wtorek, maj 30, 2017
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Duże AKWARIUM w BLOKU!!!! , Jaki największy litraż????? Dot. AKWA POWYŻEJ 375l
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Duże AKWARIUM w BLOKU!!!! , Jaki największy litraż????? Dot. AKWA POWYŻEJ 375l

Odp:Duże AKWARIUM w BLOKU!!!! , Jaki największy litraż????? Dot. AKWA POWYŻEJ 375l 06/07/2008 01:05 #10288

Emir napisał:
Flex, sądzę, że nie bujda:
"norma PN-82 B-02003 Podstawowe obciążena technologiczne i montażowe i czytamy ze dla Pokoi i pomieszczeń mieszkalnych w domach indywidualnych, czynszowych blebleblebleble, 1,5 kN/m2 czyli 150kg na kazdy metr kwadratowy"

Nie jestem architektem, ale coś tam z fizyki zostało;) . Nie możemy zakładać, że siła 1500 N, o której pisze Emir, przełoży się na skierowany pionowo ciężar, to zbyt daleko idące uproszczenie nie mające tu kompletnie zastosowania, bo tylko dla sił w ruchu jednostajnie przyspieszonym (spadku swobodnym) można by w przybliżeniu użyć takiego uproszczenia.

Pchnij Emir podłogę, co się stanie? Zawali się? Nie ponieważ podłoga odpowie Ci z taką samą siłą jak użyta przez Ciebie, ale wektor tej siły skierowany będzie przciwnie niż wektor siły przyłożonej przez Ciebie, w myśl zasady: każdej akcji odpowiada reakcja równa co do wielkości lecz o przeciwnie skierowanym kierunku działania (oczywiście do momentu nie przekroczenia wartości granicznych dla danej konstrukcji), więc nie możemy sił działających na strop przekuwać w masę, stropy są tak skonstruowane, że siły rozkłądają się na elementy konstrukcyjne: ściany, słupy, pozostałe stropy.

W wypadku naszych zbiorników warto by chyba jednak mówić o parciu - nacisku wyrażonym w Pa (Pascalach), dość dokładnie opisuje to link podany przez Emira, gdzie ktoś już porobił za nas obliczenia stropów betonowych i dopuszczalna statyczna masa obciążeniowa idzie w tony, więc powiadam: zostawmy dyskusje o setkach kilogramów, bo przy betonowych stropach są one bezprzedmiotowe, niezależnie od tego czy ktoś tu mnie podejrzewa o szaleństwo, czy nie . Co innego legary, belki drewniane itd, tu można by się zastanawiać i rozpocząć przeliczanie.

Btw, obliczenia Flexa są jak najbadziej prawidłowe:) .

Marek
  • King
  • Moderator
Ostatnio zmieniany: 06/07/2008 01:21 przez King.

Odp:Duże AKWARIUM w BLOKU!!!! , Jaki największy litraż????? Dot. AKWA POWYŻEJ 375l 06/07/2008 01:13 #10289

King napisał:
obliczenia stropów betonowych i dopuszczalna statyczna masa obciążeniowa idzie w tony, więc powiadam: zostawmy dyskusje o setkach kilogramów, bo przy betonowych stropach są one bezprzedmiotowe, niezależnie od tego czy ktoś tu mnie podejrzewa o szaleństwo, czy nie

jesteś szalony, mówię Ci ja też z resztą bo mam podobne zdanie
  • Flex
  • Użytkownik

Odp:Duże AKWARIUM w BLOKU!!!! , Jaki największy litraż????? Dot. AKWA POWYŻEJ 375l 06/07/2008 05:55 #10296

Sądzę, że istotna jest jeszcze jedna rzecz - przy jakiej ścianie stawiasz: nośna czy nie
  • Monika
  • Użytkownik

Odp:Duże AKWARIUM w BLOKU!!!! , Jaki największy litraż????? Dot. AKWA POWYŻEJ 375l 06/07/2008 11:00 #10303

o tym zapomniałem najważniejsze, że istota sprawy już została przekazana, wątpliwości rozwiane, Azrael stawiaj baniak bo nie ma żadnych obaw
  • Flex
  • Użytkownik

Odp:Duże AKWARIUM w BLOKU!!!! , Jaki największy litraż????? Dot. AKWA POWYŻEJ 375l 13/02/2009 18:37 #17967

720+sump+~80kg piasku na poddaszu, strop teriva
  • tuptus
  • Użytkownik
  • :)

Odp:Duże AKWARIUM w BLOKU!!!! , Jaki największy litraż????? Dot. AKWA POWYŻEJ 375l 15/02/2009 13:31 #18034

Norbert Sabat (moim zdaniem czołowy [jak nie najlepszy] Polski aguadesign'er) już raz opisywał dokładniej to zagadnienie. Jeśli się mieszka w "wielkich płytach" z lat 70/80 to ten artykuł gorąco polecam.
Jeśli nie, to i tak warto się z tą pracą zapoznać. Daje do myślenia i rozwiewa wiele dziwnych mitów...

Norbert Sabat - Wpływ akwarium na nośność stropów żelbetowych

Norbert Sabat napisał:
Podsumowując można powiedzieć, że we współczesnym budynku o ustroju płytowo-słupowym możemy bez problemu postawić zbiornik rzędu 150x50x50 (375litrów) w dowolnym miejscu mieszkania (nawet na środku pokoju). W większości przypadków możemy pokusić się o większy zbiornik rzędu 180x60x60 (648litrów) a nawet 210x70x65 (955litrów). Nie popadajmy jednak w zachwyt gdyż powyższe obliczenia zostały wykonane dla konkretnego budynku i dla konkretnych materiałów. Usytuowanie zbiornika w poszczególnych przypadkach było przyjęte na podstawie architektury i możliwych ustawień względem istniejących ścian wewnątrz lokali. Możliwe, że niektóre sytuacje były skrajnie niekorzystne a inne przypadkiem wyjątkowo korzystne.
Jeżeli chcemy postawić zbiornik 400-600litrów nie powinniśmy się zbytnio martwić nośnością stropu. Przy większych zbiornikach moim zdaniem należy bezwzględnie zaznajomić się z planami budynku i ewentualnie poradzić się fachowca. W szczególnych przypadkach (zbiorniki 800-1000l i większe) warto przeprowadzić szczegółowe obliczenia dla konkretnego przypadku posługując się planami, które można zdobyć w spółdzielni bądź administracji obiektu - nie da się przeprowadzić szacunkowych obliczeń nie znając klasy betonu oraz zbrojenia płyty stropowej.
Powyższe obliczenie odnoszą się TYLKO do konstrukcji monolitycznych płytowo-słupowych i należy je traktować TYLKO poglądowo. Nie można stosować ŻADNEJ analogi do budynków gdzie głównymi podporami są ściany oraz do konstrukcji prefabrykowanych. Jednakże w przypadku tzw. wielkiej płyty (budynki z przełomu lat 70-tych i 80-tych) można z bardzo dużym prawdopodobieństwem założyć, że wytrzymałość stropu jest podobna. Należy pamiętać, że większość przeprowadzonych w artykule wywodów dotyczy stanu granicznego użytkowania, który ma większe wymagania niż stan graniczny nośności czyli innymi słowy jest spora droga między zarysowaniem stropu czy też pęknięciami na ścianach a katastrofą budowlaną. Nie znaczy to jednak, że można zlekceważyć SGU gdyż najczęściej nie jesteśmy jedynymi użytkownikami budynku i musimy liczyć się z innymi jego mieszkańcami (szczególnie z sąsiadem pod nami ).
  • AMD
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 15/02/2009 13:32 przez AMD.

Odp:Duże AKWARIUM w BLOKU!!!! , Jaki największy litraż????? Dot. AKWA POWYŻEJ 375l 18/04/2009 11:08 #20612

Witam. Zawsze można powiesić na ścianie, oczywiście nośnej. Robimy trójkątna ramę, belka na ścianie solidnie zakotwiona, na to poprzeczki podparte na drugim końcu zastrzałem biegnącym do spojenia ściany ze stropem. i można spore mieć spore akwa(przypuszczam ze nawet 1500l) i drewniane poniemieckie stropy
  • Zajc3w
  • Użytkownik

Odp:Duże AKWARIUM w BLOKU!!!! , Jaki największy litraż????? Dot. AKWA POWYŻEJ 375l 18/04/2009 18:19 #20618

Zajc3w napisał:
Witam. Zawsze można powiesić na ścianie, oczywiście nośnej. Robimy trójkątna ramę, belka na ścianie solidnie zakotwiona, na to poprzeczki podparte na drugim końcu zastrzałem biegnącym do spojenia ściany ze stropem. i można spore mieć spore akwa(przypuszczam ze nawet 1500l) i drewniane poniemieckie stropy

A właśnie - udało się złapać inżyniera za głowę, żeby policzył to, co w temacie:

www.pawiookie.pl/forum/artykuly-wersje-b...-tak-to-mozliwe.html

?

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp: Duże AKWARIUM w BLOKU!!!! , Jaki największy litraż????? Dot. AKWA POWYŻEJ 375l 19/08/2015 12:44 #49139

po latach zmieniam akwarium z 250l na wyżej, czytając różne fora to już strach 500L postawić. Opcja bezpieczna 576L ale planuje 720L nie wiem czy to przez klatkę przejdzie :/ Blok z płyty, akwarium stało by po między dwiema ścianami nośnymi, mam w pokoju głębsze miejsce w salonie dlugośc 2,4m i szerokości 60cm. Z lewej ściana zewnetrzą nośna a z drugiej strony odległość 2,4m kolejna nośna ściana. 160x60x60 przejdzie klatką napewno ale większa opcja 200x60x60 już nie jestem pewny.
  • tratox
  • Użytkownik

Odp: Duże AKWARIUM w BLOKU!!!! , Jaki największy litraż????? Dot. AKWA POWYŻEJ 375l 19/08/2015 17:39 #49140

W takim blokhausie to i 1k można postawić przy nośnej. Ilu piętrowy blok?
  • tuptus
  • Użytkownik
  • :)
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Wygenerowano w 0.24 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.