sobota, sierpień 17, 2019
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

tęczanka wspaniała (boesemana)
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1

TEMAT: tęczanka wspaniała (boesemana)

tęczanka wspaniała (boesemana) 25/07/2012 21:11 #46327

Witam. Mam w planach założyć akwarium 240l i w nim parke pawiookich. Prawie przekonałem do tego rodziców tylko jest pewien problem bo nie będą utrzymwać jednego wielkiego akwarium + krewetkarium 30l i akwarium żółwia (mieszkam w bloku i ten litraż jest maksymalny do mojego pokoju dla 2 ryb (nie licze zbrojników). Wiec narazie mam 112l ogólnego a w nim 2 akary jedna marońska maks 15cm i druga niebieska ok 6cm, do tego zbrojniki. (było więcej ryb ale kupiłem zarażone ryby i tylko te przetrwały). Mama chciałaby jeszcze w tym akwarium tęczanki boesemana max.4 szt. ( www.superakwarium.pl/teczanka-wspaniala-...boesemana-id691.html ) , a tata ducha amazońskiego. Problem w tym że nie wiem czy to wszystko się pomieści (czy pawiookie będą miały tam komfortowo) w takim akwarium. Jeśli nie to pordźcie mi z czrgo rodzice powinni zrezygnować. jesli ani to ani to jeszcze w grę wchodzi pielęgnica zebra 2 szt.
Jeśli był już taki temat to przepraszam ale nie znalazłem a szukajki użyłem i nic nie pokazało. I prosze bez obelg typu "Ty chyba głupi jesteś że myślisz że ..."
Ostatnio zmieniany: 25/07/2012 21:15 przez krzychu457.

Odp: tęczanka wspaniała (boesemana) 25/07/2012 21:30 #46328

krzychu457 napisał:
Witam. Mam w planach założyć akwarium 240l i w nim parke pawiookich. Prawie przekonałem do tego rodziców tylko jest pewien problem bo nie będą utrzymwać jednego wielkiego akwarium + krewetkarium 30l i akwarium żółwia (mieszkam w bloku i ten litraż jest maksymalny do mojego pokoju dla 2 ryb (nie licze zbrojników). Wiec narazie mam 112l ogólnego a w nim 2 akary jedna marońska maks 15cm i druga niebieska ok 6cm, do tego zbrojniki. (było więcej ryb ale kupiłem zarażone ryby i tylko te przetrwały). Mama chciałaby jeszcze w tym akwarium tęczanki boesemana max.4 szt. ( www.superakwarium.pl/teczanka-wspaniala-...boesemana-id691.html ) , a tata ducha amazońskiego. Problem w tym że nie wiem czy to wszystko się pomieści (czy pawiookie będą miały tam komfortowo) w takim akwarium. Jeśli nie to pordźcie mi z czrgo rodzice powinni zrezygnować. jesli ani to ani to jeszcze w grę wchodzi pielęgnica zebra 2 szt.
Jeśli był już taki temat to przepraszam ale nie znalazłem a szukajki użyłem i nic nie pokazało. I prosze bez obelg typu "Ty chyba głupi jesteś że myślisz że ..."

Akwarium jest za małe dla pary pawiookich - mieliśmy tu kilka osób, które chciały udowodnić, że dadzą radę, ale poległy na ciągłych podmianach wody i patologicznych zachowaniach ryb w tak małej objętości. Tym bardziej nie ma szans na utrzymanie w nim dodatkowych ryb - tęczanki Boesemana zostaną zjedzone (mimo iż rosną dość duże), duch amazoński zostanie zamęczony lub również zjedzony.

Polecam dział 'Artykuły' - strona główna, główne menu - a w nim szczególnie artykuł 'Zbiornik dla oskarów'. W ramach kombinowania jak wyjść z patowej sytuacji z rodzicami możesz zerknąć do 'Rodzice a akwarium'

Rafał
  • Rafal
  • Administrator
Za tę wiadomość podziękował(a): krzychu457

Odp: tęczanka wspaniała (boesemana) 25/07/2012 22:00 #46329

No szkoda że za mały baniak dla parki ale postaram się zrobić jakoś więcej miejsca w pokoju. Może kiedyś mi się uda z tymi rybkami. Rafał gratuluje uratowałęś kilka rybich istnień. A o rodzicach czytałem przydatny artykuł i jeszcze nie soptkałem się z czymś takim na innnych forach
Ostatnio zmieniany: 25/07/2012 22:06 przez krzychu457.

Odp: tęczanka wspaniała (boesemana) 26/07/2012 08:21 #46331

Tak w ogóle witamy na forum.

Heh - epitety w stylu jak napisałeś "Ty chyba głupi jesteś...." są jedynie wynikiem obserwacji i praktyki że w 240l praktycznie nie da się trzymać pary pielęgnic pawiookich. Ba - nawet ludzie z 300 i ciut większymi baniakami rezygnują.
Chyba rzeczywiście takie 450l jest najbardziej optymalne dla pary.

Dobrze przynajmniej że podchodzisz do tego w ten sposób a nie obrażasz się na naszą decyzję że w 240l nie da się trzymać pawiookiej.
Ja - jako osoba posiadająca akwarium 240l i trzymająca w nim kiedyś pawiookie radzę - znajdź 30cm w jedną stronę i 10 cm w drugą i kup baniak 150x50x60 czyli 450l i będziesz miał względny spokój bo podmiany 30-50% tygodniowo i tak Cię nie ominą. Systematyczne tzn nie możesz ominąć żadnego tygodnia.

Jeśli jednak nie postawisz większego akwarium zostań przy innych pielęgnicach a będziesz miał więcej spokoju z okiełznaniem zbiornika przez samego Ciebie a i ryby potrafią być bardzo wdzięczne.

Według mnie popytaj Tuptusia - on ma podobny zbiornik (280l) i ma pielęgnice - bardzo temperamentne, z ciekawym ubarwieniem i zachowaniem. Znajdziesz bez problemu tematy w innych rybach.

Powodzonka i daj znać w którą stronę idą Twoje plany.
  • corleone
  • Użytkownik (2 ostrz.)
  • MJ
Ostatnio zmieniany: 26/07/2012 08:22 przez corleone.

Odp: tęczanka wspaniała (boesemana) 26/07/2012 08:31 #46332

Ciesz się z tego co mi powiedziałeś i dzięki za powodzenia. Z tego co przeczytałem to będe musiał kupić nie tylko nowe akwarium i szafke i pokrywe ale także nowy filtr. A macie jakieś polecane które chodzą bardzo cicho poniewważ akwarium będzie u mnie a ja przez najdrobniejsze szmery obecnego filtra nie moge zasnąć. I w sprawie czysczenia: Napewno trzeba aż 50% wymnieniać wody? To ich nie zestresuje?

Odp: tęczanka wspaniała (boesemana) 26/07/2012 08:44 #46334

No to mamy podobny problem. Też nienawidzę i nie zniosę najmniejszego NIENATURALNEGO szmeru, jeszcze cyklicznie czy harmonicznie powtarzającego się.

Rozwiązaniem u mnie było kupno filtra JBL e900 (do 240l a u Cibie byłby jbl e1500 do 450) i wsadzenie go do szafki pod akwarium - i o ile przy rybach pobierających tlen z wody deszczownica a przy pawiookich dodatkowo filtr wewnętrzny mechaniczny z bąbelkami i już masz hałas którego nie wyeliminujesz.

U mnie z rybą oddychającą tlenem atmosferycznym nie mam wewnętrznego a wylot z kubełka jest po prostu usytuowany pod wodą przy tafli i nią porusza, wewnętrznego z bąbelkami nie mam i dopiero jest cisza. Inaczej zawsze będziesz słyszał szum wydostających się bąbelków i teraz pytanie czy to Ci przeszkadza czy tylko buczenie wirników w filtrach?

Jeśli chodzi o podmiany wody to pawiooka "produkuje" bardzo dużo NH3 i do tego potrzebna jest sprawna biologia (foltracja) oraz systematyczne podmiany wody. W 240l byłoby to 2 x w tygodniu po 40-50% więc stąd polecamy 450l. Inaczej mogą być problemy z rybami, choroby, złe zachowanie którego byś nie chciał (np. ciągłe walki). Zauważ że parę będziesz musiał wyłuskać z conajmniej 5-6 ryb więc na początku będziesz musiał jeszcze więcej wody podmieniać.
Radzę zakupić testy do wody przy pawiookich najważniejsze to NH3 NO2 i NO3 (dwa pierwsze muszą być 0 żeby zamknąć cykl azotowy a ostatni staraj się utrzymać na poziomie max 20ppm) - sam dzięki temu zobaczysz co ile i ile musisz wody podmieniać.

No i JBL był dosyć tanim rozwiązaniem jak masz więcej kasy (dużo więcej) to możesz spokojnie wybierać coś z eheima.

Szafkę oraz pokrywę z oświetleniem mozesz zrobić sam, z pomocą kolegi/taty i wyjdzie dużo taniej niż oryginalne (u mnie szafka wyszła - z wycinaniem i materiałem w castoramie - około 70zł do tego pokrywa bez oświetlenia (według retez.pl) 40zł - wszystko z płyty meblowej i po praktycznie 2 latach nie widać żadnego zużycia.

Możesz też - jeśli nie znajdziesz miejsca na 450l spróbować u Przemka Wieczorka zamówić jakieś nietypowe - Twój wymiar.

Będziesz miał pytania to pytaj.

Acha i odnośnie tego stresowania - bardziej je stresuje i ma gorsze skutki siedzenie w swoim za przeproszeniem gównie niż częste podmiany świeżą wodą.
  • corleone
  • Użytkownik (2 ostrz.)
  • MJ
Ostatnio zmieniany: 26/07/2012 08:46 przez corleone.
  • Strona:
  • 1
Wygenerowano w 0.23 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.