poniedziałek, maj 21, 2018
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

arowana azjatycka
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: arowana azjatycka

arowana azjatycka 12/08/2009 01:41 #23419

Czy ma ktoś jakieś doświadczenie z tą odmianą arowany tj. jakiego zbiornika potrzebuje, do ilu cm. dorasta ?? W sieci nie znalazłem zbyt wiele więc proszę o pomoc tutaj.
  • Mao106
  • Użytkownik

Odp:arowana azjatycka 12/08/2009 08:16 #23420

Doświadczenia nie mam, ale tu masz dość ciekawą stronę o arowanach arowana.pl/.
  • Młody95
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 12/08/2009 08:17 przez Młody95.

Odp:arowana azjatycka 12/08/2009 13:27 #23423

Z tej strony można się dowiedzieć tylko tyle, że dorasta do 60cm. Na angielskich znalazłem, że do 90cm. Nie wiem czemu wierzyć. Planuje większy zbiornik i mam szansę w przyszłości dostać małą arowanę azjatycką, na razie myślę nad 500 litrami, myślicie, że wystarczy na parę pawiookich i jedną taką koleżankę ??
  • Mao106
  • Użytkownik

Odp:arowana azjatycka 12/08/2009 14:52 #23425

Rozmawiałem ostatnio z osobą, co do niedawna miała taką rybę w zbiorniku 1200 litrów i powiedziała mi, że w takim małym akwarium dorasta do 60cm. Dowiedziałem się też, że mała rybka z legalnego źródła z dokumentami kosztuje 2000zł.
  • krzyś
  • Użytkownik

Odp:arowana azjatycka 12/08/2009 19:33 #23432

A nawet więcej niż 2000zł, na stronie Diskus-Zoo są rybcie po 4000zł. A są i droższe. Wszystko rozbija się o to, ze naturalna forma Scleropages formosus, bo o niej mowa, jest zagrozona w naturalnym środowisku. I wszystkie te kolorowe odmiany z azjatyckich wielkich farm, muszą mieć wszczepiony czip pod skórę, i właściciel musi dostać pisemny certyfikat. Sama metoda pozyskiwania młodych nie jest najbardziej przyjemna dla ryb (ikra tuż po zapłodnieniu jest wyjmowana na siłę z pyska inkubującego rodzica) i za to też się płaci. Najdroższe formy to bodaj Super Red i Cross Back Golden.

Co do akwarium. Miłośnicy tych ryb (one są tam czczone jako święte) w Azji trzymają je często w ok. 450L akwariach. Wg mnie to sporo za mało. Ok. 1000L byłoby o wiele lepsze. Są mniejsze od Srebrnych (Naturalna forma S. formosus osiąga 90cm (źródło: FishBase) ale na pewno hodowlane formy pozostają mniejsze (ok. 70cm). W takim zbiorniku jaki planujesz można trzymać arowanę z Pawiookimi, ale na dłuższą metę będzie im zwyczajnie... ciasno.

Pozdrawiam.

P.S. W Polsce można kupić o wiele tańsze Arowany Australijskie (S. jardini). Kiedyś widziałem ok. 20cm rybę tego gatunku za 90zł.
  • piotrK
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 12/08/2009 19:35 przez piotrK.

Odp:arowana azjatycka 12/08/2009 22:43 #23433

Dzięki za odpowiedź, o mały włos dał bym się wciągnąć w nielegalny przemyt ;)A co do tej Australijskiej, wie ktoś coś na jej temat??
  • Mao106
  • Użytkownik

Odp:arowana azjatycka 12/08/2009 23:40 #23434

Ryba mniejsza ale wiele źródeł powtarza że po osiągnięciu okolic 40cm coś rybom potrafić strzelić do łba i w jeden dzień wytłuc resztę obsady bez względu na ich wielkość.
Oczywiście nie wszystkie tak mają ale zdarza się to.
  • tuptus
  • Użytkownik
  • :)
Ostatnio zmieniany: 12/08/2009 23:41 przez tuptus.

Odp:arowana azjatycka 12/08/2009 23:55 #23435

Mao106 napisał:
Dzięki za odpowiedź, o mały włos dał bym się wciągnąć w nielegalny przemyt ;

Ja bym się długo nie zastanawiał, czy z przemytu czy nie:P jak mi się podoba...
  • 1andy1
  • Użytkownik

Odp:arowana azjatycka 13/08/2009 01:15 #23436

w sumie racja, wątpię żeby jakiś policjant wchodząc mi do domu zauważył, że mam w akwarium rybę z nielegalnych źródeł ;)podobnie jest z żółwiami czerwonolicymi, wszyscy je mają i nikt się nie czepia.
  • Mao106
  • Użytkownik

Odp:arowana azjatycka 13/08/2009 01:25 #23437

Mao106 napisał:
o mały włos dał bym się wciągnąć w nielegalny przemyt

Eee tam, nielegalny. Jakbyś miał kolorową odmianę, plus certyfikat, to wszystko jest w porządku.
tuptus napisał:
Ryba mniejsza ale wiele źródeł powtarza że po osiągnięciu okolic 40cm coś rybom potrafić strzelić do łba i w jeden dzień wytłuc resztę obsady bez względu na ich wielkość.
Oczywiście nie wszystkie tak mają ale zdarza się to.

Co do wielkosci, ta chyba równa S. formosus. A co do agresji, to to samo też słyszałem/czytałem o azjatyckich.
1andy1 napisał:
Ja bym się długo nie zastanawiał, czy z przemytu czy nie jak mi się podoba...

To już nie chodzi o legalność czy nie, ale o dokładanie się do wytrzebiania gatunku. Po to są te certyfikaty i czipy.
  • piotrK
  • Użytkownik
  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.21 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.