poniedziałek, maj 21, 2018
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Mastacembelus armatus
(1 przeglądających) (1) Gość

TEMAT: Mastacembelus armatus

Mastacembelus armatus 09/01/2008 23:59 #3082

Niedawno stałem sie posiadaczem dwóch egzemplarzy tej rybki więc postaram się w tym temacie opisywać swoje obserwacje na ich temat
Troszku teorii:
\"Mastacembelus armatus (Lecepede, 1800) - żyje w Azji i dorasta do 90 cm długości.
Przedstawiciele rodziny Masiacembelidae większą część życia spędzają w strefie przydennej, często zakopując się w podłoże, z którego wystawiają tylko rurkowate nosy. Żywią się różnymi organizmami dennymi, ale nie gardzą i planktonem; większe z nich mogą. zjadać ikrę i małe rybki. Prowadzą nocny tryb życia. Są to ryby niezwykle interesujące, a przy tym mało kłopotliwe. Ważne jest aby zbiornik, w którym je trzymamy nie był zbyt mały. Parametry wody mogą się zmieniać w dość dużych przedziałach: twardość od 2 do 20°n, pH od 6,5 do 8, temperatura od 20 do 30°C. Wskazana jest dwukrotna częściowa wymiana wody (około 1/3 objętości zbiornika) w ciągu tygodnia. Wodę należy stale napowietrzać i filtrować. Przy stosowaniu filtrów zewnętrznych należy je zabezpieczyć przed możliwością przepłynięcia ryby do filtra. Konieczne jest zadbanie o to by ryby miały odpowiednie kryjówki. Mogą to być plastikowe lub ceramiczne rurki, ewentualnie gęsta grupa roślin. Węgorzyki nie powinny być same w akwarium, gdyż stają się bardzo płochliwe, natomiast w towarzystwie ryb pływających w toni, takich jak na przykład brzanki czy przedstawiciele rodziny kąsaczowatych, szybko się oswajają. Oswojone często wypływają do góry prezentując swoje niezwykłe kształty i finezyjne pozy. Pomimo iż są to ryby bytujące głównie w strefie przydennej akwarium z nimi musi być szczelnie przykryte. W nocy, kiedy zaczynają swoje harce, jak również w sytuacjach stresowych (nagła zmiana parametrów wody, przestrach) może dojść do ich wyskoczenia ze zbiornika.\"
info zaczerpnięte ze strony www.akwarium.net.pl/adv/mastacembelus_pancalus.htm

Moje rybki zakupiłem około 3 tygodni temu. Mają na razie około 8-10cm. Obawiałem się troszku o to by pawice nie potraktowały ich jako pokarm ale jak na razie wszystko jest w porządku. Karmię je dwa razy dziennie głównie mrożonkami typu: wodzień, ochotka, czarna larwa komara. Rybki z początku były trochę płochliwe ale obecnie się już całkowicie zaaklimatyzowały i bez strachu penetrują akwarium. Troszku obawiam się ich wielkości w późniejszym czasie ale jak na razie nie natrafiłem w sieci na egzemplarze większe niż 50-60cm.
W miarę upływu czasu postaram sie to zweryfikować o własne spostrzeżenia...
  • masta
  • Użytkownik

Odp: Mastacembelus armatus 10/01/2008 00:06 #3083

Fotki rybek:

• masta
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 10/01/2008 00:09 przez masta.

Odp: Mastacembelus armatus 10/01/2008 02:05 #3085

Patrząc na fotki to one w ogóle nie są płochliwe Ten ze zdjęć zachowuje się jak przedszkolak na wycieczce, wszędzie nos wściubia Ciekawe, czy zakopywałby się w podłożu (jak w przytoczonym tekście), gdybyś miał piach zamiast żwiru.

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp: Mastacembelus armatus 10/01/2008 08:35 #3087

Próbował na samym początku ale jednak żwirek zbytnio mu na to nie pozwala. Niosę się zamiarem zmiany podłoża na piach ale jak na razie zbliżająca się sesja mi to uniemożliwia
Może w sobotę mi się to uda
  • masta
  • Użytkownik

Odp: Mastacembelus armatus 10/01/2008 09:00 #3088

Tak BTW to jakieś 2,5 roku temu razem z paletkami trzymałem 3 długonosi cierniste. One ez problemu potrafiły wykorzystać skrawek piasku na dnie, tak że wystawał tylko łepek Gdy były większe (koło 25-30 cm) nawet żwirek, taki jak na fotach, już im w tym nie przeszkadzał.
  • masta
  • Użytkownik

Odp: Mastacembelus armatus 11/01/2008 19:02 #3147

Rafał a co powiesz na takiego bydlaka???? Niezły potwór

a tutaj nasz tytułowy tire track eel

• masta
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 11/01/2008 19:21 przez masta.

Odp: Mastacembelus armatus 11/01/2008 19:12 #3148

masta napisał:

Rafał a co powiesz na takiego bydlaka???? Niezły potwór

a tutaj nasz tytułowy tire track eel

Ten Twój gatunek ładniejszy - i ryba coraz fajniejsza w miarę wzrostu, ta brzanka kręcąca się obok daje pojęcie o wielkości.. Do tego sposób poruszania się - bardzo fajne zwierzę

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

Odp: Mastacembelus armatus 11/01/2008 19:16 #3151

Ten z pierwszego linka to naprawde niezły stwór:D ile to bydłe może mieć długości dawno nie widziałem takich węgorzy w naszych wodach:woohoo:
  • Mesiek
  • Użytkownik

Odp: Mastacembelus armatus 11/01/2008 19:27 #3153

Pierwszy jak dla mnie podchodzi pod 60-70cm zważywszy na to że ryba z drugiego linka ma \"tylko\" 40 cm (oczywiście według właściciela)

Jutro niestety szykuję przedszkole dla swoich sznurówek gdyż zaczęły sie nimi interesować pawice. Najprawdopodobniej wrócą do zbiornika po osiągnięciu 15-20cm. Szykowany zbiornik będzie wypełniony paskiem więc może uda mi się zrobić jakieś fotki zakopanych ryjków
  • masta
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 11/01/2008 19:30 przez masta.

Odp: Mastacembelus armatus 11/01/2008 19:39 #3155

U mnie skutecznie zakopywały sie bez uszczerbku dla nosów w grysie bazaltowym Obawiam sie, że nawet 20 cm osobnik będzie kąskiem dla pawic. Moje dorosły do takiej wielkości i poszły do wiekszego domku.
  • Monika
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 11/01/2008 19:44 przez Monika.
Wygenerowano w 0.21 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.