem czegoś równie drapieżnego i o podobnych gabarytach tak więc padło na pawiookie. Spędziłem cały weekend na przęglądaniu wszelkiej dostępnej na necie literatury związanej z oskarkami i tak trafiłem na Wasze forum. Po pochłonięciu odpowiedniej (tak mi się wydaje:) ilości wiedzy wybrałem się do sklepu po zakup kilku egzemplarzy. Zakupiłem 5 dostępnych sztuk, przy czym poprosiłem właściciela aby sprowadził w miarę możliwości jeszcze jakieś albinoski, red oscary i odmianę dziką. Zakupię jeszcze 3-4 sztuki przy czym docelowo interesuje mnie dobranie 2-max 3 par i odsprzedaż reszty rybek. Rybki są jak narazie małe, tak więc nawet 8 sztuk nie będzie się meczyć w takim zbiorniku. Im więcej egzemplarzy tym będę miał większa mozliwośc wyboru które z par zostawię. Narazie posiadam 240l przy czym w połowie czerwca ma zawitać do mnie 375l. Jak narazie te 375 będą musiały wystarczyć przez niecały rok, ponieważ w okolicach maja przyszłego roku przeprowadzam się i zamierzam zakupić zbiorniczek conajmniej o dł 250cm (1000l lub więcej bo będzie sporo miejsca) także myślę że będzie wystarczający dla 3 par.

Zbiornik: 240l 120x40x50

Filtracja: Aquael fan 3 jako mechanik i aquael fzn 3 jako biolog

Fauna: 5 szt pawiookich (dwa tygryski) i 3 (sam nie wiem co to?) moja wiedza akurat w tym przypadku jest na tle ograniczona że cięzko jest mi stwierdzić co to za rodzaj. Niby nie tiger bo nie ma pasków, do red tez nie są podobne. Prosiłbym o pomoc:)
2 trzciniaki, 2 duchy, 3 zbrojniki i 1 clarias przy czym duchy, trzciniaki i prawdopodobnie clarias są na wypadzie.

Flora: Jakieś 3 żabienice ale jakie..? nie mam pojęcia:)

Ogrzewanie: brak, ale temp trzyma się w granicach 21-23C

Woda nieco zmącona ponieważ przed robieniem zdjęć była kilkudziesięcio-litorwa podmianka która podniosła troszkę piach i przymuliła wodę.

Dodam, że moje ryby mają pasożyty układu pokarmowego, stwierdziłem to wyglądzie odchodów (są śliskie, ciągliwe, niektóre pozwijane jak ślimak i pływaja przy powierzchni wody). Jutro zamierzam wybrać się do sklepu i zakupić jakiś środek do odrobaczania. Poza tym rybki są bardzo energiczne i sporo jedzą (karmię 5-6 razy dziennie, gdy się tylko tego domagają)

Liczę się ze sporą krytyką z Waszej strony, ale dla mnie krytyka jest konstruktywna więc z chęcią wysłucham wszelakich uwag. Pozdrawiam
  • jaciek
  • Zablokowany
Ostatnio zmieniany: 10/12/2011 18:30 przez jaciek.

Odp:Przejściówka 240l 03/05/2011 12:02 #35468

Ja bede pierwszy hehe

Bardzo podoba mi sie podejscie do sprawy w ten sposob, czyli zakup wiekszej ilosci a pozostawienie wybrancow.

Jak napisales myslisz o 2 parkach max. 3, ja bym to zredukowal do prary w zbiorniku 375, oczywiscie zanim bedziesz mial tego 1000.

Co do pozostalej obsady jest ona zbedna, zostaw sobie jednego zbrojnika.

Pawiookie bardzo szybka rosna i w takim zbiorniku nie utrzymasz tych 8 sztuk dluzej niz 3 miesiace, sam zobaczysz ze bedzie klopot, to z paramaetrami wody, to z ich ruchliwoscia jak dorastaja itp..

Dziwi mnie tez wielkosc tych egzemplarzy jezeli takie pochodza ze sklepu to na moje oko maja juz ok 4 miesiecy, no moze 3,5. Powinienes zakupic mlodziutkie jezeli chcialbys je sam wyprowadzic.

Popracuj nad filtracja bo nie wydaje mi sie zeby Twoja powalala na kolana.

Dopiero co zalales zbiornik wiec nie bede meczyl Cie pytaniami o wyniki testow. Ale jedz do sklepu i kup testy, kropelkowe najlepiej na NH3/4, NO2 i najwazniejsze na NO3.

Zmierz parametry wody za jakis czas upewniajac sie ze biologia wystartowala i podaj wyniki tu na forum. Nie zdziw sie jak NO3 tam siegnie zenitu a co to znaczy masz o tym super artykul na stronie glownej forum.

Bardzo podoba mi sie wystroj.

Odrobaczyc mozesz ale w przypadku moich maluchow odchody takie ustapily same i po tygodniu wrocilo wszystko do normy.

Pozdrawiam
  • rmboss
  • Zablokowany
Ostatnio zmieniany: 03/05/2011 12:03 przez rmboss.

Odp:Przejściówka 240l 03/05/2011 12:25 #35472

Dzięki za opinię. 1000 juz by było ale aktualnie jestem w trakcie budowy własnego domu i przez najbliższe kilka miesięcy pomieszkuję u rodziców, i ojciec robi mi problemy odnośnie obciążenia stropu (chociaz akwa stoi przy samej scianie). Niestety jestem niecierpliwy i nie byłem w stanie poczekać z zakupem ryb do przeprowadzki stad wystartowałem w takim a nie innym zbiorniku. Ryby maja ok 7-8cm dł, jedna ma ok 10. Może rzeczywiście poczekam z tym odrobaczaniem w szczegówlności że w ciągu tego tygodnia zjadły ok 40 średniej wielkości gupików, z 10 dużych świerszczy, dżdżwonic, białych robaków (takich ze sklepu wędkarskiego) no i masę surowego mięsa (różne rodzaje) i suchego wybarwiającego pokarmu tropicala, stąd pewnie nienadąrzają z trawieniem. Co do filtracji to względem kubełków przynajmniej jak narazie jestem sceptycznie nastawiony, nie mieszkam u siebie i zbyt dużo naczytałem się o cieknących tetrach czy zalewających domy chińszczyznach a zamiast wydawać "400 i więcej zł" na lepszy kubeł wole wrzucic kase na wieksze akwa i dokupic do tego jeszcze jeden duży filtr wew z miejscem na jakąś biologię. Co do testów to jutro zakupię, ale poczekam jeszcze z tydzień żeby się wszystko ułożyło. pzdr
  • jaciek
  • Zablokowany

Odp:Przejściówka 240l 03/05/2011 12:50 #35475

Kubelek jakis musi byc, przy 375 nawet 2 by sie nadaly. Ja posiadam jednego Fluvala i drugiego - chinszczyzne jak piszesz, byla o tym kilka dni temu dyskusja w odpowiednim watku. Dobry filter zakupisz juz od 200 kilku zlotych wiec nie jest to az tak duzo.

Nie dasz rady na samych wewnetrznych, woda w akwarium bedzie Ci sie poprostu psula.

Prawdopodobnie wg wskazan testow za jakis czas bedziesz ciagle posiadal jakies NH3 czy w gorszym przypadku NO2. Zbyt male zloze biologiczne azeby poprzemieniac to w NO3.

W zwiazku z powyzszym bedziesz trul powoli ryby a tego zapewne nie chcesz.

Pozostaja Ci ogromne i czeste podmiany wody a te sa rowniez nie wskazane, zawsze lepiej robic je czesto ale w malej ilosci/objetosci.

Wyrazilem swoja opinie napewno spotkasz sie z innymi, po to zalozyles konto na pawiookie.pl zapewne.

Pozdrawiam i zycze sukcesow.

Rafal
  • rmboss
  • Zablokowany

Odp:Przejściówka 240l 03/05/2011 13:06 #35478

375l, dwa wewnętrzne filtry, przy sześciu rybach, takich jak pawiookie... Przez rok. Nie da rady. Nawet przy lepszej filtracji, utrzymanie sześciu byków w niespełna 400 litrach wody jest mało realne. No, może jest realne, ale super to tam nie będzie, ani dla ryb, ani dla ciebie. Jedna parka rok może poczekać, dwie - niezbyt, ale trzy...?
Wewnętrzne filtry, nawet z biologią (musiałaby być z najwyższej półki) jak obskoczą azoty, to zabierają miejsce w zbiorniku. Szukaj kubełków, nawet używanych.
Prostując wypowiedź rmbossa, azotany będą się tworzyć, ale filtracja może nie nadążyć, żeby całość NH3 przemienić w NO2 i dalej w NO3. Skutek - zatrucie. Z resztą wypowiedzi się zgadzam.
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:Przejściówka 240l 03/05/2011 13:08 #35479

A jakich wkładów używasz w swoich kubłach? I jeszcze prosba o identyfikacje tych 3 oskarków, bo dwa to z pewnością tygrysy:) Z góry dzięki i pozdrawiam.
  • jaciek
  • Zablokowany

Odp:Przejściówka 240l 03/05/2011 13:15 #35480

Akurat ja używam tylko gąbek na dziś, ale mam dwa kubełki i mechanik wewnętrzny na akwarium 300 litrów.
Co do odmian... myślę, że wszystkie to red tigery, choć z tego na ostatnim zdjęciu, może wyjdzie coś podobne do reda... Jakbyś wkleił zdjęcie wszystkich ośmiu ryb obok siebie...
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:Przejściówka 240l 03/05/2011 13:17 #35481

Ja posiadam biobale, ceramike i zeolit - regularnie wymieniany.

Co do mojej wypowiedzi oczywiscie ze azotany beda sie tworzyc ale one bardzo szybko powinny byc przemieniane w NO3, tak, zeby ich wskazania byly znikome. Chdzilo mi tu o to ze bedzie mial ich duza ilosc.

Co do odmian wygladaja mi na 3 brudne redy, poczekalbym z ich wybarwieniem, moze odpowiedni sposob karmienia uwloni w nich wiecej jasnego koloru.

Moze powstac odmiana Gold, niezauwazalna wielka roznica od red, red oscar powinien podchodzic bardziej pod czerwony, gold poz zloty - zolty. Ewidentnie widzialem ta roznice w niejednym akwarium gdzie oba byly w komplecie. W Polsce wg wielu opini red to gold.

Pozdrawiam
  • rmboss
  • Zablokowany

Odp:Przejściówka 240l 03/05/2011 13:17 #35482

No to i ja się wtrącę - wystrój bardzo mi się podoba ale do pawiookich nie nadaje się. Obserwuj ryby czy nie mają ubytków w łuskach bo na pewno w miarę ich wzrostu w szaleńczych ucieczkach te gałęzie będą latały po akwa....
Odnośnie filtracji według mnie to same kubełki wystarczą. Zero wewnętrznego filtra.
Z resztą innych wypowiedzi się zgadzam.
  • corleone
  • Użytkownik (2 ostrz.)
  • MJ
Ostatnio zmieniany: 03/05/2011 13:19 przez corleone.

Odp:Przejściówka 240l 03/05/2011 13:21 #35483

rmboss napisał:
...oczywiscie ze azotany beda sie tworzyc ale one bardzo szybko powinny byc przemieniane w NO3, tak, zeby ich wskazania byly znikome. Chdzilo mi tu o to ze bedzie mial ich duza ilosc....

Jeszcze raz tylko to wyjaśnij, bo nie bardzo rozumiem.
  • kamyllo2
  • Moderator
Wygenerowano w 0.30 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.